Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Indulcirea ceaiului la bebelusi

Din cate stiu eu, nu este recomandat ca ceaiul care se da bebelusilor sa fie indulcit deloc. Imi amintesc faptul ca intreband pediatra ce ceai sa ii dau lui Edi cand era mititel mi-a zis sa ii dau Baby Calm nu Baby Drink pentru ca cel din urma este indulcit. Explicatia a fost ca daca va fi cazul sa ii dau de exemplu ceai de menta nu il va mai accepta pentru ca se obisnuieste cu gustul dulce al ceailului.

Am vazut ca multe proaspete mamici au acesta dilema legata de indulcirea ceaiului si din acest motiv am hotarat sa deschid acest subiect ca sa lamurim problema

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    cunosc o mamica, care la 4luni ii punea copilului miere in ceai, ca era constipat. eu nu i-am dat ceai indulcit nici acum si nu are nici o problema cu el.
    il bea, ii place chiar daca nu-i pun nici miere si nici zahar. in schimb Maria nu-l bea decat indulcit.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si cu ce ii indulcesti ceaiul Mariei?

Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    cu miere, avem pe cinva care are stupi si ne aduce miere foarte buna, nu ca in piata sau in hypermarket....cateodata cu zahar, dar foarte rar.
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Si cu ce ii indulcesti ceaiul Mariei?

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    ar fi de preferat ceaiul neindulcit la bebelusi..daca nu-l accepta asa e mai indicata glucoza pulbere de la farmacie..miere in nici un caz pana la varsta de 1 an!

Floricica Nou Venita margi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2011
    Postari in forum
    4
    si eu am avut probleme cu constipatia inca de la nastere si refuza categoric orice ceai apoi i'am pus un pic de miere si asa il bea.acuma io nu stiu daca este bine sa ii dau miere sau nu?

Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    pana la 1an e interzisa mierea si dupa 1an cu moderatie, eu lu mihai i-am dat cred ca de 2ori cu clatite, se poate sta si fara ea. unii copii o tolereaza, eu sincer nu am vrut sa risc, asa ca daca are sub un an mai bine renunti.acu faci cum vrei, dar incearca de ex. cu ACTIVIA iaurt natural sau intreaba medicul, si-ti va da cea mai buna solutie.
    Citat Postat de margi Vezi mesajul
    si eu am avut probleme cu constipatia inca de la nastere si refuza categoric orice ceai apoi i'am pus un pic de miere si asa il bea.acuma io nu stiu daca este bine sa ii dau miere sau nu?

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    In primul rand de ce trebuie un bebelus sa bea ceai?

Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    laptele meu nu-i asigura tot ce are nevoie, am bagat si supliment, iar apa mi-o vomita, asa ca am trecut la ceai, ii placea mai mult. avand probleme cu constipatia ii dadeam de musetel si nu a patit nimic...nu aveam internet atunci ca sa stiu atatea, m-am luat dupa dr......
    Citat Postat de andreea 2929 Vezi mesajul
    In primul rand de ce trebuie un bebelus sa bea ceai?

Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    as mai vrea sa adaug ceva...daca e racit si face febra trebuie hidratat...mie mi-a racit la 5luni si mi l-au bagat pe perfuzii la spital, refuza sa bea. in cazul asta a fost necesar sa continui sa-l hidratez cu ceai, de la mine ce sa mai ia, abia mancam 2covrigi pe zi de suparare, ce mai lua de la mine??
    acu ce-ar fi trebuit sa fac sa nu-i dau ceai doar pentru ca un destept de la oms a descoperit ca nu-i bun, acelasi oms caruia i-au trebuit 27ani sa descopere ca un vaccin are eficienta 0, a fost chestia asta si la tv. eu stiu din experienta, copilul meu a avut nevoie de ceai pentru a nu se deshidrata, aici e vb de indulcirea ceaiului si cum am spus eu nu o consider necesara la copiii mici, cand mai cresc vin cu alte pretentii.
    ferice de acele mamici ale caror copii nu au nevoie de ceai, unii au si cu asta inchei.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de margi Vezi mesajul
    Nu ii mai da miere pana nu face un an. Pentru constipatie exista multe alte alternative de la Humana Milchzucker care se pune in lapte, la fructe precum perele sau prunele, la sucul de portocale sau ce functioneaza cel mai bine, iaurtul cu fulgi de ovaz. Acum insa toate solutiile pe care ti le-am dat sunt in functie de varsta, deci daca imi spui ce varsta are bebelusul tau pot sa iti dau in linii mari cateva sugestii insa renunta la miere.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari