Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anne_marye's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    63
    fetelor la ce varsta le dam paine,fetita maea are 9 luni ii pot da paine?

Floricica Nou Venita lavy_david's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2010
    Postari in forum
    26
    eu ii dau paine copilului meu.o tine in manuta si mananca si el cat poate...nu cre ca painea ii poate face rau

Guest
    eu pana ;a sase luni nu i-am dat nimic ce contine gluten.al meu are 8 luni si as vrea si eu sa-i introduc painea insa sub forma de crutoane

Floricica Avansata anca_larisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2009
    Postari in forum
    1.705
    salut! eu nu i-am introdus painea dar abia dupa 1 an as vrea sa ii dau...abia acum 2 zile i-am dat biscuiti prima oara.

Floricica Nou Venita iuliana burlacu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2009
    Postari in forum
    68
    buna.
    eu am mai dat fetitei uneori paine(de obicei la socri, ca ma toaca soacra-mea ca is nebuna ca nu dau de toate copilului, prin de toate intelegand tort sau peste prajit).
    am vazut ca mananca cu mare placere(paine).
    dar am retineri in ce priveste calitatea painii. paine neambalata nu ii dau nici moarta, iar cea ambalata, daca stai si citesti ce are in compozitie, parca imi sta mie in gat....radeam zilele trecute cu sotul meu ca , pe o paine de la velpitar, erau la ingrediente cred ca vreo 8 randuri, primele erau apa,faina , sare si pe urma crocodili: conservanti, afanatori si nu mai stiu ce minuni.
    prin urmare, am rezerve in a-i da copilului sa manance asa ceva . in aceeasi categorie intra si biscuitii ( mai ales cei pt bebe de la Rostar care is niste nenorociri ).daca imi poate spune cineva o marca de paine si de biscuiti cat de cat "curata", i-as fi recunoscatoare. si la un pret rezonabil, ca nu vreau sa dau pe un pachet 50 de lei.
    sanatate multa.

Floricica Nou Venita ioana221's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    12
    Buna...si eu am problema asta cu soacra seby are 5luni si 2 saptamani si ea vrea sa ii dau paine in mancare asta insemnand in tocanita sau in ciorba gatite de ea am tot incdercat sa ii explic ca nu pot sa ii dau mancare gatita de ea k are sare , delikat... dar nu ma inteleg cu ea ...si totusi la ce varsta este indicat sa ii dam paine bebelusului? daca nu ar fi probleme as incerca sa ii dau sa scap de gura ei...va pup

Floricica Nou Venita ioana221's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    12
    Fetelor mai am o intrebare... ce parere aveti de pufuleti? k socrul meu ia dat si i-au placut ma intrebam daca pot sa ii mai dau..multumesc

Floricica Nou Venita iuliana burlacu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2009
    Postari in forum
    68
    buna.
    evident ca ii place painea si ii plac pufuletii. nu cred ca exista copil sa nu ii placa pufuletii si bananele. sunt convinsa ca i-ar placea si inghetata sau tortul sau caramelele daca i-ai da. dar nu ii dai, ca e prea mic, corect? iar de mancarea gatita cu sare si delikat, nu are rost sa mai vorbim.
    eu mai scap de soacra-mea cand ii spun ca l-am intrebat pe doctor si el a zis ca nu are voie, desi rareori il intreb( ca eu zic ca e la mintea cocosului ca nu are voie sa manance din tort, chiar daca e pt aniversarea ei de un an).
    pt bebele tau care e atata de mic, nici painea nici pufuletii nu cred ca is recomandate. presupun ca abia incepi diversificarea, si e mai bine sa te limitezi la legume,fructe,carnita,branzica,iaurt,cereale, fiecare la varsta si in modul recomandat de pediatru.
    eu merg pe principiul sa ii dau un start bun , si incerc s-o protejez macar pana la un an. dupa aceea , vom mai vedea.
    sanatate multa.

Floricica Nou Venita zapacita's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2008
    Postari in forum
    62
    pufuletii sunt buni la gust si sunt pe placul copiilor, dar ei nu stiu cata sare contin si ca nu au voie sare inainte de varsta de 1 an. soacra mea nu m-a batut la cap nicioadata in privinta hranei micutei mele. ea zice mereu ca eu stiu mai bine si imi respecta principiile. eu am gasit paine feliata si uscata, speciala pt copii, ideala pt pesmet atunci cand nu pot mesteca bucatele. firma se numeste eti si produsul ikibebe, au si biscuiti aceeasi denumire, sunt f gustosi. deocamdata asta e painea pe care i-o dau. nu a avut nici o reactie negativa la ea si a mancat-o din prima.

Floricica Nou Venita calcatiniuc's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    5

Interesant buna

Buna si eu am o fetita de 8 luni jumate si papa foarte bine biscuiti , pufuleti si painica chiar si covrigei si nu are nimik ba chiar de cand ii dau painica a inceput sa se mai ingrase , bine nu in exces paine ,nu va fie teama nu vor pati nimik fetita mea papa de toate si e foarte sanatoasa

mother
    Guest
    eu sunt anti paine, pufuleti si biscuiti.... le umple stomacul degeaba.... in loc de umplutura asta ar putea sa manance fructe, legume, lactate... care sunt sanatoase si le sunt necesare......

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari