Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita myhaela92's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2012
    Postari in forum
    12

Lapte de capra

am un copil de 5 luni si as vrea sa incep sa ii dau lapte de capra dar nu stiu cum sa il fac cu ce sa il combin la inceput puteti sa imi spuneti multumesc

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    la 5 luni?mult prea devreme.incearca sa tii copilul mai mult pe lapte praf,pana sa ii dai alt lapte.eu nu sunt de acord.laptele praf contine mult fier si vitamine si calciu.tot ce ii trebuie.daca vrei fai gris cu lapte de ex cu lapte de capra,sau orez cu lapte de capra dar nu sa ii pui in biberon.e prea mic

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Aoleu mami sa nu cumva sa ii dai lapte de capra de acum,o sa iti faca o anemie de nu te vezi.Sa nu te iei dupa nimeni,femeile mai in varsta au obiceiul sa zica ca nu are nimic,ca e bun si ca si noi am crescut tot cu lapte de capra sau vaca si suntem mari si voinici.Tu sa nu faci greseala asta,daca nu ne crezi pe noi intreaba un pediatru sau medicul de familie.Fetita mea are 1an si 5luni si ii dau tot lapte praf si mananca 1cutie la doua zile,mi ar fi mai simplu sa ii iau lapte de capra sau vaca dar nu vreau,continui asa macar pana la doi ani.Tu daca nu poti continua cu laptele praf macar pana la 1an.

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    asa zic si eu....am o prietena a carei fetita a baut de la 7 luni lapte de capra insa mai bine nu zic eu. in + e usor purgativ (depinde si cum suporta burtica bebelului), nu ai vrea sa faca vreo diaree.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    La ce topice deschizi, jur ca imi e mila de stomacelul copilului tau.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Aoleu mami sa nu cumva sa ii dai lapte de capra de acum,o sa iti faca o anemie de nu te vezi.Sa nu te iei dupa nimeni,femeile mai in varsta au obiceiul sa zica ca nu are nimic,ca e bun si ca si noi am crescut tot cu lapte de capra sau vaca si suntem mari si voinici.Tu sa nu faci greseala asta,daca nu ne crezi pe noi intreaba un pediatru sau medicul de familie.Fetita mea are 1an si 5luni si ii dau tot lapte praf si mananca 1cutie la doua zile,mi ar fi mai simplu sa ii iau lapte de capra sau vaca dar nu vreau,continui asa macar pana la doi ani.Tu daca nu poti continua cu laptele praf macar pana la 1an.
    Deci cat lapte bea pe zi? Ca mie mi se pare enorm, sa nu mai vb de scump... Mai mananca altele, si cate kg are?
    Eu stiu ca dupa 1an e nevoie de max 500 ml pe zi, sau echivalentul in branza.iaurt, etc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari