Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita niko22tm's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2009
    Postari in forum
    224

Diversificare 4 luni vs 6 luni!!

vreau sa dezbatem tema din toate punctele de vedere pt ca sunt multe mamici care incep devreme si nu mai stim ce sa vredem ce e bine sau ce e rau!!multi medici pediatrici nu recomanda apa pana la 6 luni dar daca afara este 40 de grade?ce facem? astept raspunsuri...multe si lamuritoare pt toate mamicileeeee

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    OMS recomanda diversificarea sa inceapa la 6 luni indiferent daca bebe primeste lapte de mama sau lapte praf.

Referitor la apa eu vad problema in urmatorul mod:
    - un copil alaptat in momentul in care bea apa automat va suge mai putin de la mama si astfel scade lactatia prin mecanismul cerere si oferta. Rezulta copilul mananca mai putine calorii, deci ia mai putin in greutate, sau dupa un timp nu se mai satura si daca nu este alaptat mai des pentru a permite cresterea lactatiei la loc atunci mama s-ar putea sa ajunga la concluzia ca nu are lapte si sa treaca pe suplimentari .... si de obicei dupa suplimentari se ajunge destul de rapid la renuntatul la alaptare. Motivul pentru care nu se recomanda apa este ca laptele oricum contine multa apa si hidrateaza copilul... mai ales laptele de inceput este mai apos, asa ca vara bebe va suge scurt din ambii sani si isi potoleste setea... deci nu exista problema deshidratarii... decat din nou daca bebe nu este alaptat la cerere.
    - la copiii hraniti cu lapte praf problema se pune oarecum legat de dilutie... dand si apa e ca si cum ai da lapte praf diluat ... deci mai putine calorii, crestere in greutate mai scazuta si poate si suprasolicitarea rinichilor in cazul in care se da mult mai multa apa. Deci nici aici nu vad rostul de a da apa, se poate da lapte praf mai mult daca ii e mai sete.

In momentul in care se incepe diversificarea aceasta ar trebui sa fie o completare la lapte. Ceea ce se gaseste in lapte este esential pentru dezvoltarea corecta a bebelusului. Inlocuirea laptelui cu supe si alte cele... de multe ori mai slabe caloric, duce la privarea copilului de substantele din lapte, precum si de calorii. In primul an de viata laptele trebuie sa ocupe locul principal in dieta bebelusului, deci sa reprezinte peste 50% din totalul de calorii (la 1 an... la 6 luni va fi probabil un 90% lapte si restul solide si tot asa se scade pana la 1 an.... dar scaderea nu se face din cantitatea de lapte, ci din pastrarea cantitatii de lapte si cresterea treptata a solidelor).
    Rolul diversificarii este de a aduce elementele care lipsesc din lapte pentru nevoile de la 6 luni, cum ar fi fier, vitamina A si altele. Dar asta nu inseamna ca sunt mai valoroase alimentele solide.

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    S-a tot discutat acest subiect "din toate punctele de vedere" si s-a ajuns la concluzia ca degeaba disctam ca mamicile tot pe a lor o tin adica pt cei alaptati artificial la 4 luni, iar pt cei alaptati la san la 6 luni. Eu am tot incercat sa aduc in dicutie faptul ca intre bebelusi nu exista nicio diferenta fie ca sunt ei alaptati artificial sau la san si ca diversificarea ar trebui inceputa la 6 luni pt toti bebelusii, insa nu m-a bagat nimeni in seama. Asa ca nu-mi mai racesc gura de pomana, fiecare face cum si ce vrea cu copilul ei!

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Si eu am observat ca exista o tendinta de a se incepe diversificarea cat mai devreme, ca si cum laptele nu ar fi mancare... nu ar fi bun pentru copil, e doar ceva tranzitoriu pana poate incepe sa manance bebe mancare "adevarata".
    Si multe mame isi trag concluzia ca bebele este bine daca nu face diaree sau reactii alergice la mancarea solide.... ceea ce nu mi se pare tocmai corect.
    Plus ca eu cred ca multe mame nu stiu ca laptele este foarte important in dezvoltarea corecta a unui copil si se simt foarte fericite daca bebele mananca bine solide chiar daca lapte mananca mult mai putin... iar cele care alapteaza dupa 6 luni de obicei scad numarul alaptarilor considerabil... deci automat si cantitatea de lapte pe care o ia copilul.

Si sa dau si cateva motive pentru care este bine sa incepem diversificarea mai tarziu:
    - sistemul digestiv al copilului are timp sa se matureze si deci sa tolereze mai bine mancarea (unele enzime digestive necesare pentru digerarea proteinelor, carbohidratiolor nu se produc in corpul copilului decat dupa mai mult de 6 luni de viata). Asa se evita durerile de burta, constipatia, balonarea, etc
    -riscul de alergii scade (in intestin celulele au spatii mai mari intre ele si permit sa treaca molecule mai mari care pot produce alergii,. Cu varsta aceste spatii se inchid tot mai mult si scade mult riscul alergiilor)
    - la copii alaptati la san se prelungeste mai mult protectia imunitara (adica ramane la un nivel mai ridicat atata timp cat copilul este alaptat exclusiv). La fel scade si riscul de anemie (fierul din lapte se absoarbe mai prost in prezenta altor alimente)
    - scade riscul obezitatii pe viitor
    - si nu in ultimul rand diversificarea cu un copil mai mare va merge mai usor, copilul este mai pregatit si mai doritor.

Floricica Nou Venita luxita's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    31
    buna:)fetita mea cea mica are 10 luni jumate iar referitor la apa i-am dat de cand s-a nascut cate putina,la inceput cu linguritaaa,acum bea fericita din canutza ori de cate ori mananca.poop

Membru inregistrat la
    06.11.2009
    Postari in forum
    224
    eu nu pot sa cred si nu pot percepe sa nu i se dea copilului apa pana la 6 luni!oare am o perceptie gresita?am cunostinte care asa au facut....dar ...poate nu am eu dreptate...

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    nici eu nu i-am dat apa pana la 6 luni, si apoi doar f putina... nici acum nu bea multa apa si nici sucuri sau supe... mai mult pireuri. Iar apa nu cred ca bea nici 100 ml pe zi... in schimb suge la cerere... si cererea e destul de mare :)
    Copiii vostrii cata apa beau pe zi?

Membru inregistrat la
    06.11.2009
    Postari in forum
    224
    a mea ff multa mai ales ca acuma vin si caldurile bea pe zii 2 biberoane de apa de 250 ml si lapte iar dimineata o sticluta de ceai

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    31
    fetita mea nu a vrut niciodata sa bea ceai ,mie imi pare rau ptr ca stiu ca este fff bun pentru copiii.poate ca din cauza ca nu ii dau biberon ci o alaptez.am incercat cu lingurita ca sa o invat dar nu reusesc deloc.nici surioara ei mai mare nu a baut ceiulet cand era mica,fapt care s-a lasat cu repercursiuni:nici acum mare nu vrea ....nu ii place.asta eee..greseala mea poate .

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.260
    Buna. Eu dupa parerea mea, cred ca de la 6 luni ar trebuı inceputa diversificarea.
    Eu am alaptat doar 2 sapt....( ca nu mai aveam cant necesara cat sa bea un bb mic). Apoi de la 2 sapt am trecut pe milumil.
    Pot spune ca a crescut super ok in greutate doar cu milumil( apa uneori ii dadeam, ca trebuıa dar nu se omora)..Apoi de la 4 luni am inlocuıt o masa de lapte cu cereale..incepusem sa papam cu lingurita.
    Pana la 6 luni, Mert a crescut doar cu lapte si o portıe de cereale.
    De la 6 luni am trecut usurel pe supite, iaurt...Totul a fost treptat si usurel...
    Nu prea inteleg graba de a se incepe f. devreme diversificarea cu tot felu; sucuri, supe etc...
    Cu toate ca dc nostru a strambat din nas cand a auzıt ca incepusem cu o masa de cereale la 4 luni....El era adeptul ca de la 6 luni sa incepem, pana atunci doar lapte.
    Deci, nu va grabiti..avetı tımp sa le datı de toate...Noi chiar la 10 luni am inceput cu lapte din comert...la 10 luni si ceva..deja milumıl era scos din menıu...
    Intotdeauna am avut program de masa, de somn etc...Si multumesc lu Dumnezeu am un copil exemplu si in greutate mi-a luat bine.. Avem la semnatura situl nostru si puteti vedea graficul lui pana la 1 an. Acum orıcum 17 kg le are...

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    31
    Buna
    organza
    m-am uitat pe pozele tale de pe site,sunt ffff frumoase,mai ales ecografia celui mic in burtica:D:D:D.poop

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari