Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2011
    Postari in forum
    36

Diversificarea, cat timp dureaza pana adaugam al 2 lea fruct?

buna mamici,stiu k unele dintre voi ati trecut prin asta asa ca intrebarea mea este cand adaugam al 2 lea fruct si cat?am inceput diversificarea cu suculetul de morcov,azi este prima zi dar vroiam mai multe detalii despre cat si cand incepem sa adaugam cel de-al 2 lea fruct adica marul?din cate stiu trebuie sa asteptam cateva zile pina se obisnuieste cu morcovelul,dar ce ma intereseaza pe mine este cam cat suc de morcov trebuie sa ii dau,cati ml si cata pauza trebuie facuta pina ii dau marul?cand le putem combina?va rog frumos.azi a papat o lingurita jumatate maine ii dau 2 3 si tot asa.va multumesc mult si sper ca nu deranjez cu aceasta intrebare.multa sanatate
    Modificata de andelina; 25.01.2011 la 12:28:28.

Moderator Floricica Veterana Tinker_Bell's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    10.707
    Buna Adelina,am mutat acest subiect de la cluburi de aspirante,aici sigur vei gasii raspunsuri la intrebarea ta!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu la 4 luni iam bagat cerealele,si la 4 luni jumate marul,apoi la 5 luni portocala.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Adelina ai inceput bine, asa se procedeaza, 2-3 lingurite maine, si tot cresti asa pana ajungi la 30 de ml de suc de morcov, apoi la o saptaman dupa ce ai introdus sucul de morcov, poti sa introduci si marul tot asa si vezi cum reactioneaza 2-3 zile, daca totul e ok le poti si combina.

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Exact, asa se face cum ti-a zis gabitzza, cu mentiunea sa nu-i dai niciodata mai mult de 30-40 ml suc de morcov pe zi, caci pielea poate capata o culoare portocalie de la carotenul din morcov. Deci ii dai cam o sapt morcovel, dar sa nu depasesti 40 ml, apoi incepi in sapt urmatoare la fel cu 1-2 ling de suc de mar, tot la fel pana ajungi la 30-40 ml si daca totul e ok, le combini si pe urma poti sa treci la piure!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Poate te intereseaza autodiversificarea Auto-diversificarea sau BLW (Baby Led Weaning) – I.
    In primul an de viata laptele este sursa principala de nutritie a copilului si trebuie sa reprezinte min 75% din totalul caloric. Solidele nu vin sa inlocuiasca laptele, si ca sa il completeze.
    Diversificarea se incepe treptat, dupa 6 luni, cand copilul are toate semnele ca este pregatit pentru ea (kellymom.com :: When will baby be ready for solid foods?) si se face treptat. De la 1 lingurita in prima zi pana la 1 cana de alimente la 1 an (toata ziua, nu la o masa).
    Aici gasesti mai multe info kellymom.com :: Solid Foods and the Breastfed Baby
    Iar aici gasesti si niste exemple de meniuri Mother-2-Mother.com

Sucurile+apa nu trebuie sa depaseasca 60 ml pe zi ca bebe sa suga suficient lapte.
    Mult succes si sanatate!

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Poate te intereseaza autodiversificarea Auto-diversificarea sau BLW (Baby Led Weaning) – I.
    In primul an de viata laptele este sursa principala de nutritie a copilului si trebuie sa reprezinte min 75% din totalul caloric. Solidele nu vin sa inlocuiasca laptele, si ca sa il completeze.
    Diversificarea se incepe treptat, dupa 6 luni, cand copilul are toate semnele ca este pregatit pentru ea (kellymom.com :: When will baby be ready for solid foods?) si se face treptat. De la 1 lingurita in prima zi pana la 1 cana de alimente la 1 an (toata ziua, nu la o masa).
    Aici gasesti mai multe info kellymom.com :: Solid Foods and the Breastfed Baby
    Iar aici gasesti si niste exemple de meniuri Mother-2-Mother.com

Sucurile+apa nu trebuie sa depaseasca 60 ml pe zi ca bebe sa suga suficient lapte.
    Mult succes si sanatate!

Membru inregistrat la
    07.01.2011
    Postari in forum
    36
    va multumesc de raspunsuri ma ajuta foarte mult.ankg mersi mult sa stii k am citit este foarte interesant si de ajutor.va pup si multa sanatate

Membru inregistrat la
    07.01.2011
    Postari in forum
    36
    va multumesc pt ajutor.sanatate voua si celor mici.

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    De la 1 lingurita in prima zi pana la 1 cana de alimente la 1 an (toata ziua, nu la o masa).
    Cred,totusi,ca e putin o cana de alimente pe zi la varsta de 1 an,in conditiile in care majoritatea pediatrilor recomanda in jur de 200 gr.de alimente la o masa,iar pe zi,copilul trebuie sa aiba 3 mese(la 1 an).depinde de gramajul canii respective,dar o cana obisnuita are in jur de 250 ml.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Andreea, cred ca ti se pare putin pentru ca asa se recomanda la noi, in Romania, unde alaptarea nu prea este sustinuta.
    Cati pediatri ai vazut sa spuna ca laptele este sursa principala de nutritie in primul an? Si cati spun ca de fapt inlocuim mesele de lapte cu solide?
    Inlocuirea laptelui cu solide se face in ideea de a intarca bebelusul, dar marile organizatii de sanatate mondiale recomanda alaptarea sa fie principala sursa de nutritie in primul an, apoi sa continue 2 ani sau si mai mult daca se poate. Ori la noi in Ro nu prea vezi asa ceva...
    Daca te intereseaza citeste linkurile acelea de pe kellymom.com Sunt chestii documentate, studiate si aprobate de OMS si alte organizatii.
    Si eu am crezut ca bebeii au nevoie de mai multa hrana solida, dar in momentul in care mananca mai multe solide nu mai pot manca atata lapte, si cum laptele este hrana mult mai potrivita pentru ei, de fapt ajungi sa ii deprivezi de ce e mai bun pt ei.
    Doar ca un copil poate manca/accepta multe solide, nu inseamna ca asta este si in interesul lui.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari