Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adrianabm's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2011
    Postari in forum
    62

Meniu la 7 luni

cat si ce ar trebui sa pape un sugar la 7 luni daca este alimentat doar la san (refuza laptele praf)?
    multumesc

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    depinde la cat ai inceput diversificarea.eu am inceput la 4 luni.la 7 luni fetita mea papa ceva de genu:dimineata lapte cu cereale,la 11 fructe cu biscuiti,la 14 supita cateva lingurite,si un pic de iaurtel,pe la 6 cereale sau un fruct,sau laptic si seara tot laptic.eu asa am facut.asteapta si alte opinii.la tine banuiesc ca ii dai lapte la cerere.se schimba situatia un pic.nu ma pricep ca nu iam dat sa suga.

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    ar trebui sa aiba 3 mese solide
    dimineata: fructe cu cereale, pranz: legume cu carne/ou, dupa amiaza: iaurt cu fructe
    200 de grame (aprox) fiecare masa de solide
    asa ne-a recomandat noua medicul si cam asa mananca andrei

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La 7 luni e doar la inceput cu diversificarea.
    Se recomanda o singura masa de solide pe zi si nici aia sa nu fie mare si eventual o gustare. Depinde mult de apetitul copilului, unii mananca mai cu pofta, altii se multumesc si numai cu san.
    Aici e exemplificat cam cum ar trebui sa arate meniul diversificat la copiii alaptati...
    Mother-2-Mother.com
    O diversificarea prea rapida duce la intarcare prematura si scade mult din beneficiile alaptarii (inclusiv imunitare). Plus ca la varsta asta solidele inca nu se absorb prea bine... asa ca sunt inca mai mult pentru a fi gustate, testate.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    ankag,serios?asa ai prodedat tu?de asta sunt copii care nu stiu sa mestece la 10 luni,sau vomita daca prind bucati mai mari,sau nu accepta anumite mancaruri.din cauza mamelor.e foarte importanta diversificarea.eu am ascultat sfaturile pediatrului si a fost f bine

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    asa este...madasabi
    si eu ii dau tot cam 3 mese solide pe zi,bineinteles cind accepta.
    ca avem si zile mai proaste in care nu mincam decit 2 mese solide.
    dar asta este, fiecare copil e unic.
    si eu am inceput la 4 luni, nu l-am stresat dat trebuie inceputa diversificarae macar de la 5 luni, adica sa se obisnuiasca copilul cu gusturile.
    am avut o cunostinta care nic la 10 luni copilul nu incepuse diversificarae si nu stia nici sa deschida gura cind vedea lingurita.
    este mai greu dar trebuie incercat.....

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu asa gandesc.iauzi.la 10 luni fimea musca din paine,si papa orez fara probleme,si stiksuri si grisine..copilul trebuie sa se invete cu gusturile noi si sa mestece,ca nu ii pasezi mancarea o viata intreaga.pe la 8-9luni eu nu iam mai pasato.iam taiat bucatele mai mici.este o perioada grea de care cred eu conteaza urmatoarea perioada.cum il inveti asa il ai.mie pediatra mia spus clar:nu o fortezi,nu ii place mananca urmatoarea masa,ca sa nu se invete mofturoasa,i le pasezi cu furculita,nu cu blendarul,si papa la masa cu noi.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Madasabi eu cred ca depinde si de copil daca are dintisori sau nu...ca eu am avut probleme cu elena..au aparut tarziu dintisorii..sid e aici..nu vroia sa pape bucatele deloc..isi facea scarba.gata sa vomite
    cand a avut 3 -4 dintisori nu am mai avut problema asta
    nu fiti asa drastice..nu cred ca diversificarea precoce sa zic asa...face copilul mancacios..depinde si de copil
    la damian nu am avut probleme..el a avut primul dinte pe la 9 luni...orcum fiecare copil este diferit..nu putem face comparatii

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    legat de dintisori eu stiu cel mai bine.primii doi dintisori iau dat la 1 an,la turta am vazut ca urmeaza sa ii dea.fata mea are 2 ani si 3 luni si are 8dinti,4masele si 1canin.cred ca si un copil de 1 an jumate are mai multi.asa ca nu am tinut cont de dinti

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Inseamna ca nu este o regula..scuze...eu asa am concluzionat....
    Elena pana la 2ani a avut dentitia completa..desi primul dinte a aparut la 1 an

lorito
    Guest
    madasabi,eu zic sa lasam la latitudinea fiecaruia/fiecareia sa hotarasca cand sa inceapa diversificarea( 4, 6, 8 luni ), nu poti sa reprosezi cuiva ca nu a procedat la fel ca tine, in definitiv fiecare face cum considera mai bine pt copilul ei( plus ca si pediatrii au parerile impartite)
    eu personal am optat pt diversificarea de la 6 luni
    deci la 7 luni nu avea in niciun caz o masa de 200 g cum am vazut scris mai sus, ci erau cateva lingurite de suc/supa
    am auzit o mamica bravand la parc ca la 7 luni fetita ei mananca de toate
    mi se pare ...total deplasat
    si chestia ca manaca paine si grisine si sticksuri...himm, nu stiu cat e de bine, mai ales la copiii mai durdulii( ii dau si eu din astea, dar mai rarut)
    da, copilul trebuie sa se invete cu gusturi noi, dar pe rand, si DA, trebuie sa-i invatam sa-i dam si pasat cu furculita sau faramitat, nu doar dat la blender

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari