Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Diversificarea la bebe de 5 luni

Buna ziua,am o fetita de 5 luni, de o luna am inceput diversificarea chiar daca o alaptez,initial cu suculet de fructe,apoi mar cu biscuite, iaurtel,branzica de vaci,supita,pireut de fructe sau legume, chiar si un pic de carnita de pui si un pic de galbenus de ou.pe la masa de 10 ii dau de regula suculetul de fructe,apoi la masa de 2 ii dau supa sau branzica depinde de zi,in rest piept de cate ori cere ea,in principiu cam la o ora si un pic.Dar am observat de cateva zile ca parca e mereu flamanda si daca sta langa noi cand mancam incepe sa planga si e nervoasa daca nu ii dau si ei sa manance ceva si cand ii dau mananca asa cu o pofta si de fiecare data cand termina trage de farfuriuta ca si cum ar mai vrea,imi arata pur si simplu flamanda ca vrea sa manance intruna.Ce sa fac?As putea sa ii dau mai multa mancarica pe zi?Eu suc ii dau cam 40-60 ml,iar mancare cam 10 lingurite din ce ii dau,e mult sau putin?As putea sa ii maresc portia sau sa ii mai introduc o masa?Va multumesc.Mai vroiam sa intreb, ce alimente as putea sa ii mai dau?Cand pot incepe sa ii dau ficatel de pui?

tabitha
    Guest
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    Buna ziua,am o fetita de 5 luni, de o luna am inceput diversificarea chiar daca o alaptez,initial cu suculet de fructe,apoi mar cu biscuite, iaurtel,branzica de vaci,supita,pireut de fructe sau legume, chiar si un pic de carnita de pui si un pic de galbenus de ou.pe la masa de 10 ii dau de regula suculetul de fructe,apoi la masa de 2 ii dau supa sau branzica depinde de zi,in rest piept de cate ori cere ea,in principiu cam la o ora si un pic.Dar am observat de cateva zile ca parca e mereu flamanda si daca sta langa noi cand mancam incepe sa planga si e nervoasa daca nu ii dau si ei sa manance ceva si cand ii dau mananca asa cu o pofta si de fiecare data cand termina trage de farfuriuta ca si cum ar mai vrea,imi arata pur si simplu flamanda ca vrea sa manance intruna.Ce sa fac?As putea sa ii dau mai multa mancarica pe zi?Eu suc ii dau cam 40-60 ml,iar mancare cam 10 lingurite din ce ii dau,e mult sau putin?As putea sa ii maresc portia sau sa ii mai introduc o masa?Va multumesc.Mai vroiam sa intreb, ce alimente as putea sa ii mai dau?Cand pot incepe sa ii dau ficatel de pui?
    Te intrebi ce sa-i mai dai?Cred ca deja ii dai prea multe si neadecvate varstei.In fine,ficatelul se da de la 8-10 luni.Iar daca copilul plange cand stati voi la masa,mancati pe rand,ca daca Doamne fereste pofteste la o portie de sarmale,ce te faci?

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    La 5 luni deja mananca atat? Eu la 5 luni abia daca incepeam sa ma gandesc la diversificare! Din punctul meu de vedere deja ii dai prea mult si inadecvat pentru varsta ei!Te-a sfatuit un pediatru sau ai decis tu sa-i dau un meniu asa de bogat?
    Daca alaptezi copilul de ce te-ai grabit cu diversificarea?! Abia dupa 6 luni ar fi trebuit sa incepi.
    Modificata de meprincipessa; 20.06.2013 la 08:30:30.

mamidefundite
    Guest
    In primul rand, am citit ca alaptezi. Exclusiv sau cu completare?
    Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda alaptarea exlusiva a bebelusului timp de 6 luni si inceperea diversificarii de la 6 luni incolo. Si in ciuda faptului ca se considera ca atunci cand se incepe diversificarea alaptatul va trece pe locul 2, nu este asa. Pana la un an, baza ramane tot LM . As putea sa te intreb cine ti-a recomandat sa incepi diversificarea? Si daca ti-a recomandat cineva, ti-a dat aceasta "schema" cu atatea alimente? E foarte mult pentru un copil de 5 luni, mai ales alaptat.
    Se recomanda diversificarea de la 6 luni+ pentru ca bebelusii sunt slabi pregatiti de hrana, sistemul lor digestiv nu este format inca pentru a digera hrana solida si de obicei mamicile care dau LP la copii incep diversificarea mai devreme, nu ca n-ar fi si cele cu LM.
    Ideea e ca, alaptand-o, trebuie sa respecti anumite reguli chiar de ai inceput diversificarea si anume:
    -alapteaza la cerere si s-ar putea sa-ti ceara sanul dupa o masa diversificata, nu e nicio problema, tu da-i lapte . Mai ales ca, asa cum am zis, laptele e inca baza pentru ea si diversificarea ar fi doar o completare, si nu invers .
    -nu inlocui o masa de LM cu altceva, pentru ca piticei, obisnuita la san, s-ar putea sa ii creezi impresia ca diversificarea e ceva neplacut, adica indepartarea de la sanul mamei
    -nu cantari cat mananca si cat ia in greutate, nu te stresa din cauza diversificarii si ca nu mananca mai ales ca ai LAPTE SI ALAPTEZI, ceea ce e important!
    Iti las niste link-uri pe care ar fi bine sa le studiezi si sper ca stii engleza ca sa le intelegi . In mare parte este si ceea ce ti-am spus si eu pe aici, numai ca informatiile sunt mai clare si precise.
    http://kellymom.com/nutrition/starti...s/first-foods/
    http://kellymom.com/nutrition/starti...s/solids-when/
    http://kellymom.com/nutrition/starti...ds/solids-how/
    http://kellymom.com/nutrition/starti...ds/baby-juice/

Si apropo, sucul nu are nimic, dar absolut niciun aport caloric pentru bebe. Sucurile chiar nu se recomanda inaintea varstei de un an.
    P.S. Fetita mea are 17 luni si nici pana acum nu a mancat ficat si nici nu ii voi da decat din surse foarte sigure (de la tara, de la mama, spre ex.), pentru ca e plin de toxine, asa cum este si ficatul nostru. Sper sa te ajute informatiile si sa o lasi pe bebe sa se bucure de san .
    Modificata de mamidefundite; 20.06.2013 la 13:41:07.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Sa imi fie cu ierstare, dar mi se pare absurd sa ii dau unui bebelus de 5 luni - care poate nici nu sta inca in fundulet fara ajutor- atatea alimente.
    Ioana, sfatuieste-te cu un medic pediatru, nu iti hrani copilul dupa sfaturi primite pe Internet!
    Daca eu iti spun ca poti, de maine, sa ii dai ficatel de pui, tu o sa ii dai???! Si de poimaine slanina cu ceapa...

Si bebelusul meu are tot 5 luni, dar inca nu ne gandim la diversificare. Deocamdata il alaptez si abia peste o luna o sa incep sa ii dau crema din faina de orez, cu gust de vanilie... Incet-incet...
    A, sa stii ca si piticul meu trage de toate farfuriile si paharele de pe masa. Asta nu inseamna insa ca a poftit la friptura de porc sau la o bere rece :))) Ti-ai pus problema ca poate micuta ta e curioasa, vrea sa atinga, sa miroasa sAU sa roada tot ce prinde pentru ca asa CUNOASTE, INVATA???

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    eu va multumesc de rspunsuri dar totusi sa nu exageram, ca nu sunt atat de batuta in cap in cat sa ii dau copilului bere sau sarmale sau te miri ce doar fiindca ea se uita de parca ar vrea si ea.I-am dat fetitei doar alimente care sunt tolerate la varsta ei si bineinteles dupa o grila de la un medic pediatru, nu ca asa am visat eu azi noapte,vroiam doar sa mai aflu si parerea altor mame.Si tot in apararea mea spun ca parintii mei la 3 luni se intorceau la servici nu stateau ca acum acasa cate 2 ani cu copilul, asa ca la 3 luni si eu si fratele meu mancam deja mancare si lapte praf ca nu avea nimeni timp sa stea dupa fundul nostru.si suntem mari si sanatsosi.Recomandarea de a incepe mai devreme cu alte alimente CARE NU AU INLOCUIT DELOC LM,deoarece fetita mea primeste piept de cate ori vrea ea, alte alimente le primeste doar ca completare si nu invers, a venit deoarece fetita mea nici la 4 luni nu se reglase cu stomacelul si nu avea scaun decat cu supozitoare odata la 4-5 zile.In schimb de cand mananca are scaun zilnic si nu mai am probleme cu ea.Faza asta cu diversificarea e cu dus intors,fiecare face cum crede de cuviinta pt copilul ei,si nu cred ca ar trebui sa fiu pusa la zid doar fiindca eu nu am facut ca voi sau cum recomanda OMS.va multumesc si o zi buna.

Floricica Debutanta ana_ct's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2012
    Postari in forum
    834
    ... a venit deoarece fetita mea nici la 4 luni nu se reglase cu stomacelul si nu avea scaun decat cu supozitoare odata la 4-5 zile.
    Dar era constipata? sau avea scaun normal? Cocuta mea a avut o perioada (de la 2 luni la 5 jumatate) cu kk f rar, 3-4-5 pe luna, consistenta normala. Nu am folosit supozitor si nici nu mi s-a recomandat diversificarea. Cred ca nu trebuia sa incepi diversificarea pt acest motiv (scaune rare) daca bebe era alaptat exclusiv si lua bine in greutate.

ps - am comentat acest pasaj in ideea ca poate mai citesc mamici cu aceeasi problema si se reped la diversificare sau supozitoare.

on topic
    noua ni s-a recomandat ficatul dupa 8 luni
    Modificata de ana_ct; 21.06.2013 la 15:05:04.

tabitha
    Guest
    eu va multumesc de rspunsuri dar totusi sa nu exageram, ca nu sunt atat de batuta in cap in cat sa ii dau copilului bere sau sarmale sau te miri ce doar fiindca ea se uita de parca ar vrea si ea.I-am dat fetitei doar alimente care sunt tolerate la varsta ei si bineinteles dupa o grila de la un medic pediatru, nu ca asa am visat eu azi noapte,vroiam doar sa mai aflu si parerea altor mame.Si tot in apararea mea spun ca parintii mei la 3 luni se intorceau la servici nu stateau ca acum acasa cate 2 ani cu copilul, asa ca la 3 luni si eu si fratele meu mancam deja mancare si lapte praf ca nu avea nimeni timp sa stea dupa fundul nostru.si suntem mari si sanatsosi.Recomandarea de a incepe mai devreme cu alte alimente CARE NU AU INLOCUIT DELOC LM,deoarece fetita mea primeste piept de cate ori vrea ea, alte alimente le primeste doar ca completare si nu invers, a venit deoarece fetita mea nici la 4 luni nu se reglase cu stomacelul si nu avea scaun decat cu supozitoare odata la 4-5 zile.In schimb de cand mananca are scaun zilnic si nu mai am probleme cu ea.Faza asta cu diversificarea e cu dus intors,fiecare face cum crede de cuviinta pt copilul ei,si nu cred ca ar trebui sa fiu pusa la zid doar fiindca eu nu am facut ca voi sau cum recomanda OMS.va multumesc si o zi buna.
    Ai cel putin 3 alimente care nu sunt indicate la varsta ei:biscuitii,iaurtul si galbenusul de ou.Orice pediatru ti-ar fi putut spune chestia asta si la fel,depre problema scaunelor.Copiii alaptati de mama,pot avea scaun la cateva zile,iar acest lucru este absolut normal.Diversificarea nu este deloc cu dus-intors.Exista o schema general acceptata,nu batuta in cuie,dar absolut in interesul copilului.Ce credem noi de cuviinta poate avea urmari nefaste asupra sanatatii celui mic,mai ales in cazul in care mama sufera de sindromul "ochelarilor de cal".Iar daca in 2013 ne place sa ne crestem copiii ca in urma cu 30 de ani,inseamna ca ne meritam toate comentariile rautacioase la adresa noastra ca natie.Chiar suntem in urma cu 30 de ani fata de restul lumii!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Hai mai, acum ne crezi tu pe noi batute in cap? La ce poftea copila cand nu stie decat gustul laptelui? Ce e aia pofta la un copil de 5 luni? Cum sa cred ca un dr ti-a dat grila asta de diversificare pt 5 luni, la copil alaptat si tu ca o mama informata te-ai infitp sa I le dai pe toate? Ti-o fi spus de ele dar nu toate dintr-o data!
    Si mai si sustii ca toate alimentele alea(mai ales galbenusul de ou) sunt tolerate la varsta ei?
    Schimba medicul si informeaza-te tu in primul rand si din alte surse

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Nu cred ca te-a pus nimeni la zid, te-ai pus singura cand ai spus ca un copil de 5 luni are pofte; un copil la varsta lui e doar curios. In ceea ce priveste medicul tau pediatru trebuie sa recunosc ca este un specimen rar pentru ca eu nu am auzit si nu am citit absolut nicaieri o astfel de schema pentru diversificare
    Modificata de meprincipessa; 21.06.2013 la 20:51:25.

mamidefundite
    Guest
    dar e de ajuns sa-i dai ceva neadecvat varstei si mai tarziu sa vezi rezultatele :). Parerea mea umila: schimba pediatrul. Citeste scheme de pe internet, informeaza-te mai mult de pe site-uri de specialitate, cu informatii clare, unde ai sa vezi ca diversificarea la bebelusii alaptati se recomanda la plus 6 luni si ca alimentele se dau totusi dupa o regula, nu ca ar cere copilul.
    Si chestia care ai spus-o tu in apararea ta nu e un argument. Pentru ca la unii oameni se vad rezultatele hranirii necorespunzatoare, asa cum am spus si mai sus. Si-apoi nu e cazul sa facem comparatii intre vremuri, pt ca pe atunci nu existau nici atatea surse de informare; parintii nostri n-au avut atatea informatii de la medici de specialitate. Si poate ca unii sunt ok, n-au nicio problema referitoare la hrana etc., dar asta nu inseamna ca si noi trebuie sa procedam astfel si ca daca ni se pare c-ar pofti copilul la mancare gata, ii dam sa manance diversificat si nu tinem cont de varsta, de ce are nevoie organismul ei, de urmari si altele.
    Si nu ai fost pusa la zid, nu cred ca a avut vreo mamica de aici intentia asta. Pur si simplu incercam sa te ajutam si sa-ti spunem ca nu procedezi bine, si te rog, citeste link-urile alea. Iti promit ca sunt utile si corecte .
    Modificata de mamidefundite; 21.06.2013 la 22:11:24.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari