Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Unii pediatrii spun ca pana nu demult sugarul avea voie gluten de la 7 luni.Mai nou s-ar oferii doar dupa varsta de un an.Voi ce parere aveti?Cum ati procedat?Eu am o fetita de 7 luni si nu stiu daca sa ma mai feresc inca de gluten.

Floricica Nou Venita vali partene's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2008
    Postari in forum
    244
    Dupa 6 luni. Eu nu am auzit pana acum acesta varianta cu un an.

Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Asa mi-a zis pediatra ca mai nou s-ar da gluten doar dupa un an.Stiu ca asta ar insemna ca pana la un an sa nu-i dau mai nimic sa pape pt ca fara gluten sunt prea putine produse.
    Pe cutia de la humana 3 n-am vazut sa mai scrie fara gluten cum scrie pe formula 1 si 2.Asta inseamna ca contine gluten si e recomandata de la 8 luni.Pediatra zicea ca sa-i schimb laptele mai tarziu pe la 10 luni.
    Nu stiu ce sa mai cred.Fata mea e cam mofturoasa si cum fara gluten nu prea am multe variante,ar fi f greu sa gasesc ceva care sa-i placa.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    pediatra noastra ne-a spus ca putem incepe sa introducem glutenul de pe la 8-9 luni sub frma borsului de tarate,cereale cu gluten, painica, paste dar sa se face trecerea usor si nu in cantitati mari! iar dacase observa scaune moi, varsaturi sa se scoata produsul introdus nou!

Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Da cred ca asa e mai bine.La 6 luni mi se pare cam devreme iar la un an destul de tarziu.
    Cred ca pe la 9 luni vom incerca si noi ceva cu gluten sa vedem ce reactie are.Sper sa fie bine tolerat.
    Am inteles ca glutenul doar dezvolta tesutul adipos si nimic altceva asa ca nu vad nici o graba in a indopa copilul cu asa ceva doar ca sa-l fac pufos.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Produsele care contin gluten se introduc in alimentatie dupa varsta de 8 luni.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    De ce dupa 8 luni?Eu stiam ca de la 6 luni se poate.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Cristina,asa stiam si eu dar am avut ocazia sa discut cu colegi pediatri care mi-au spus ca este mai bine de la 8 luni introducerea glutenului pentru mai multa siguranta,eu asa am facut.

Floricica Nou Venita cristinaorjanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    5

Floricica Nou Venita cristinaorjanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    5
    BUNA, SANT NOUA PE FORUM, DACA AM INCEPUT SA-I DAU DEJA BISCUITI, CUM SANT LA NOI ARE CEVA ARE 7LUNI

Floricica Nou Venita crina.pete's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2009
    Postari in forum
    5
    buna,bebele meu are 5luni ,am inceput diversificarea (cereale fara gluten ,piure de legume)dar refuza sa manance cu lingurita.ce pot sa fac

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari