Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adrianabm's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2011
    Postari in forum
    62

Iaurt de casa

cum faceti iaurtul de casa?

multumesc

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Adriana ai aici o reteta de iaurt de casa a unei mamici. Pentru alte retete poti sa intrii in sectiunea de retete pentru bebelusi.
    Iaurt de casa

Floricica Senior carla24's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2009
    Postari in forum
    3.005
    Laptele se fierbe,se ia un borcan (preferabil un vas de lut) se unge cu smantana, si se pune inauntru lapte cald (putin fierbinte) amestecat cu smantana(2 linguri smantana la 800 ml cat are borcanul), se inveleste intr-un prosop sau altceva sa pastreze temperatura si se lasa la cald (langa calorifer) pana a doua zi..
    Poti sa cumperi din comert pana faci iaurt daca vrei..de la Campina natural,Tnuva sau Covalact

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    ar fi foarte bine sa ii faci...noi toti mancam numai iaurt facut in casa...se face foarte usor. laptele se fierbe si apoi se lasa sa se raceasca pana poti baga degetul fara sa te friga foarte tare..cam 38-39 grade. apoi amesteci bine bine putin iaurt sau smantana. il lasi infasurat intr-o patura cateva ore. la copii le amestec cu fructe pisate...nu iese acru mai deloc

Floricica Nou Venita alexnicol's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    256
    fara sa imi sara nimeni in cap ca pun intrebarea asta as vrea totusi sa va intreb daca pot sa ii dau si eu bb meu iaurt de casa cu fructe sau simplu , avand in vedere ca are aproape 6 luni si am inceput demult cu piure de fructe , apa sau piure de legume. si il pot pastra la frigider?multumesc

lorito
    Guest
    daca tot ai luat aceasta decizie, cred ca e preferabil sa-i dai iaurt facut in casa decat cel din comert
    si da, preferabil tinut la rece:)
    fructele le adaugi doar atunci cand vrei sa-i dai iaurtul
    nu cred ca e bine sa tii si fructele in iaurt intre mese

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari