Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Dureri de burtica la bebe 5 de luni

Mamici am nevoie de un sfat.Fetita mea are 5 luni si o saptamana, a avut la nastere 3400 gr iar acum are 6200 gr.Papa lapte praf Nan1 si de la 4 luni am inceput diversificarea si am ajuns acum la 5 luni si o saptamana sa papam cereale de orez fara gluten, piure de fructe(mar, para, caisa), piure de legume si sucuri(de mar, morcov si f putin de portocale ca am avut ceva probleme cu constipatia).Si totusi de cand am inceput cu diversificarea avem probleme cu burtica.Nu stiu daca sunt colici sau este ea mai sensibila la stomacel.A fost constipata si am fost la pediatra care mi-a dat debridat cate 1 ml de 3 ori pe zi.Si-a revenit dar tot o doare burtica.De exemplu cand doarme sunt momente cand ridica piciorusele, daca stau cu mana pe burtica ei parca fermenteaza ceva in burtica si plus ca papa laptele cu multa pofta si stau cateodata si o ora sa scoata aerul, si chiar si dupa o ora cateodata daca o legan se aude in burtica ei ca o sticla pe jumatate cu apa.Nu stiu ce sa ii mai fac.Ii dau si bonisan.Oare sa fie inca colici sau este adaptarea la diversificare.De doctori m-am saturat ca au pareri imaprtite si toti imi zic ca sunt colici.

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    si inca ceva.scaunele sunt colorate in verde si maroniu inchis(cred eu de la mar) si daca ii dau piure de legume si se intampla sa mai fie cate o bucatica de morcov iese in caca asa cum intra pe gura.Oare sa nu digere alimentele?

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Buna,
    din cate stiu eu,la 5 luni sunt slabe sanse ca un bebe sa mai aiba colici .Poate e din cauza ca i-ai bagat alimentele prea repede in diversificare.Mi se pare ca,caisa i-ai bagat-o prea devreme,numai vb de portocale,care nu prea sunt indicate la varsta ei...un alt lucru...poate e si de la cum faci combinatiile intre fructele si legumele pe care i le dai...
    Referitor la morcovul care spui ca iese in caca,ma duce cu gandul la faptul ca nu ii pasezi destul de bine legumele.trebuie sa i le dai prin blender si trebuie sa fie f.bine facute,la fel ca o pasta,ptr ca stomacelul ei nu e in stare sa le digere,in plus se poate inneca Doamne fereste

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    suc de portocla i-am dat cateva lingurite intr-o zi la indicatiile dr deoarece am avut probleme cu constipatia.si tot ea mi-a zis sa ii dau cate 1-2 lingurite de piure de caisa sau piersica.daca i le-am dat, i le-am dat in cantitati mici.in rest ea papa ziua lapte si o masa de cereale, una de piure de mar si una de supa de legume(intr-o zi zeama si intr-o zi legumele pasate).cam asta e meniul ei zilnic

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    citesti discutiile de aici: https://www.copilul.ro/forum/bebelus...3/index16.html
    cred ca o sa-ti fie de folos

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari