Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita florimar's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2013
    Postari in forum
    4

Diversificarea alimentatiei la bebelusi

Buna Mamici si nu numai!
    Sunt un membru nou al acetui site extrem de util si vreau sa incep activitatea mea pe acest forum cu o intrebare: am o fetita de 4 luni, pe care o alimentez exclusiv la san si nu stiu cand trebuie sa incep diversificarea in cazul asta..iedeea e ca am fost la pediatra si s-a cam rastit la mine cand i-am spus ca inca nu ii dau nici un fel de suc sau altceva...m-am documentat si eu si din cate am citit, daca alaptez, poti incepe diversificarea abia pe la 5-6 luni. Din cauza asta sunt nedumerita, si nu stiu...sa incep sa ii dau suculet, sau sa mai astept un pic? Nu as vrea sa ii incarc stomacelul deja cu sucuri, atata timp cat laptele are toate vitaminele necesare.
    Va multumesc !!!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Mamicule, pentru copiii alaptati exclusiv la san, diversificarea se incepe in jurul varstei de 6 luni - asa suna "trendul" acum.
    Evident, fiecare copil are un ritm de dezvoltare propriu si in functie de el si de alte consideratii, ti se poate recomanda si altfel.
    Teoretic, nimeni nu iti poate impune nimic...iti poate face doar o recomandare...in ultima instanta tu esti cea care hotarasti ce faci pt. binele copilului tau.
    Baietelul meu nu a fost alaptat, si la 3 luni am mers la consult la o pediatra mai in varsta, care mi-a recomandat sa incep sa-i dau cate o lingurita de suc de portocale. Total atipic, nu? Se incepe cu suc de mere sau morcovi, de obicei....mamicile din casuta in care activez eu pe forum si cu care m-am sfatuit au zis ca e cam dificil, ca portocalele sunt acide, ca se va strica la stomacut, ca va avea aciditate crescuta, ca va face si eritem fesier din pricina scaunelor moi...Am luat hotararea sa fac precum m-a sfatuit pediatra...am incredere in dr. mai in varsta....si a fost totul ok. Nu am avut niciuna din neplacerile care au fi putut sa apara...

Daca bebelina ta ia in greutate corespunzator, inseamna ca primeste tot ce are nevoie din lapticul tau si poti astepta fara griji pana la 6 luni....

Floricica Nou Venita brun37h4's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2013
    Postari in forum
    1

Nelamurit vaccinul la 2 luni

buna ziua mamici...am si eu o fata de 2 luni jumate si nu i-am facut pana acum vaccinul de 2 luni.are ceva daca i-l fac acum? mi-e tare frica sa nu se intample ceva daca i-l fac acum..va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Nu cred ca este vreo problema...din ce stiu, daca copilul este bolnavior in perioada respectiva, oricum se amana momentul vaccinarii...

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Flori bine ai venit printre noi si sa ti traiasca minunea,in legatura cu intrebarea ta raspunsul tot tu il ai :Nu exista o perioada anume de a incepe diversificarea ce gasesti pe net sunt statistici sau experiente proprii ,ideea este ca daca copilul se simte satul si nu da semne de "foamete" nu incepe inca dar daca copilul este mai fometos si mai agitat inseamna ca ceva nu e ok nu se satura.Si atunci poti sa incepi sa-i dai suculet de mar,morcov sau chiar iaurtel facut in casa,poti sa i dai putin sa vezi cum reactioneaza si sper ca apa ii dai nu?

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Si chestia cu apa este discutabila...la copiii alaptati la san nu este nevoie de apa intrucat laptele de inceput (ma refer in timpul mesei) satisface nevoile de sete, iar apoi pe cele nutritive.
    In alte parti ale lumii, spre exemplu la sotul meu in tara, se da copilului de la inceput apa cu zahar....indiferent ca este alaptat sau nu...
    Osmi nu a fost alaptat, dar eu apa i-am dat spre 1 an, cand a inceput sa manance si altceva in afara de legume si fructe terciuite, lactate. Oricum ii dadeam ceaiuri anticolici...nu mai intra si apa....Si a fost o lupta acerba, intrucat nu o accepta, se stramba imediat ce punea pe limba si arunca biberonul cat colo....

princess
    Guest
    Eu pe ai mei i-am alaptat exclusiv pana dupa 6 luni, chiar 7 si n-am primit nici o obiectie din partea nimanui avizat, ba chiar un dr cu experienta mi-a spus ca mai nou a aparut un trend prin EU cu alaptat exclusiv pana la 2 ani dar n-am intalnit pe nimeni care sa o faca. Atata timp cat un copil creste si se dezvolta bine nu vad de unde atata graba.

Floricica Nou Venita florimar's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2013
    Postari in forum
    4
    Asa este..fara graba. Doar ca pe mine m-a deranjat atitudinea pediatrei...in sensul ca m-a luat asa ca si cum "tu esti inconstienta? de ce nu ai inceput sa ii dai sucuri?? " si fiind si la inceput, si la primul bebel, va dati seama ca m-a pus pe ganduri, pana in punctul in car eam ajuns sa ma indoiesc de aptitudinile meme de mamica. Va mltumesc tuturo pentru ajutor si raspunsuri, ma bucur enorm ca am dat de acest forum si sper ca pe viitor, pe masura ce o sa acumlez experienta, sa pot ajuta si eu cu sfarturi utile si alte mamici aflate la inceput de drum, asa cum m-ati ajutat d-voastra pe mine! Cu respecte, Mami Flori

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Nu inteleg de ce se grabeste pediatra cu diversificarea daca tu hranesti copilul doar cu san. Este un lucru extraordinar! Daca copilul se dezvolta corect atunci pana la 6 luni poti sa stai linistita!

tabitha
    Guest
    Citat Postat de florimar Vezi mesajul
    Asa este..fara graba. Doar ca pe mine m-a deranjat atitudinea pediatrei...in sensul ca m-a luat asa ca si cum "tu esti inconstienta? de ce nu ai inceput sa ii dai sucuri?? " si fiind si la inceput, si la primul bebel, va dati seama ca m-a pus pe ganduri, pana in punctul in car eam ajuns sa ma indoiesc de aptitudinile meme de mamica. Va mltumesc tuturo pentru ajutor si raspunsuri, ma bucur enorm ca am dat de acest forum si sper ca pe viitor, pe masura ce o sa acumlez experienta, sa pot ajuta si eu cu sfarturi utile si alte mamici aflate la inceput de drum, asa cum m-ati ajutat d-voastra pe mine! Cu respecte, Mami Flori
    Nici macar nu trebuie sa-i dai sucuri,poti incepe la fel de bine cu supa de morcov si apoi de legume,sau cu cereale specifice varstei.Eu iti recomand sa schimbi pediatrul mai bine,cu timpul vor aparea si alte nelamuriri si vei avea nevoie de un medic competent.

tabitha
    Guest
    Citat Postat de princess Vezi mesajul
    Eu pe ai mei i-am alaptat exclusiv pana dupa 6 luni, chiar 7 si n-am primit nici o obiectie din partea nimanui avizat, ba chiar un dr cu experienta mi-a spus ca mai nou a aparut un trend prin EU cu alaptat exclusiv pana la 2 ani dar n-am intalnit pe nimeni care sa o faca. Atata timp cat un copil creste si se dezvolta bine nu vad de unde atata graba.
    Daca intr-adevar exista un asemenea trend pe undeva,desi ma indoiesc,tare prost gandit mai e...Fiecare e liber sa-si alapteze copilul pana la varsta dorita,chiar si 5-7 daca asa vor,dar nu exclusive.Si asta dintr-o mie de motive,dar nu vreau sa fiu off topic.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari