Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita myhaela92's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2012
    Postari in forum
    12

Meniul bebelusului la 5 luni

am un bebelus de aproape 5 luni si nu stiu ce pot sa ii mai dau de mancare la 5 luni
    am inceput sa ii dau suc de mere,mar pasat,zeama de la supita din morcov si cartof,suc de portocale,morcov pasat cu cartof
    ce as putea sa ii mai introduc in alimentatie?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu o sa iti zic ce iam dat eu,acum faci cum crezi.la 5 luni,papa cereale adecvate varstei,mere,iaurt simplu,branzica calcica,biscuiti,piersici dar f putin,banane la fel f putin.

Membru inregistrat la
    08.05.2012
    Postari in forum
    12
    iaurt facut in casa sau cumparat?da compoturi nu pot sa ii dau?

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu iam dat cumparat.nu stiu,sunt prea dulci compoturile,pt ca nu ai voie sa ii pui zahar pana la 1 an,si nici nu e bine,trebuie sa se invete cu gusturile naturale,iar compoturile fara zahar sunt cam nasoale.

Membru inregistrat la
    08.05.2012
    Postari in forum
    12
    am citit intr-o revista ca pot sa ii dau iaurt cu caise chiar de la 4luni pot sa incep sa ii dau?

Membru inregistrat la
    08.05.2012
    Postari in forum
    12
    ce as putea sa ii mai pus in supita in afara de morcov si cartof?

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Ii poti da banana cu branzica facuta de tine in casa(asta daca ai posibilitatea),mar copt cu biscuiti,sucul de la un mar si un morcov.Iaurtul daca poti cel mai bine ar fi sa fie de casa,eu din pacate i am dat Antoniei din cel cumparat si nu accepta altceva.Poti sa ii mai dai piure cu branzica,dar stii ca toate astea trebuie sa i le dai treptat si nu toate dintr o data,adica sapt asta ii dai supica,sapt viitoare suc si tot asa.Aveam o lista de la medicul pediatru in care spunea cum sa prepari supica,acum fac putina curatenie dar cand doarme fata o caut si iti scriu.

Membru inregistrat la
    08.05.2012
    Postari in forum
    12
    piure de care sa fac cu branzica?

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    poti face piure de banane amestecat cu branzica,piure de caise,piersici combinate cu branzica.dar bine ar fii sa o invetio branzica sa fie branza,ca se invata asa.eu nu prea iam amestecat mancarurile,si acum papa absolut orice.e bine sa se invete fiecare cu gustul lui,nu amestecate,dar faci cum vrei si cum accepta copilul

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de myhaela92 Vezi mesajul
    piure de care sa fac cu branzica?
    Noi i am dat piure normal de cartofi in care am adaugat putina branza facuta de mama soacra din lapte de vaca.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    maria are 5 luni,e foarte mica pt carofi fierti.fierb in burtica,mai ales daca papa de obicei mai mult.apoi o doare burta si nu stie ce are.parerea mea

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari