Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

Zambitor Intrebari legate de diversificare

Fetelor, am povestit deunazi cu doua mamici care mi-au spus ca au inceput sa le dea bebeilor lor suc de fructe de la 2 luni jumate. Noi facem 3 luni si papam laptic Humana 1 pentru ca nu am mai avut sa-i dau san. I-am dat pana acum o saptamana si nu mai este, nu stiu din ce cauza. In fine. Ar trebui sa-i dau suc de fructe? Si daca da, ce fructe ca sa nu o constipe si nici diaree sa nu faca? Fetita are 6 kg si jumate apropa\e la 3 luni si cca 65 ccm.
    O alta intrebare este urmatoarea: Am primit de la cineva o mare cutie cu fel de fel de piureuri, Humana, Hipp si cereala ce se dau de la 4 luni. Cu cerealele sunt lamurita, dar piureutele.... Ce parere aveti de ele? Or fi bune? Nu ca gust ma refer sa nu faca rau.
    Va multumesc mult de tot. Va pupam

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    poti sa ii dai suculet la 3 luni,cam doua lingurite de suc de morcov stors,sau portocala.cereale poti sa ii dai la 4 luni,sigur,dar pireuri,si dalea,dar eu una nu iam dat niciodata,nici daca mi lear fi dat pe gratis nu ias fii dat.dar nu te grabii,ca in parc auzi de toate reale si poate neadevarate,mai sunt si minciuni.o sa pape de toate la vremea lor.dai acum suculet,la 4 luni cereale,la 4luni jumate mar ras,la 5 luni biscuitei,la 5 luni jumate iaurtel simplu,si la 6 luni incepi supita.eu asa am facut si fata nu mia refuzat papica.important e sa nu i le bagi pe toate o data.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Doamne fereste cum sa dai la copil suc la 2 luni sau 3 luni?Mai dar cat e stomacelul copilului la aceasta varsta? Stau si ma intreb de unde scoateti asemenea aberatii, sa ma ierte Dumnezeu, dar cum sa dai la un copil atat de mic suc si tot felul de prostii.Dar ati fost la pediatru inainte de a da la copil suc? ATi avut vreo schema de diversificare? Sau asa ati presupus ca e normal sa faceti?

mada_lyna
    Guest
    eu stiu ca diversificarea(adica orice in afara de lapte) pt copiii hraniti artificial se face de la 4 luni. ce atata graba? eu am inceput la 6 luni(caci e alaptat) cu suc din 2 fructe,mai precis jumate de lingurita,maine 1 lingurita. si asa am tinut-o vreo 5-6 zile. apoi am inceput sa ii schimb putin frcutele si sa mai ingros sucul pina a cam prin a 3-a saptamana sa devina mai gros(cam ca un nectar ,dar ceva mai gros). apoi supa de pui.apoi carne de pui ,dar evident data f bine prin blender cat sa devina o pasta subtire (impreuna cu supa). apoi un pic mai groasa. deci,in concluzie, dimineata eu ii dadeam la inceput suc de fructe,apoi fructe pasate (dar si cu sucul lor). dupa vreo 1 luna de la incpeutul diversificarii i-am bagat si supa la prinz( deci nu excludeam micul dejun). si apoi am inceput sa-i bag galbenusul de ou proaspat fiert 15 minute. il amestecam in piureul de legume. apoi ficatel,apoi iaurt .cam pina pe la 8 luni se intamplau toate astea.nu se introduc in meniu 2 alimente noi intr-o saptamana caci poate sa dezvolte alergii sau pur si simplu sa nu-i placa copilului si sa refuze apoi mancarea.
    citeste in "mama si copilul" si te vei lamuri cu exactitate. eu asa am facut plus sfaturile mamicilor de pe acest forum.bafta multa!a,si muuuuulta rabdare!

mada_lyna
    Guest
    si inca ceva.unii recomanda sa incepi diversificarea cu supa de legume din 2-3 legume(morcov telina si pastarnac).
    apoi,ar mai fi si faptul ca nu se da sare copiilor sub 1 an.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de atish Vezi mesajul
    Fetelor, am povestit deunazi cu doua mamici care mi-au spus ca au inceput sa le dea bebeilor lor suc de fructe de la 2 luni jumate. Noi facem 3 luni si papam laptic Humana 1 pentru ca nu am mai avut sa-i dau san. I-am dat pana acum o saptamana si nu mai este, nu stiu din ce cauza. In fine. Ar trebui sa-i dau suc de fructe? Si daca da, ce fructe ca sa nu o constipe si nici diaree sa nu faca? Fetita are 6 kg si jumate apropa\e la 3 luni si cca 65 ccm.
    O alta intrebare este urmatoarea: Am primit de la cineva o mare cutie cu fel de fel de piureuri, Humana, Hipp si cereala ce se dau de la 4 luni. Cu cerealele sunt lamurita, dar piureutele.... Ce parere aveti de ele? Or fi bune? Nu ca gust ma refer sa nu faca rau.

uffff... saracii copii, mi se par supusi experimentelor de toate genurile... de ce nu se respecta schema data de pediatru? la trei luni ai revizie medicala, cel mai bine sa intrebi... cat despre diversificare la 2 luni jumate mi se pare o barbarie pentru stomacelul copilului, mai ales ca tu spui ca ai alaptat pana acum o saptamana...

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de atish Vezi mesajul
    Noi am inceput diversificarea la5luni(atunci am ramas si fara lapte) si i am dat suc de mar cu morcov o saptamana iar de saptamana urmatoare i am dat supita.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Atish, in primul rand cere parerea pediatrului. Fiecare copil este unic si numai tu si pediatrul ii cunoasteti evolutia. Sfaturile vecinelor, mamicilor din parc sau chiar si ale noastre nu trebuie luate de tine decat ca niste pareri.

Diversificarea se incepe la 4 luni pentru copiii care sunt alimentati cu lapte praf si de la 6 luni pentru cei alaptati. Vb lui snow, ce atata graba?
    Iar referitor la "piureute" si orice altceva, tot ce se gaseste pe piata au ca recomandare 4 luni + sau de la 4 luni. Le poti incerca daca refuza diversificarea, pana atunci relax!

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Parerea mea este ca in loc sa intrebi pe forum si prin vecini, ar trebuie sa ceri sfatul pediatrului de care apartii,sa mai citesti pe internet diversificarea bebelusui , nu se mai incepe diversificarea inainte de 5luni, indiferent ca bebelusul este alaptat de la san sau de la biberon (lapte-comert)... cum citisem si eu in urma cu, cateva luni ca inca mai sunt pediatrii care au facut scoala pe vremea lui Ceausescu si recomanda suculetz d morcov sau portocala la 2 luni . stomacelul nu est pregatit inca ptr asa ceva. Noi am inceput diversificarea la 5luni .

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2009
    Postari in forum
    239
    Orice ar fi, cred ca nu e indicat sa ii dai mancare la borcanele. E atat de frumos sa ii gatesti cu mana ta....

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    de ce zici doamne fereste?mie mia recomandat pediatrul la 3 luni suculet si asa am facut.si fetita e zdravana,nu a patit nimik.1-2lingurite de suc inseamna 5-10ml de suc,nu mi se pare mult.iar eu ce am vazut pe afara sa stii ca mai macaciosi sunt cei care au inceput la 4 luni,decat cei care au inceput la 6.kiar am urmarit,pt ca ei descopera gusturi noi,si trebuie sa o faca din timp.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari