Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ramonafr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2009
    Postari in forum
    28

De la ce varsta ati inceput diversificarea bebelusului vostru ?

Eu am inceput diversificarea alimentatiei bebelusului meu de la varsta de 5 luni jumatate,iar primul aliment pe care l-am introdus a fost supa de legume.Voi de la ce varsta ati inceput diversificarea bebelusului vostru si care au fost primele alimente introduse?

oanachampion
    Guest
    La 4 luni, la recomandarea pediatrului (precizez ca erau hraniti cu formula... din cate stiu, pt copiii alaptati se amana inceperea diversificarii pana la 6 luni). Am inceput cu cereale (orez) pt bb, amestecate cu formula.

Floricica Senior carla24's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2009
    Postari in forum
    3.005
    Am inceput diversificarea de la 5 luni si am inceput asa la recomandarea pediatrului:

• Se incepe in luna a 5-a
    • Meniul sugarului va fi format din 5 mese : - 3 principale
    - 2 gustari
    • Asadar diversificarea incepe cu gustarea = sucuri de fructe

In I saptamana → gustarea se va oferi aproximativ la ora 11 (mai aproape de pranz decat
    de micul dejun)
    • Ziua1→ 5 ml suc de mar
    • Ziua2→ 5 ml suc de morcov
    • Ziua3→ 10ml suc de mar
    • Ziua 4→ 10 ml suc de morcov
    :
    :
    :
    → 30 ml suc : 15 ml mar + 15 ml morcov
    In ziua in care avem 30 ml suc de fructe,la gustarea de ora 11 vom adauga in meniu o noua gustare,cea de ora 16-17,unde vom da pulpa de fruct.
    • Pentru inceput pulpa de mar copt
    • Se incepe cu 1-2 lingurite si se creste progresiv pana la 1 mar
    • Dupa 1 saptamana sau 2 se va putea inlocui marul copt cu mar crud

Cantitatea de suc pentru inceput va fi de 60-80ml/zi.
    Spre 8 luni vom ajunge si la 100-120 ml/zi.
    Urmatoarele fructe ce pot fi introduse sunt : piersica,nectarina,caisa,para,pepene galben,mango.
    ATENTIE!!! Banana la 8 luni
    Portocale,mandarine,struguri pe la 7 luni SUNT ALERGICE →
    Kiwi,capsuni,fragi,mure dupa 1 an
    → nu le dati de la primele zile de diversificare
    MENTIUNE! Niciodata dupa suc de fructe nu se bea imediat lapte
    A II-a saptamana → pranz ora 12-13-14 = SUPA , care se obtine prin fierberea in 500ml apa a unui morcov,pastarnac,patrunjel.
    • Ziua 1→ 10 ml zeama clara de legume
    • Ziua 2→ 20 ml ---------- // --------------
    • Ziua 3→ 30 ml zeama care se amesteca cu o lingurita pastura de legume
    Deci in primele zile i se da sugarului doar zeama de la supa ,abia in ziua 3 se ingroasa supa.
    • Ziua 4→ 40ml zeama + 2 lingurite pasatura. (La aceasta cantitate de supa , la sfarsitul fierberii se adauga 1 lingurita ulei de masline , in fiecare zi.)
    :
    :
    :
    pana la 100-120ml supa/zi.

Pentru inceput , in completarea supei , sugarul va primi si o cantitate de 180-120ml lapte,in functie de cantitatea de supa mancata.
    Tendinta este de a inlocui masa de lapte de la pranz , treptat , cu o masa de supa si apoi si cu un fel II.
    Treptat in supa vor aparea mai multe legume.
    Se introduc la o distanta de 3 zile intre ele in urmatoarea ordine:
    • morcov
    • patrunjel
    • pastarnac
    • telina
    • ceapa
    • dovlecel
    • ardei
    • rosie
    • cartof
    • fasole verde
    • mazare(nu e obligatorie)
    Incercati o alternanta intre aceste legume , NU toate odata in aceeasi supa!
    Cu cat mai variat , cu atat mai mic va fi refuzul si mai mare pofta!
    Cantitatile de leguma vor fi relativ mici.
    A III-a saptamana → Branza calcica in prima jumatate a saptamanii
    → Cerealele in a 2-a jumatate.
    !!! Daca sugarul are greutatea mult peste medie , nu e necesar sa se insiste cu cerealele!
    Branza se obtine din 250ml lapte praf (din care a baut copilul sau din care urmeaza sa bea) care se pune la fiert . Cand clocoteste i se adauga 2 tb Calciu Lactic. Se strecoara si se obtine o anumita cantitate de branza ce se administreaza proaspata. Restul se poate pastra in congelator.
    Pentru inceput se amesteca cu pulpa de mar copt de la gustare si se subtiaza amestecul cu lapte praf.
    Se mai poate adauga in piureul de legume ce va aparea sub forma de felul II la masa de pranz.
     MENTIUNE! De ex supa de la pranz poate fi facuta din 4 legume la felul I , iar piureul de legume pt. felul II din 2-3 legume,altele decat cele de la supa.
    Piureul de legume se poate subtia cu lapte.

Cerealele intra pentru inceput in biberonul de seara : 2-3 masuri maxim.
    Cantitatea maxima pentru 5 luni → 5 masuri/zi.
    Daca se doreste se mai pot introduce 2 masuri la biberonul de dimineata.
    Nu introduceti cerealele in supa!!!
    Exemple de cereale: Hero, Nestle, Nutriben, Humana>
    Se incepe cu cereale fara gluten obtinute din orez sau orez + tapioca + porumb.
    La 7 luni puteti alege si alte tipuri de cereale cu gluten + miere,fructe,multivitamine

Ar fi excelent daca ati putea administra supa , marul copt sau crud, piureul de legume, cerealele,in varianta mai ingrosata la castronel , cu lingurita.

A IV-a saptamana → carnea de pui
    !!! Carnea de porc se va da dupa 3 ani . (Deloc obligatorie , deloc sanatoasa!)
    Se fierbe partea cea mai frageda a pieptului (micul piept sau micul pectoral) si se arunca prima apa.
    Pentru inceput (adica o luna ) nu i se da sugarului si zeama de la carne , ci carnea se paseaza in supa de legume , fierbandu-se separat de aceasta.
    Cantitatea de carne = 30 g/zi ↔3-4 lingurite carne fiarta si pasata.
    !!! NU se da zilnic carne,ci de 2 sau 3 ori pe saptamana.

Deja din aceasta saptamana meniul de pranz poate arata astfel:
    • Felul I → 100-120ml supa de legume + carne
    • Felul II→ 60-80ml : piureul de legume + branza subtiat cu lapte
    Exemplu : SUPA din morcov,pastarnac,ceapa,rosie.ardei si carne
    PIUREUL din morcov,dovlecel,branza.
    !!! ATENTIE→ Piureul de cartof (simplu) se da abia la 8 luni

Supa de legume mai pote fi ingrosata si cu faina de orez (care se obtine prin macinarea boabelor de orez intr-o masina de cafea curatata in prealabil).

La felul II ar mai putea fi dat si pilaful din faina de orez , obtinut din fierberea acestuia alaturi de un morcov/pastarnac , in care se adauga 1 lingurita ulei de masline . Aici pot fi amestecate carnita sau branza.

!!! ATENTIE→ Nu se adauga sare in mancarea sugarului pana la 1 an.

Floricica Nou Venita mariana_zfr's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2011
    Postari in forum
    9
    Noi am inceput la 6 luni, Iuri a fost alaptat exclusiv pana la aceasta varsta, cu pireuri de fructe si legume, adaugat cate ceva nou la 4-5 zile! Am inceput cu mar copt!

Floricica Nou Venita ancuta_b's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2011
    Postari in forum
    137
    bine ai venit mariana!
    si noi tot la 6 luni, tot cu mar copt si tot alaptat exclusiv (daca nu punem ceva apa care-a baut-o pe timpul caniculei)!

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    No i am inceput la 4 luni, la masa de pranz cu 1 lingurita de cartof pireu amestecat cu lapte de san. In completare primea tzitica. Celelalte mese, care nu erau la ora fixa, ci cand isi dorea bebe, erau tzitzica. In fiecare zi am crescut cate putin cantitatea pireului, pana am ajuns la 50 ml. Apoi am introdus inca o leguma. A doua leguma a fost morcovul...

La 5 luni am introdus cerealele la cina. Am inceput cu o ligurita, iar in completare tzitzica. Am crescut cantitatea treptat si la 6 luni papa 100 ml de cereale.
    La masa de pranz am introdus carnita de piu in pireul de legume. Apoi cea de vitel. Deasemenea am introdus un mic desert de app. o ligurita de pireu de fruct, dupa masa de pranz.

La 6 luni am crescut si cantitatea mesei de pranz, treptat. Am introdus si pestele. Seara la cina, tot cereale papam. I completare, si la celelalte mese papam tzitzica.

La 7 luni papam 200 ml la pranz si nu mai papam tzitzica la mesele principale: pranz si cina.

La 8 luni am schimbat masa de cereale de la cina cu mancarica gatita si am introdus legume tocate in loc de pasate.
    Am introdus masa de cereale la mic dejun.
    La 8 luni papa:
    tzitzica in pat la mami, la ora 5-6 cand se trezea,
    7.00-8.00 cereale apoi somnic
    11.00 masa de pranz (cartof,orezsau pastefainoase cu legume, carnita de piu, peste, vitel sau porc(slaba) si un sos), desert de fructe
    13.30 tzitzica si somnic
    16.30 masa de cina, asemanatoare pranzului
    19.00 tzitzica si somnic pana dimineata
    1-2 tzitzici in timpu noptii

La 9 luni am introdus o masa de cereale de baut cu formula inainte de culcare. A dormit mult mai bine apoi, si doar uneori papa 1 tzitzica i timpul noptii.
    Deasemenea am introdus o gustarica solida la 13.30 ( banana cu iaurt(mai mult babana), painica cu pateu, orez cu fructe si putin lapte...)
    Am introdus fructele de mare in meniu. Ii plac la nebunie crevetzii.

La 10 luni nu mai papam tzitzica decat dimineata la 6.00, cand ne trezim, si papam la pranz si cina ce papa si mami si tati, doar fara sare. Nu prajim carnea si nici cartofii si nu gatim cu alimentele interzise pana la 1 an: miere, spanac, sfecla rosie, sare... In rest papam orice ( mancare diversificata si echilibrata).

De cand s-a scimbat ora am decalat totul cu o ora inainte. Ne trezim la 7.00... ne culcam la 20.00

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    noi am inceput la 4 luni cu cereale specific varstei,apoi mar si biscuite...

Floricica Novice Alinam19's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    400
    Bună mămici,

noi am început diversificarea la vârsta de 6 luni. Deși înainte i-am dat din când în când suc de portocale, la recomandarea pediatrei, am lăsat-o baltă și am făcut cum am crezut eu că e mai bine, având în vedere că o alăptam și îi mergea bine.
    Am început cu supiță de legume strecurată, apoi legumele fierte pasate, fructe pasate și din când în când cereale cu orez și 3 fructe de la Nestle, făcute cu lapte de la sân. Nu i-am mai dat după ce am văzut la știri că sunt periculoase pentru bebe, deși îi plăceau.

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Avansata anutzadragutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2008
    Postari in forum
    1.703
    Buna ziulica...noi avem un bebe baietel de aproape 6 luni...crescut cu lapte de tzitzi..iar incepand cu aproape 3 luni i-am dat sa guste mar cu biscuit(nu copt)...pe la 3 luni jumatate papa 1 feliuta de mar ras cu un sfert de biscuit pe la pranz in rest doar tzitzi la cerere, incet incet am mai marit cantitatea, si am adaugat un pic de morcov ras peste biscuit, pe la patru luni am papat supita de cartofel cu morcovel pasat cantitate mica(2-3 lingurite), apoi a papat spanac cu cateva bobitze de orez fiert(4 luni jumatate),i-am facut fructe pasate cu blenderul (mar, para, 1 feliuta mandarina, un vrf de banana) - nu a papat cantitatea o data(3-4 lingurite), a mai gustat supa de pasare de curte (deci fara bors ca doar e supa)...galbenus de ou fiert(nu tot ci cateva firimituri)...si e perfect sanatos...nu e deloc gras...are 5 luni si 8 kg....are 68 cm....n-am ajuns la medic decat pentru vaccinuri, nu stranutam nu tusim....crestem la curte la aer...mere papa doar bio aduse de la bunica mea de la tara,nu papam din borcanele...sunt total impotriva lor, nu vreau sa supar pe nimeni...dar radeti macar din curiozitate un fruct oricare...si vedeti cat de repede oxideaza...cum de rezista cele din borcanele...pai niste aditivi, 2-3 E-uri si gata papica!!! nu critic ci imi spun parerea, ca si mine fiecare considera ca fe bine copilului in felul sau! respect parerile tuturor si aleg ...sper eu...doar binele...pupici mamici si la multi ani pitici!!

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Noi am inceput-o la 4 luni si i-am introdus suculetul de morcov pe care l-a acceptat din prima.

Floricica Nou Venita m0nyk's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2011
    Postari in forum
    14
    de la 4 luni(papa nan).am inceput cu suc de fructe si de morcov iar pe la 5 luni supa strecurata

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari