Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina_28's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2012
    Postari in forum
    15

Meniul bebelusului la 6 luni

buna mamici:)am si eu o intrebare la voi dc se poate?:)cate mese pe zi le dati bebilor la 5 luni si 3 sapt si in ce ordine? cam cate mese de laptic tre sa bea la varsta asta ?va multumesc frumos......Bebita mea papa cam asa :
    la trezire (7,30-8) - laptic ,
    10,30-11 - pireut de fructe ,
    pe la vreo 13-14 - supita , mincarica .........,
    17 - lapte ,
    20 - lapte cu cereale
    si urmatoarea masa daca e treaza lapte
    Vreau sa-mi spuneti daca procedez cum trebuie , daca e bine cum ai dau sa pape ?
    Astept raspuns de la voi mamicilor , va pupacesc
    Modificata de daniela37; 23.05.2012 la 12:59:52.

Floricica Nou Venita myrela_1988's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2012
    Postari in forum
    47
    eu zic ca hranesti pe bebe bine,,dar daca este vioi,nu plange,si creste cum trebuie..nu ai de ce sa iti faci griji..vine sezonul legumelor si fructelor proaspete ....totul depinde de tine sa ii oferi ce-i mai sanatos

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    un pic cam incarcat si supita si mancarica si fructe si cereale..dar banuiesc ca ia cateva lingurite din fiecare deci e ok.peste noapte nu mai papa laptic?ar mai fii trebuit o masa de lapte ca e important.

Membru inregistrat la
    22.05.2012
    Postari in forum
    15
    poi la prinz nu mininca si supita si mincarica , intr-o zi ai dau supita in alta zi pireut de legume cum ar fi spre ex spanac cu morcov, cartofi cu spanac si cam atat, iar ultim masa de lapte nu om mai minica pentru ca o ia somnul pe la 21,30-22
    La tara cind am fost cu ea avea cam 6 mese , minca intr-una

Floricica Nou Venita andreea.tim's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2012
    Postari in forum
    4
    Si piticul meu are tot in jur de 6 luni si exact la fel i-am dat si eu pana acum, doar ca ii mai dau inca o masa de lapte intre fructe si supa (pt ca altfel i se face foame). Acum de la 6 luni ii mai introduc carnea in supa, iaurt si branzica (calcica, in combinatie cu mar copt).
    Chiar saptamana trecuta am vb cu pediatrul despre diversificare si mi-a zis urmatoarele chestii:
    - carnea e bine sa fie introdusa chiar si inainte de 6 luni, pt ca rezervele de fier ale copilului se cam termina pe la 5 luni si carnea contine fier. Zicea sa-i dau carne de gaina de casa (mai bine decat pui) aprox 50gr in supa o data la 2 zile.
    - iaurtul sa fie cu 0% grasime la inceput si sa-l introduc mai intai simplu si dupa ce-l accepta pot sa adaug cereale sau praf de biscuiti ( fara gluten)
    - cartof sa-i dau cat mai putin sau chiar deloc, pt ca este un aliment care fermenteaza (eu tot ii pun putin in supa)
    Sper ca te ajuta!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Si eu tot c-am asa il hraneam.....iar legat de inca o masa de lapte...nu aveam cum pt ca baitul meu inca de la 3 luni nu se mai trez noaptea...tot laptele lui este dimineta si seara acum...nu as avea cum sa ii mai bag o alta masa:))
    Mult succes in continuare, sa creasca mare si sanatoasa

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    alina atunci e bine.ma gandeam ca deja ii dai mancarica cu de toate.e f bun meniul,dar tiam zis parca trebuie mai mult laptic,dar nu neaparat

Membru inregistrat la
    22.05.2012
    Postari in forum
    15
    in supita ai mai bag o data pe sap carnita, la pireul de fructe sau de legume ai bag de doua ori pe sapt branzica facuta in casa
    am vazut pe internet niste retete de supita crema de dovleac cu laptee sau supita crema de morcov cu lapte si sunt foarte delicioase , doar asa incerc sa-i mai introduc laptic inca o masa
    cu zeama in care au fiert legumele prepar laptele cam circa 150 ml si il bag in pireul de legume + o ling de cereale de orez ( optional), mai dau un clocot doua si gata
    spre ex azi i-am facut supa crema de dovleac cu telina

Membru inregistrat la
    22.05.2012
    Postari in forum
    15
    multumesc pentru sfaturi mamici si sa va creasca bebei sanatosi si frumosi, va pupacesc si pe voi si pe ingerasi vostri
    Mi-au fost de ajutor sfaturile voastre si puteti in continuare sa mai trimiteti mes cu sfaturi utile legate de diversificare , alimentatie, despre orice legat de bebe

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    e super bine...cred ca e un grasunel...bravo si incearca sa-i dai mult piure de fructe si iaurt(de preferat facut in casa si in nici un caz danoneeeee)...sanatate multa si sa cresteti mari si frumosi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari