Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Laura.Patrascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2012
    Postari in forum
    144
    Citat Postat de adela05 Vezi mesajul
    Nu i-am dat nicio zi supa, ci doar suc de fructe. I-am dat o sapt pere, acum de 3 zile mancam piersici si de pe 1, cand implineste 5 luni, ar trebui sa-mi dea o schema de diversificare.
    De ce nu sunt recomandate prunele? Acum chiar nu stiu daca ar trebui sa i le dau. Mi-a zis prune si portocale.
    Draga Adela,

Am inteles de ce am incurcat si am spus de supa...I-am raspuns Georgianei, si m-am gandit la tine :)

Multe surse considera ca prunele sunt putenic laxative (intensifica peristaltismul intestinal).Si perele sunt , dar mai repede se compara para cu marul, in sensul ca efectul unei pere e mai mare.
    Prunele sunt recomandate in constipatia cronica.Imagineaza-ti cum ar fi sa-i dai unui bebe cu scaun normal, suc de prune...e posibil sa-i dereglezi tranzitul intestinal.Daca , puiutul are realmente probleme legate de scaun, e indicat acest fruct la inceputul diversificarii.

Da-i fara nici o retinere suc de prune.

Cu drag,

Laura Patrascu

Floricica Nou Venita sgeorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2011
    Postari in forum
    202
    Citat Postat de Laura.Patrascu Vezi mesajul
    Draga Georgiana,

Peste maxim o saptamana , poti sa-i dai suc de fructe.Unele mamici dau dupa 2-3 zile, altele astepta 5-7 zile.
    In tot acest timp, continui sa-i adaugi zilnic 2-3 lingurite de supa.La 4 luni si jumatate sau 5, un bebelus papa la masa pranz in jur de 150-200ml supa.La inceput se da supita si apoi continui cu laptele.
    Poti sa-i dai para sau mar, la gustarea de dimineata.Incepi cu o lingurita de suc, a doua zi, 2 pana la 5 zile.Apoi adaugi o lingurita din al doilea fruct, pana ajungi la max 50 ml.Dupa, poti pune si putina pulpa de fruct.

Cu drag,

Laura Patrascu

Multumesc mult! Weekend placut!

Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Draga Adela,

Am inteles de ce am incurcat si am spus de supa...I-am raspuns Georgianei, si m-am gandit la tine :)

Multe surse considera ca prunele sunt putenic laxative (intensifica peristaltismul intestinal).Si perele sunt , dar mai repede se compara para cu marul, in sensul ca efectul unei pere e mai mare.
    Prunele sunt recomandate in constipatia cronica.Imagineaza-ti cum ar fi sa-i dai unui bebe cu scaun normal, suc de prune...e posibil sa-i dereglezi tranzitul intestinal.Daca , puiutul are realmente probleme legate de scaun, e indicat acest fruct la inceputul diversificarii.

Da-i fara nici o retinere suc de prune.

Cu drag,

Laura Patrascu
    Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca singura problema a prunelor este efectul lor laxativ, fiind chiar indicate bebelusilor care au probleme cu constipatia. Eu ma gandeam ca poate se redomanda mai tarziu din alt motiv (poate nu e pregatit sistemul lor digestiv). De asemenea, as vrea sa mentionez ca ea nu face tare, consistenta e normala, doar ca nu prea face singurica.
    Marul constipa? Dar caisele (pot sa-i dau de acum)?
    Intre prune si portocale, ar fi mai indicat sa-i dau prune si sa aman portocalele (am citit ca sunt cam acide)?

Va multumesc pentru rabdare si sfaturi! E greu cu bebelusii...toate mamicile vrem doar ce e mai bine pentru puiutii nostri!

Membru inregistrat la
    12.06.2012
    Postari in forum
    144
    Citat Postat de adela05 Vezi mesajul
    Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca singura problema a prunelor este efectul lor laxativ, fiind chiar indicate bebelusilor care au probleme cu constipatia. Eu ma gandeam ca poate se redomanda mai tarziu din alt motiv (poate nu e pregatit sistemul lor digestiv). De asemenea, as vrea sa mentionez ca ea nu face tare, consistenta e normala, doar ca nu prea face singurica.
    Marul constipa? Dar caisele (pot sa-i dau de acum)?
    Intre prune si portocale, ar fi mai indicat sa-i dau prune si sa aman portocalele (am citit ca sunt cam acide)?

Va multumesc pentru rabdare si sfaturi! E greu cu bebelusii...toate mamicile vrem doar ce e mai bine pentru puiutii nostri!

Draga Adela,

Cat timp pot ajuta, e o placere sa o fac!Ai perfecta dreptate:orice mamica vrea tot ce e mai bun pentru puiut!
    Profit de aceasta ocazie, pentru a atentiona orice mamica care citeste acest forum: din conversatia mea cu Adela, sunt convinsa ca s-a inteles ca pruna este buna in constipatie!Ce va rog, este sa nu dati singurele prune la inceputul diversificarii, pentru ca s-a inteles ca ajuta la constipatie!Discutati cu medicul curant, asa cum a facut Adela!Daca acesta considera ca e vorba de o "constipatie cronica", atunci el singur o sa va indrume spre prune sau altceva!Nu e recomandat sa evaluati singurele gradul constipatiei copilasului vostru.
    Profit de ocazie, sa o felicit pe Adela!A sesizat ca micutul are probleme cu scaunul si a fost la medic!A sesizat ca la inceputul diversificarii prunele nu erau pe lista fructelor permise , a pus intrebari si sper eu :) , am ajutat-o sa inteleaga :)

Efecte benefice prune:
    -contin vitamina A, B si C, sulf, fosfor, mangan, magneziu, sodiu si mai ales potasiu
    -efect antioxidant
    -prunele proaspete stimuleaza si regleaza tranzitul intestinal, avand proprietati laxative si depurative
    -stimuleaza ficatul si ajuta la detoxifierea organismului
    -sunt bune impotriva starilor febrile si a inflamatiilor
    -ajuta la intarirea sistemului imunitar, creste rezistenta organismului la infectii
    -este un tonic eficient pentru sistemul nervos

De ce e bine sa evitam sa dam prune la inceputul diversificarii, la copilasii sanatosi?
    -ei au aparatul gastro-intestinal in plina dezvoltare, iar efectul laxativ si depurativ ar accelera tranzitul intestinal (peristaltismul) care e inca imatur.Rezultat=probabil diaree
    Situatia se schimba atunci cand copilasul prezinta o constipatie "cronica", diagnosticata de medic.Acest fruct, ajuta la normalizarea scaunului.

Merele si caisele se pot consuma la aceasta varsta!Merele nu constipa.
    Portocalele e bine sa le evite doar puiutii care au probleme cu refluxul , cu hiperaciditatea.Atata timp cat medicul nu l-a diagnosticat cu nimic, poti sa-i dai:portocala/mandarina.

Cu drag,

Laura Patrascu

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Draga Adela,

Cat timp pot ajuta, e o placere sa o fac!Ai perfecta dreptate:orice mamica vrea tot ce e mai bun pentru puiut!
    Profit de aceasta ocazie, pentru a atentiona orice mamica care citeste acest forum: din conversatia mea cu Adela, sunt convinsa ca s-a inteles ca pruna este buna in constipatie!Ce va rog, este sa nu dati singurele prune la inceputul diversificarii, pentru ca s-a inteles ca ajuta la constipatie!Discutati cu medicul curant, asa cum a facut Adela!Daca acesta considera ca e vorba de o "constipatie cronica", atunci el singur o sa va indrume spre prune sau altceva!Nu e recomandat sa evaluati singurele gradul constipatiei copilasului vostru.
    Profit de ocazie, sa o felicit pe Adela!A sesizat ca micutul are probleme cu scaunul si a fost la medic!A sesizat ca la inceputul diversificarii prunele nu erau pe lista fructelor permise , a pus intrebari si sper eu :) , am ajutat-o sa inteleaga :)

Efecte benefice prune:
    -contin vitamina A, B si C, sulf, fosfor, mangan, magneziu, sodiu si mai ales potasiu
    -efect antioxidant
    -prunele proaspete stimuleaza si regleaza tranzitul intestinal, avand proprietati laxative si depurative
    -stimuleaza ficatul si ajuta la detoxifierea organismului
    -sunt bune impotriva starilor febrile si a inflamatiilor
    -ajuta la intarirea sistemului imunitar, creste rezistenta organismului la infectii
    -este un tonic eficient pentru sistemul nervos

De ce e bine sa evitam sa dam prune la inceputul diversificarii, la copilasii sanatosi?
    -ei au aparatul gastro-intestinal in plina dezvoltare, iar efectul laxativ si depurativ ar accelera tranzitul intestinal (peristaltismul) care e inca imatur.Rezultat=probabil diaree
    Situatia se schimba atunci cand copilasul prezinta o constipatie "cronica", diagnosticata de medic.Acest fruct, ajuta la normalizarea scaunului.

Merele si caisele se pot consuma la aceasta varsta!Merele nu constipa.
    Portocalele e bine sa le evite doar puiutii care au probleme cu refluxul , cu hiperaciditatea.Atata timp cat medicul nu l-a diagnosticat cu nimic, poti sa-i dai:portocala/mandarina.

Cu drag,

Laura Patrascu
    Va multumesc! Dupa parerea dvs, daca scaunul are o consistenta normala, dar face, in general, numai cu ajutor, se considera constipatie?

Floricica Nou Venita alinaod's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2011
    Postari in forum
    1
    Buna ziua,

Retetele pentru bebelusi in cadrul diversificarii alimentatiei care se gasest pe multe din site-uri au caracter pur orientativ?Trebuie sa respectam neaparat anumite cantitati/combinatii sau putem face pireurile bebeilor "din ochi" si in ce combinatii ne vin in minte in ziua respectiva?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Draga Snowdance,

Precautia este necesara in cazul in care un copilas regurgiteaza des...Ele (portocala/mandarina) sunt recomandate fara nicio indoiala si aici in Romania.
    Cred ca in tara noastra, a inceput prea tarziu sa se puna accent pe preventie.Prin preventie, scade cazuistica si prin cazuistica scazuta , evident scade tratamentul:)
    Prefer sa spun atentie la "fructele acide precum mandarina/portocala la micutii care regurgiteaza des". De ce spun asta???
    In primele luni de viata, sfincterul dintre esofag si stomac nu e dezvoltat suficient astfel incat se permite refularea unei cantitati mici din stomacel in esofag.Imagineaza-ti ca esofagul unui micut care regurgiteaza des, nu e atat de "fericit" cand mucoasa lui intra in contact cu un lichid acid:)

Medicul care te-a ajutat sa-i incepi diversificarea puiutului tau , a stiut ca micutul nu are nici un fel de problema din acest punct de vedere si ti-a recomandat o schema de diversificare corecta.

Cu drag,

Laura Patrascu
    Multumesc mult pentru raspuns. Banuiam ca acesta trebuie sa fie, dar vroiam o opinie avizata. Adevarul e ca mie, personal, nu-mi plac mandarinele deloc, iar portocale mananc numai recent culese, celelalte imi fac rau. In schimb fiica-mea ar manca kilograme si nu are nimic. Suc i-am dat de la inceput si acum, la 2 ani si 2 luni, bea la micul dejun sau la gustarea de la ora 11 un suc natural de portocala sau de mar combinat cu alte fructe. Ma bucur ca inca nu ii plac dulciurile si profit de faptul ca mananca fructe si legume fara sa protesteze...Sper sa o tina... :)

Floricica Nou Venita luiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2011
    Postari in forum
    4
    Stimata dra Laura Patrascu,

Fetita mea de 7 luni si o saptamana refuza legumele de vreo 2 saptamani. La masa de fructe si masa de iaurt mananca bine. Precizez ca am inceput diversificarea la 5 luni fetita mea fiind hranita cu lapte formula. La inceput manca la pranz binisor piureul de legume (supa nu i-a placut din start), am introdus si carnita si oul, a mancat o perioada dar acum nu mai vrea. Am gasit o "smecherie" sa manance totusi 2-3 lingurile - pun iaurt pe varful linguritei. Sa continuam asa cu iaurtul sau sa facem pauza de legume si carne cateva zile? Daca sunteti in favoarea pauzei, sa reintroduc alimentele treptat sau tot combinatii? Sau eventual supa?

Va multumesc anticipat

Membru inregistrat la
    12.06.2012
    Postari in forum
    144
    Draga luiss,

Este minunat ca bebita papa bine fructele si iaurtzelul fiindca isi face plinul de vitamine si intra in anotimpul rece cu bateriile incarcate. Este la fel de important sa pape si legume, si carne, si galbenus de ou (albusul de ou se introduce dupa 1 an). Fiindca au trecut deja 2 luni de cand ati inceput diversificarea, este foarte probabil ca ea sa-si fi format niste preferinte :) E si ea om si e normal sa ne placa unele lucruri si altele nu. Cred ca este important sa mai insistati cu piureul de legume, fara a forta copilul. Nu este nevoie sa reincepeti introducerea legumelor treptat (aceasta introducere treptata se face exclusiv pentru identificarea alimentelor potential alergene pentru copil). Daca papa bine piureul de fructe si iaurtul, poate puteti incerca sa faceti o supa mai grosuta, de consistenta iaurtului si sa-i adaugati o lingura de ulei de masline. De asemenea, sa vedeti care sunt legumele care imprima un gust mai accentuat si sa incercati sa le scoateti o perioada. Este posibil ca radacina de patrunjel, telina, pasternacul sa fie percepute negativ de papilele gustative ale bebitei. Incercati o supa simpla, cu gust neutru (cu cartofi, dovlecei, ceapa.) Apoi adaugati la ea morcov o data, telina alta data, pana cand identificati leguma care nu-i place. Va recomand totodata, tinand cont de temperaturile crescute de afara, sa incercati si supa clara, eventual la temperatura camerei, la fel, fara a adauga legume cu gust mai "intzepator".

Pofta buna,
    Laura Patrascu

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Buna ziua,

Revin cu o intrebare...Sucul/piureul de fructe si supa trebuie preparate pe loc, sau pot fi preparate pt 2 zile si tinute la frigider?
    La carnita, avand in vedere ca se foloseste o cantitate f mica si noi fierbem un piept, putem sa-l portionam in portii mici si sa le tinem la congelator (ma gandeam la o folie de gheata, cred ca un cubulet ar fi pt o portie de supa)? Daca da, cat timp poate fi tinuta carnita la congelator?
    In ceea ce priveste apa, ii fierbem apa plata?

Multumesc

Floricica Nou Venita alinuzzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2012
    Postari in forum
    8

diversificare la 5 luni la bebe alaptat la san

Imi pare rau k am dat pe optiunea Raspunde-mi acum dar nu am reusit sa postez altfel(nu am stiut). Bebelusul meu are 5 luni si 6300 grame.Cand am mers cu el la pediatru mi-a spus ca greutatea sa e sub limita normala si mi-a recomandat sa incep diversificarea cu suc de morcov si mar. Bebe a avut la nastere 2860 grame si este alaptat exclusiv la san. Eu stiam ca e indicat ca diversificarea la bebelusii alaptati la san sa fie inceputa in jurul varstei de 6 luni. Nu stiu ce sa fac...daca sa incep sau nu sa ii dau de acum mancarica. Copilul meu este de altfel foarte vioi, isi tine capul bine de la 2 luni, acum se rostogoleste de mai multe ori, sta pe burtica. Stiu cat de importanta e alaptarea si de asta nu stiu daca sa urmez sfatul medicului. Va multumesc mult si poate imi si explica si mie cineva cum pot sa postez :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari