Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Grisul, orezul si malaiul in alimentatia bebelusilor

Eu am introdus primul orezul pe la 7 luni, apoi malaiul pe la 9 luni cand i-am facut o mamaliguta cu branzica si in final grisul pe la 10 luni insa i l-am dat cu precautie, o data pe luna cel mult pentru ca favorizeaza rahitismul.

Voi cand ati introdus grisul, orezul si malaiul in alimentatia bebelusilor?

mischa2000
    Guest
    de ce favorizeaza grisul rahitismul ...
    din cate imi amintesc :) pe vremea noastra ... era aliment de baza ... si numai rahitici cred ca nu suntem sau am fost ...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    din cate imi amintesc :) pe vremea noastra ... era aliment de baza ... si numai rahitici cred ca nu suntem sau am fost ...
    Asa mi s-a spus la momentul respectiv si sincer nu m-am agitat foarte mult nici sa ma interesez nici sa ii dau gris. Acum stii cum e, pe vremea noastra se dadeau biscuiti cu guten de la 4 luni, se inmuia suzeta in miere, copiii erau infasati si scosi din cada de gat (ca sa aiba gatul ung si frumos), se dadeau cremwusti samd.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu ii dai gris de la 9 luni,mamaliguta de la 10 luni si orezul tot la 10 luni.nu stiam ca provoaca rahitism,ei chiar ii place grisuletul.

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Există griș " înbunătățit "în farmacii și eu auzisem că nu e recomandat cel simplu din comerț , doar cel din farmacii ......chiar nu știu din ce motive , și nici nu m-am documentat deoarece al meu a mîncat cereale de la milupa pînă pe la 2 ani .

mămăliguță mănîncă rar, de pe la un an , iar orez mai devreme de un an ,dar nu mai rețin exact în ce perioadă l-am introdus .....

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    fetitei mele nu ii place grisul ..i-am dat odata pe la 1 an si nu a vrut asa ca nu am mai incercat sa-i dau....mamaliguta papa cu smantana..cam de 2 ori pe sapt ...iar orezul il papa pilaf cu carnita..

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    noi mancam cereale humana biscuit se dau de la 6 luni ...ei ii plac la nebunie cu fructe si iaurt amestecat...

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    la david grisul nu ii place ,acuma iam luat crema de orez si aia ii place ca orez cu lapte nu ii place iar mamaliga iam dat pe la 9 luni si manca de citeva ori si atata ,le-am introdus de pe la 9 luni

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    Cu piciul el mare am avut probleme cu luatul in greutate cand avea 1 an si vreo 2 luni si am mers la pediatru. i-a spus ca are un rahitism usor si pe langa meniul bogat in calciu si suplimentarea vitaminei D3 mi-a spus clar sa reduc fainoasele, mai ales grisul, sau sa le scot de tot din alimentatie pentru o perioada. S-a referit in special la cele din grau. Nu sunt pediatru sau nutritionist, insa e clar ca o parte din cereale, defavorizeaza absorbtia calciului in organism.

La copii, pana la 6 luni le-am dat numai cereale fara gluten , special concepute pt bebelusi. Gris nu le-am dat niciodata , nici celui mare , nici celui mic. Cel mare malaiul l-a refuzat cand am inceprcat sa ii dau mamaliguta. Are 2 ani si 5 luni si nici acum nu vrea sa il accepte. faina de orez au tolerat-o ff bine amandoi copiii inca de la inceputul diversificarii, amestecata cu laptic, legume sau fructe.

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de mica82ro Vezi mesajul
    Cu piciul el mare am avut probleme cu luatul in greutate cand avea 1 an si vreo 2 luni si am mers la pediatru. i-a spus ca are un rahitism usor si pe langa meniul bogat in calciu si suplimentarea vitaminei D3 mi-a spus clar sa reduc fainoasele, mai ales grisul, sau sa le scot de tot din alimentatie pentru o perioada. S-a referit in special la cele din grau. Nu sunt pediatru sau nutritionist, insa e clar ca o parte din cereale, defavorizeaza absorbtia calciului in organism.

La copii, pana la 6 luni le-am dat numai cereale fara gluten , special concepute pt bebelusi. Gris nu le-am dat niciodata , nici celui mare , nici celui mic. Cel mare malaiul l-a refuzat cand am inceprcat sa ii dau mamaliguta. Are 2 ani si 5 luni si nici acum nu vrea sa il accepte. faina de orez au tolerat-o ff bine amandoi copiii inca de la inceputul diversificarii, amestecata cu laptic, legume sau fructe.
    ti-a zis doar sa elimini fainoasele?
    dar sa faci si test pentru intoleranta la gluten?
    ce greutate avea copilul atunci?
    si ce greutate a avut de la nastere ...

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Salut.
    La 6 luni cand am inceput diversificarea am introdus fulgii de ovaz dati prin rasnita, apoi meiul. Orezul la cateva saptamani dupa, doar orez brun, la inceput sub foarma de faina, apoi boabe. Dupa 8 luni am introdus grisul si mamaliga, dar le consumam foarte rar. Preferam cerealele integrale. Dupa varsta de 1 an am introdus si taratele de grau in alimentatie si graul integral.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari