Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luizaghica's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2013
    Postari in forum
    1

Hrana sugar 3 luni

Buna,

Am o fetita de aproape 3 luni pe care am hranit-o exclusiv de la san, pana acum cateva zile cand am introdus si laptele praf in completare. Sunt mai mult decat stresata pentru ca de la nastere a luat in greutate 1 kg si 200 g, insa recupereaza in inaltime. Nu stiu ce metode sa mai aplic pentru a o face sa manance, daca ii dau san, mananca 10 minute si apoi incepe sa rada si sa gangane, daca ii dau lapte praf, dupa 30-40 ml nu mai vrea... Avem una sau doua mese pe zi pe care le mananca multumitor. Mentionez si faptul ca si dupa 5 minute de mancat adoarme normal, doarme si pana la 3 ore in timpul zilei... Nu stiu daca ingrijorarea mea este intemeiata din moment ce in rest se comporta ca un copil normal, rade, da din picioare, e energica, sau daca ar trebui sa fac ceva pentru a o determina sa manance. Mai e de spus ca la o luna am depistat ca are reflux. Am apelat si la pediatru, insa deocamdata imi spune ca nu e motiv de ingrijorare, insa nu stiu cat mai pot suporta psihic stresul acesta si ideea ca poate nu se dezvolta cum ar trebui.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    problema cu refluxul nu e de fapt o problema. multi copii au asa ceva, cel putin in parcul de langa mine 4 maici s-au confuntat cu asa ceva. zic ca nu e o problema pentru ca nu afecteaza cresterea si dezvoltarea copilului. acesta va disparea in jurul varstei de un an fara nici-o consecinta. singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa cantaresti copilul o data pe saptamana. daca acul cantarului se misca in sus, atunci nu sunt motive de ingrijorare. logic ca se satura mai bine cu lapte praf decat cu lape de la san. totusi daca ai lapte, continua alaptarea. mult succes!

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Buna,si eu stiu ca "problema"cu refluxul este destul de frecventa,dar nu este ceva grav.Fetita mea nu a avut asa ceva,dar este mult mai slabuta fata de cat ar trebui sa fie,dar nu pentru ca are o problema (asa eram si eu cand eram bebe),ci pentru ca fiecare copil sa dezvolta diferit.Eu stiu ca atata timp cat este vioaie,are stare buna,etc,nu este motiv de ingrijorare.Ai bagat laptele praf in completare din cauza ca numai ai lapte ?sau ai sperat ca asa va lua mai mult in greutate?Parerea mea este ca daca ai lapte atat cat sa o sature sa o alaptezi in continuare.Cand va veni diversificarea ai sa vezi ca va lua mai mult in greutate.Poate cine stie o sa o incepi mai devreme de 6 lunite,desi daca o alaptezi nu cred ca va fi nevoie :) Oricum,pentru linistea ta (caci stiu cum este sa fi mama si sa fi nelinistita ca,copilul tau ar putea avea o problema) ,parerea mea este sa mergi si la un doctor bun privat,inafara de pediatru ca sa iti spuna o parere.Multa bafta mamico si numai fi suparata!Suntem alaturi de tine macar virtual!Totul o sa treaca si o sa fie bine

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Draga mea,daca esti mamica pentru prima data tot ce tine de copilul tau te preocupa si in acelasi timp te ingrijoreaza.Fiecare copilas are ritmul lui de dezvoltare, sunt copii care la 3,4 luni au avut primul dintisor(cazul lui Darius al meu)si sunt copii care au avut primul dinte la un anisor,iti spun asta ca sa stii ca nu ai motiv de ingrijorare,daca cea mica mananca,doarme bine, gangureste(cum este si normal),nu ai de ce sa te temi.Este adevarat ca se satura mai repede daca ii dai lapte praf,dar este pacat daca mai ai san sa nu ii dai,laptele matern este cel care ii ajuta sa aiba o imunitate crescuta.Ca sa scapi de ingrijorare,consulta inca un medic pediatru.Multa sanatate fetitei si tie si incearca sa te bucuri de momentele frumoase pe care le petreceti impreuna,din pacate trec asa de repede!Pupici!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari