Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Asa e cu trezitul noaptea, Victor s-a trezit pana la un an si doua luni, cu toate ca dupa un an nu i-am mai dat san noaptea si manca foarte bine ziua...

Si dupa un an si doua luni a mai avut perioade in care se trezea, probabil de la dinti si masele.

Floricica Nou Venita ioanasf's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    4
    Salut fetelor si bine v-am gasit! E prima oara cand scriu dar de citit va citesc de ha...ha...!Ideea de la care m-am luat si am zis sa-mi dau si eu cu parerea, ca poate m-o citi si pe mine fo' mamica este faptul ca sunt mandra posesoare a unui baietezel de aproape 7 luni si sintem cum s-ar zice proaspat diversificati! :-). Noi, adica eu, am inceput asa ... Cam in contra dr de familie (de care m-am si descotorisit intre timp) care de la 4 luni imi tot zicea sa incep cu mancarica. Matei al meu papa numai tzitzi, si nu e un copil nici gras nici slab, a luat in fiecare luna cam cat scria la carte - cate 750 de grame la inceput si apoi cate 500, acum la 6 luni jumate trecute are 7.600 si 70 de cm. Eu zic ca e ok.Nu e un copil pufos ci mai degraba carnos.Asa si ... Dupa 5 luni abia am inceput sa-i dau suc de piersica (1 linguritza/2/4...), apoi l-am combinat cu morcov si apoi mar, respectand regula celor 3,4 zile. Incet incet i-am aduaugat si para (mi-era un pic frica de diaree sau crampe, dar a fost ok), apoi mango si spre sfarsitul lunii portocala (numai cateva linguritze de suc). Of course ca am fost foarte atenta sa nu se irita la curutz si daca se inrosea un pic - la noi face minuni uleiul de masline fiert combinat cu bepanthen. Incet incet sucul s-a transformat in piure si abia dupa 6 luni am inceput sa-i bag cereale (am luat de la Nestle si ii dizolv 1lingura cu varf in apa si apoi il combin cu piureul) si otzarr de biscuiti de copii ca sa-i mai dea consistenta. Ideea e ca si dupa ce papa 230/240 ml de piure tot mai tzitzilim un pic, poate si de sete, cred eu, ca apa nu prea ii place.Am uitat sa zic ca asta e a doua masa din zi, prima dupa ce se trezeste e tzitzi.Asa ... acum vine partea interesanta.La pranz treaba e mai cu cantec si aici nu pricep eu de ce!!!! Am inceput cu supa de legume (morcov, pastarnac, o ceapa mica, cartof, dovlecel, o felie de ardei), apoi cateva linguri de piure de morcov subtiat cu supa, morcov + dovlecel+cartof. Apoi am inceput sa-i fierb in supa si piept de pui si incet incet sa-i dau si carnitza. Si se pare ca, copilul meu e fitzos rau si nu inteleg. Are zile cand mananca si cate 150 ml, 200 (deja stiu la ochi portia) si ma oftic ca nu i-am facut mai mult in alte zile nici nu se mai uita la mine dupa 2, 3 linguritze, desi reteta e aceeasi. Ma oftic de nu mai pot. M-am gandit ca poate se plictiseste si azi o sa incep sa-i schimb un pic reteta si sa-i fac si la cuptor, poate poate ... Am incercat in zilele cand nu mananca sa-l las si o jumate de ora, o ora, crezand ca nu i-o fi foame copilului dar degeaba :-((((.Poate aveti un sfat si pentru mine!Deci nu e vorba ca nu-i place, din moment ce cu doua zile inainte mi-a mancat tot castronelul, nu? Astept sugestii ....

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de ioanasf Vezi mesajul
    Salut fetelor si bine v-am gasit! E prima oara cand scriu dar de citit va citesc de ha...ha...!Ideea de la care m-am luat si am zis sa-mi dau si eu cu parerea, ca poate m-o citi si pe mine fo' mamica este faptul ca sunt mandra posesoare a unui baietezel de aproape 7 luni si sintem cum s-ar zice proaspat diversificati! :-). Noi, adica eu, am inceput asa ... Cam in contra dr de familie (de care m-am si descotorisit intre timp) care de la 4 luni imi tot zicea sa incep cu mancarica. Matei al meu papa numai tzitzi, si nu e un copil nici gras nici slab, a luat in fiecare luna cam cat scria la carte - cate 750 de grame la inceput si apoi cate 500, acum la 6 luni jumate trecute are 7.600 si 70 de cm. Eu zic ca e ok.Nu e un copil pufos ci mai degraba carnos.Asa si ... Dupa 5 luni abia am inceput sa-i dau suc de piersica (1 linguritza/2/4...), apoi l-am combinat cu morcov si apoi mar, respectand regula celor 3,4 zile. Incet incet i-am aduaugat si para (mi-era un pic frica de diaree sau crampe, dar a fost ok), apoi mango si spre sfarsitul lunii portocala (numai cateva linguritze de suc). Of course ca am fost foarte atenta sa nu se irita la curutz si daca se inrosea un pic - la noi face minuni uleiul de masline fiert combinat cu bepanthen. Incet incet sucul s-a transformat in piure si abia dupa 6 luni am inceput sa-i bag cereale (am luat de la Nestle si ii dizolv 1lingura cu varf in apa si apoi il combin cu piureul) si otzarr de biscuiti de copii ca sa-i mai dea consistenta. Ideea e ca si dupa ce papa 230/240 ml de piure tot mai tzitzilim un pic, poate si de sete, cred eu, ca apa nu prea ii place.Am uitat sa zic ca asta e a doua masa din zi, prima dupa ce se trezeste e tzitzi.Asa ... acum vine partea interesanta.La pranz treaba e mai cu cantec si aici nu pricep eu de ce!!!! Am inceput cu supa de legume (morcov, pastarnac, o ceapa mica, cartof, dovlecel, o felie de ardei), apoi cateva linguri de piure de morcov subtiat cu supa, morcov + dovlecel+cartof. Apoi am inceput sa-i fierb in supa si piept de pui si incet incet sa-i dau si carnitza. Si se pare ca, copilul meu e fitzos rau si nu inteleg. Are zile cand mananca si cate 150 ml, 200 (deja stiu la ochi portia) si ma oftic ca nu i-am facut mai mult in alte zile nici nu se mai uita la mine dupa 2, 3 linguritze, desi reteta e aceeasi. Ma oftic de nu mai pot. M-am gandit ca poate se plictiseste si azi o sa incep sa-i schimb un pic reteta si sa-i fac si la cuptor, poate poate ... Am incercat in zilele cand nu mananca sa-l las si o jumate de ora, o ora, crezand ca nu i-o fi foame copilului dar degeaba :-((((.Poate aveti un sfat si pentru mine!Deci nu e vorba ca nu-i place, din moment ce cu doua zile inainte mi-a mancat tot castronelul, nu? Astept sugestii ....
    Felicitari! Ai un bebelus tare dragalas!
    Nu te supara ca nu mananca decat cateva lingurite in unele zile; poate nu are chef, poate a mancat laptic mai mult. Cine stie?
    Important este sa nu te stresezi pentru ca o sa te simta si o sa se supere si el.
    Ai putea sa-i distragi atentia cu jucarii, cantecele etc. dar nu te-as sfatui, ... daca se obisnuieste asa....nu prea-i bine. Asta iti spun din experienta!
    Pupici!

Floricica Nou Venita ioanasf's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    4
    Da, asta cu stresul e foarte adevarata!Cu jucarii nu am vrut sa incerc, ca vorba ta - se obisnuieste asa! Dar, cred ca tot tu ai postat cred la un alt subiect poezioara aia cu "tica tica tica" si chiar am ras cand am citit-o, o stiam si eu de la mama!In fine ... ideea e ca azi la masa de legume ne-am distrat de numa numa cu tica tica si l-am mai pacalit cu cateva lingurite dupa ce nu a mai avut chef!

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de ioanasf Vezi mesajul
    Da, asta cu stresul e foarte adevarata!Cu jucarii nu am vrut sa incerc, ca vorba ta - se obisnuieste asa! Dar, cred ca tot tu ai postat cred la un alt subiect poezioara aia cu "tica tica tica" si chiar am ras cand am citit-o, o stiam si eu de la mama!In fine ... ideea e ca azi la masa de legume ne-am distrat de numa numa cu tica tica si l-am mai pacalit cu cateva lingurite dupa ce nu a mai avut chef!
    Ma bucur ca ti-a fost de folos experienta mea. Ideal ar fi sa manance fara pacaleli; daca-i ora mesei atunci sa manance. Dar.... ce nu facem noi sa manance copilul!!!
    Acum Maria este mai mare; ca sa stea la masa si sa manance ii povestesc ce o sa facem, unde mergem, ce face mamaia, unchiul.... tot felul de prostii ca sa stea cuminte.
    Pupici!!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Of Doamne! Complicata rau chestia asta cu diversificarea... atatea teorii... atatea pareri... asa e bine, asa nu e bine deloc...
    Si eu mi-am batut mult capul cu diversificarea si am citit gramada... nu stiu daca am si citit unde trebuie :)) Pana la urma am facut cred cum face toata lumea... dupa cum am crezut eu si dupa cum am vazut ca reactioneaza si copilul(ultima parte totusi nu cred ca e valabila la toata lumea... ca e obsesie mare cu cat trebuie sa manance copilul... multa lume nu prea stie/poate sa lase copilul sa isi regleze singur apetitul).

Andreeacta
    Si in final s-au facut studii la adulti sa vedem ce efecte are ordinea in care se incepe diversificarea? Pe mine astea cu cifre ma conving cel mai tare... decat teorii despre ce si cum se intampla in organism.

Si inca o chestie mai vreau sa spun... nu vi se pare destul de ciudat cum la inceput fiecare mama se tot gandeste ce trebuie sa ii dea copilului de mancare, vrea sa faca totul perfect... dar nu e nicaieri definit un perfect unic... iar apoi cu timpul scad pretentiile, incepe sa mearga si mai asa... mai putin bio, mai mult ce ii place copilului... hai si suculet din comert, hai si o bomboana ca doar e copil... trebuie sa se bucure si el de ceva dulce, etc.

Floricica Nou Venita lavgo26's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2010
    Postari in forum
    3
    Vrei sa faci bani dar nu-ti place sa umbli la interviuri? Vrei sa fii liber in graficul de munca, dar sa ai un salariu stabil si bun? Vrei sa stai acasa si sa lucrezi si asta sa nu iti afecteze veniturile? Atunci ai nevoie de lucrul pe care ti-l ofer. Nici un fel de inselatorie, sponsorizare de inceput, sau taxa de start in afaceri. Pentru doar 3-4 ore de lucru pe zi poti castiga 75-100$ pe saptamana. Ce iti trebuie? Internet si calculator conectat la retea si un minim de cunostinte in accesari de site-uri on-line. Depinde doar de tine si de cat de multa staruinta iti dai. Pentru informatii suplimentare, trimiteti un e-mail cu subiectul lucru pe adresa de e-mail: lavgo26@yahoo.com

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari