Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Iaurtul pentru bebe

Iaurtul poate fi introdus in meniul bebelusului incepand cu varsta de 7 luni. Daca alegeti sa cumparati iaurtul din comert, atunci trebuie sa alegeti un iaurt cu grasimi, nu un iaurt dietetic. Puteti chiar si sa faceti iaurtul in casa.

Eu in primele luni de cand i-am introdus iaurtul in alimentatie lui Edi i-am facut iaurtul in casa dupa urmatoarea reteta: 2-3 linguri de iaurt (din comert pentru inceput sau dintr-o transa anterioara de iaurt) puse intr-un borcan de sticla, apoi o jumatate de litru de lapte rece peste care se adauga o jumatate de litru de lapte fierbinte. Se amesteca bine si se pune la cald pana se prinde.

Apoi am trecut la iaurt din comert pentru ca lui Edi nu prea i-a placut iaurtul de acasa si i-am dat de la Milli sau Tnuva

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    eu am inceput direct cu iaurtul din comert,tocmai pentruc a auzisem la mamici ca nu prea sunt incantati copiii de iaurtul facut in casa.i-am dat de la tnuva la inceput.acum papam de la orice firma.l-a tolerat foarte bine si a papat de la inceput multisor.ii dadeam in fiecare seara cu cereale sau biscuiti

Floricica Debutanta tatianadaniel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2010
    Postari in forum
    630
    Buna!
    Si eu tot cu iaurt din comert am inceput. Nu a facut nici o pretentie, ba chiar la acceptat f bine de la inceput.
    ii dau diverse combinatii. daca se mai stramba la supita daca ii dau cateva lingurite de iaurt papa foarte bine, dupa amiaza papa iaurt cu fructe si biscuiti.
    Nu am incercat niciodata sa il fac in casa... o sa testez odata.. cine stie...

Va pupam!! Sa aveti numai bebei sanatosi si papaciosi!!

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    si eu tot din comert i-am dat .. prima data i-am luat simplu si puneam eu in el fructe... nu prea i-a placut..
    o data a ramas un pic simplu si i l=am dat pe acela ... asa i-a placut.. de atunci ii dau tot simplu......
    ulterior am incercat cu biscuite.. nici vorba...il vrea doar simplu simplu....
    eventula dupa un biscuite, doi.. nu refuza..:) dar nu impreuna:)

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Si eu am incercat prima data cu iaurt de casa dar nu i-a placut Mariei. Acum mananaca de la Napolact, Mili sau Tnuva. L-am evitat pe cel de la Danone si orice iaurt cu fructe. Iaurt cu fructe pot face foarte usor la blender.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    si eu tot iaurt din comert ii dau baietelului meu de obicei cumpar de la napolact sau campina in care ii pun fructe si biscuite numai asa le mananca cu placere simple le refuza.....

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Eu le-am dat iaurturi din comert, dar am incercat sa cumpar din acelea care nu contin si lapte praf, (( deoarece spunea prof. Mencinicopschi ca valoarea nutritiva a iaurtului e scazuta, ceva in genul asta, n-am retinut prea bine explicatia, ci doar recomandarea). Deci am evitat Danone, Milli, Tnuva, Napolact si am cautat marci mai putin cunoscute, chiar locale. Iar de ceva vreme le-am luat iaut chefir, care e excelent si la gust si pt proprietatile lui.

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Am incercat si eu cu marci mai putin cunoscute, din cele care se fabrica in orasul nostru dar am auzit o multime de grozavii de la angajati de acolo. Fiind fabrica in oras, iti dai seama ca se cam stie care sunt conditiile din fabrica respectiva. La o alta fabrica din orasul apropiat lucreaza si soacra mea. Nu vreau sa va spun ce-mi povesteste ca n-ati mai manca lapte sub nici o forma niciodata.

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Aiurea, deci oricum ai da-o, tot nu-i bine! Hmm...

Floricica Nou Venita gkiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2010
    Postari in forum
    43
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Am incercat si eu cu marci mai putin cunoscute, din cele care se fabrica in orasul nostru dar am auzit o multime de grozavii de la angajati de acolo. Fiind fabrica in oras, iti dai seama ca se cam stie care sunt conditiile din fabrica respectiva. La o alta fabrica din orasul apropiat lucreaza si soacra mea. Nu vreau sa va spun ce-mi povesteste ca n-ati mai manca lapte sub nici o forma niciodata.
    de campina ce stiti, eu campina ii dau fetitei mele si ii place foarte mult, mai ales amestecat cu piersica, dar si simplu.ce alte marci ar fi bune....?

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de rally Vezi mesajul
    Eu le-am dat iaurturi din comert, dar am incercat sa cumpar din acelea care nu contin si lapte praf, (( deoarece spunea prof. Mencinicopschi ca valoarea nutritiva a iaurtului e scazuta, ceva in genul asta, n-am retinut prea bine explicatia, ci doar recomandarea). Deci am evitat Danone, Milli, Tnuva, Napolact si am cautat marci mai putin cunoscute, chiar locale. Iar de ceva vreme le-am luat iaut chefir, care e excelent si la gust si pt proprietatile lui.
    Unde ai citit ca iaurturile de la Mili, Tnuva, Napolact au lapte praf? Mai pus pe ganduri. Asta noapte in loc sa dorm ma uitam in frigider pe ambalajele la iaurt Pe care nu scrie nimic, adica chiar nimic. In afara de lipide, glucide, procent de grasime...
    Pupici!!!

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari