Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita viezurica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    49

Postare Meniul bebelusului constipat

Buna,

Cand am inceput diversificarea mancarii bebelusului meu m-am confruntat cu o mare problema si anume,aceea ca diversificarea mancarii ii producea bebelusului meu constipatie.De mai multe ori a trebuit sa actionam cu supozitoare pentru a reusi sa iesim afara.
    Daca aveti solutii pentru problema noastra,va rugam sa ne trimiteti si noua cat mai multe informatii.
    Solutia adoptata de mine,si care in mare parte da roade,a fost aceea,de ai da la meniul de fructe para si de a incerca ,pe cat posibil,sa eliminam partial banana din meniul de fructe.

Astept cu interes raspunsurile mamicilor,

Floricica Nou Venita ancuta_b's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2011
    Postari in forum
    137
    viezurica eu am dat banana doar acum vreo saptamana la fata (si are 1 an si o luna) deci...mai bine-o elimini de tot daca nu aveti macar anul si din ce deduc sunteti la inceput de dive! para e buna, la noi a functionat si pruna (erau atunci cand am inceput noi, proaspete), avocado este bun pentru digestie, la noi a functionat ca un real laxativ!

eutu
    Guest
    Citat Postat de viezurica1 Vezi mesajul
    Buna,

Cand am inceput diversificarea mancarii bebelusului meu m-am confruntat cu o mare problema si anume,aceea ca diversificarea mancarii ii producea bebelusului meu constipatie.De mai multe ori a trebuit sa actionam cu supozitoare pentru a reusi sa iesim afara.
    Daca aveti solutii pentru problema noastra,va rugam sa ne trimiteti si noua cat mai multe informatii.
    Solutia adoptata de mine,si care in mare parte da roade,a fost aceea,de ai da la meniul de fructe para si de a incerca ,pe cat posibil,sa eliminam partial banana din meniul de fructe.

Astept cu interes raspunsurile mamicilor,
    Buna! Si copilul meu a avut probl asta! Eu zic sa te duci la med copilului sa-ti dea un tratament eficient pt ca trebuie o cantitate de sirop(sau ce medicament iti da) conform varstei si greutatii copilului. E cel mai bine asa. Daca accepta incearca sa continuui cu para sau un compot de prune uscate( daca nu e mic pt el si ii place gustul) sanatate multa.

Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    49
    Noua medicul de familie ne-a recomandat banana de la 9 luni.Acum avem 10 luni si jumatate.Atunci cand am observat ca se constipa foarte tare am scos-o din meniu,dar acum ii adaug cam un sfert de banana la o para mare si vad ca are scaunul normal.Multumim mult de sfaturile legate de celelalte fructe care au caracter laxativ.Pruna nu i-am dat pana acum,dar cu avocado am incercat.Nu i-a placut prea tare,dar cred ca trebuie sa stii sa alegi si fructe coapte.
    Vom mai incerca,multumim inca o data.

Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    49
    Multumim mult pentru raspuns.Para da roade,dar din pacate in zilele in care nu isi mananca fructele foarte bine, tot avem probleme.Vom incerca si compot de fructe,dar nu stiu daca este indicat pentru un bebelus de 10 luni jumatate...Imi poti da detalii legate de siropul respectiv?Este pe baza de plante?
    Am sa vorbesc si cu medicul nostru de familie sa vad daca ne recomanda si noua sirop sau alceva.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    BANANA CONSTIPA!!!!

Prune, pere, cate o lingurita sau 2, functioneaza f bine :)

Cel mai important diversificareea trebuie facuta treptat sui fara graba, chiar daca micutul vrea mai multa mancarica :)

Dupa 8 luni puteti sa incercati produse din cereale integrale, au o multime de fibre si ajuta digestia.
    Modificata de ana2003maria; 06.04.2011 la 12:05:59.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    In cazul diareei: banana, morcov, afine, orez...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La noi merge bine kiwi, brocoli, fulgi de ovaz.
    La alimente constipante stiu ca intra banana, orezul (vezi poate cerealele care i le dai contin si orez...), marul copt si painea prajita. Si dupa mine intra si branza... Iaurtul in schimb mi se pare ca ajuta. Si am inteles ca prunele ajuta ffff mult. Chiar si din alea uscate si puse la inmuiat si date asa bucatele.
    La fetita mea am observat o mare diferenta intre cum iese in functie si de cata apa bea. Daca bea mai putina iese mai tare, daca bea mai multa iese mai moale.

Floricica Nou Venita dodolin's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    78
    nu am avut niciodata problema asta ,baietelul are acum 6 ani si nu a avut probleme de constipatie ,insa cunosc cazuri si fiecare a gasit rezolvarea sau nu fiecare organism e diferit si ce face bine unuia poate face rau altuia asa ca cel mai bine este sa mergi la medic si sa ti prescrie ceva corect nu dupa cum face unu si altu parerea mea eu asa procedez atat cu copilul cat si cu noi adultii nu luam nimic dupa ureche cum obisnuim noi romani.

Floricica Nou Venita ancuta_b's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2011
    Postari in forum
    137
    eu sincer n-as da la bebe asa mic tot felul de siropuri si alte medicatii...as merge pe naturiste! trebuie si hidratat corect, n-ai specificat daca este alaptat sau nu...e o diferenta intre cei alaptati si cei hraniti cu formula

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    La baiatul cel mare mergea cu spanac. Ii puneam in piure putin spanac sau ii dateam mai multe fructe .

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari