Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita oana2424's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    35

Masa de seara a bebelusului

ce as putea sa ii dau unui bebelus de 5 luni si jumatate seara inafara de cereale pe care nu le mai vrea absolut deloc?pana acum i-am dat de la nestle orez simplu si orez cu morcov dar de cateva seri nu le mai vrea.am facut pauza si tot nu le vrea.i le dadeam cu lapte praf sau cu lapte de la mine.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami nu ai spus nimik de diversificare.ai inceput-o?la 5 luni jumate seara ai putea sa ii dai un iaurtel facut de casa sau branzica calcica.alte variante asa mic nu prea ai.tot cerealele sunt baza deocamdata.eu ii mai dadeam dupa masa,dar nu seara banane cu biscuiti dar de la 6 luni,sau mar cu biscuite daca nul manca ziua il dadeam seara.dar tot asa,nu seara.

Floricica Nou Venita oana2424's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    35
    da am inceput diversificarea .o sa incerc cu alte tipuri de cereale poate poate...stiu ca este importanta masa de seara tocmai de asta imi convenea sa ii dau cereale cu lapte.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Poti sa mai si astepti si sa nu-i dai nimic seara. Pana pe la 9 luni e ok sa ia o singura masa de solide, mai ales daca alaptezi. In primul an de viata laptele e cel mai important, si multi bebei sunt pregatiti de diversificare de abia dupa 6 luni.

Floricica Nou Venita ioana_28's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2012
    Postari in forum
    34
    Buna seara, sunt mamica unei fetite de 10 luni si o saptamana si sunt ingrijorata deoarece nu prea a luat in greutate, are 7.800 gr.Slabuta de tot nu e, dar nici grasa, e foarte vioaie toata ziua umbla prin toata casa, laptic bea dimineata si seara cu cereale 2 sticle de 240 ml,noaptea papa si de la san si ziua, mananca pireul de legume, iaurt si supica dar nu-i place cel de fructe, prefera sa muste singura dintr-o banana decat sa manance pireul de fructe cu biscuiti.M-am gandit ca ar putea fi si constitutia corpului, ar putea semana cu mine ca s mai micuta, dar sunt ingrijorata totusi.

Floricica Nou Venita lenuta11's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2012
    Postari in forum
    30
    bebele meu are 8 luni si seara la 6-6:30 ii dau o masa de fructe pasate la blender faci combinatii si ultimul e lapticul dupa baita adica la 20:30 pana acu se trezea de 2 ori pe noapte era foama dar si-a schimbat programul si se trezeste o data la 3 dimineata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari