Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita valeriu85's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2008
    Postari in forum
    32

diversificare fara probleme

Eu l-am hranit pe baietelul meu cu Milumil inca din prima zi de cand l-am adus acasa (fiind un lapte recomandat de medicul pediatru).
    Am inceput diversificarea la 4 luni cu putin mar cu biscuite dar principalul aliment au fost cerealele. I-am dat intai o masura de lapte pe care o preparam cu cereale restul mesei fiind compus din diferenta de laptic pe care trebuia sa o consume la o masa. Treptat am inlocuit de tot o masa de lapte cu una de cereale. La fel am procedat mai apoi cu supa de legume pana cand am ajuns sa mancam lapte decat dimineata si seara, o gustare la ora 10.00- piure de fructe, la pranz supa de legume, 17.00 o gustare crereale tot de la Milupa iar seara inainte de culcare lapte.
    Am folosit si un truc in diversificarea lui David pentru ca uneori se plictisea de aceasta rutina si atunci inversam gustarile: intr-o zi ii dadeam gustarea de la 10 cereale si cea de la 17.00 piure de fructe iar a doua zi la 10.00 fructe ca mai apoi la cea de dupa amiza cerealele.
    Sper ca v-am putut fi de ajutor

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    HRISTOS A INVIAT! am o adevarata problema cu papa pt bb! nu mananca decat foarte pasat, daca-i dau cu mici bucatele isi face greata! are 10 luni( varsta corectata) . mai e vreo mamica cu problema asta?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Noi nu am avut problema asta sa nu accepte mancarea pasata mai putin sau tocata, dar ma gandesc ca poate ar accepta mai bine sa manance bucatele de mancare pe care sa le ia singur(a) cu mana. Copiilor le place sa exploreze singuri cat mai multe chestii, inclusiv mancarea, si pe deasupra le place sa fie si independenti... deci poate va fi interesat de aceasta varianta.
    Noi la inceput i-am dat cuburi de banana, mar copt, paine, morcov, telina fierte, cartof fiert, carne, etc. Dimensiunea este cam de 1cm/1cm. Ideea este sa fie suficient de moale incat sa poata fi zdrobit intre gingii.

leut
    Guest
    buna
    si la noi diversificarea a mers foarte bine, mancarea pasata de la inceput cu furculita (am inceput la 6 luni si copilul deja avea 4 dintuci). acum papa fara probleme si cu bucatele mai mari, ba chiar prefera sa aiba ce sa mestece
    ps anka ti-am trimis un mp, sper sa-l citesti cat mai repede. multumesc!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de miha_mika Vezi mesajul
    HRISTOS A INVIAT! am o adevarata problema cu papa pt bb! nu mananca decat foarte pasat, daca-i dau cu mici bucatele isi face greata! are 10 luni( varsta corectata) . mai e vreo mamica cu problema asta?
    stai linistita, nu e nicio nenorocire, eu cunosc care au mancat pasat de lene pana la un an si jumatate si sunt bine. important e ca mananca. si a mea are momente cand mai face figuri si daca simte ceva ce nu-i convine scuipa tot, desi ea mananca bucatele de pe la 8 luni.

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    Citat Postat de miha_mika Vezi mesajul
    asta nu este nicio problema, bine ca mananca!
    si baietelul meu mananca pasat, ii pun bucatele si le arunca pe jos :-)
    ma suparasem si eu ca nu vroia sa manance bucatele, dar m-am relaxat, prefer sa manance!

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    Chiar si pasat foarte bine cateodata refuza, daca e mai gros piureul! Oricum m-am mai linistit. Am fost la pediatru si a zis ca devine o problema doar cand are toti dintii si nu vrea sa manance. Abia are 4! Si e si prematur! Mutumesc pt raspunsuri!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari