Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita stea's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2010
    Postari in forum
    5

De ce nu vrea sa pape bebe?!

salutari tutoror. Sunt o mamica cu 2 copii antonio are 5ani si 7 luni si stefania a facut azi 6 luni. Am nevoie de niste sfaturi:fetita mea nu vrea sa manance de 3zile decat lapte, are si gingiile umflate astepam iepurasii. Ma refer la leg supa fructe. Poate ma ajuta cineva ca nu vreau sa o fortez. Va poop

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Stea, si eu am o problemaveche cu puiul meu de 8 luni jumatate, nu vrea mancare deloc, vrea doar lapte, iaurt, fructele, si ceva cereale dar nu mereu, in rest supe si mancare gatita de nici un fel...ii dau vitamine dar tot degeaba, nu vrea mancare si pace. Doctorita a zis ca este de vina rasfatul pentru ca de cate ori nu voia mancare primea ori banana, ori iaurt sau alte dulceturi si de aceea acuma refuza....sau este lenes pentru ca nu vrea sa mestece si sa deschida guritza lapticul fiindu-i mult mai usor de papat.....mai bine mergi la medic, poate razolvi ceva:* pup

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    stea, nu te nelinisti. cand le ies micutilor dintii este de inteles. nu-i nimic daca-ti bea doar lapte. zi sarut-mana si pentru ala. altii fac pur si simplu greva foamei. nu-l forta sa manance, ca mai rau ii faci. vrea doar doua lingurite, da-i doar doua lingurite. mai incearca apoi peste jumatate de ora. si tot asa. e doar o perioada, iti spun din propria experienta. si crede-ma, copil mai nemancacios ca al meu mai rar.

Floricica Cu Vechime maryya's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2008
    Postari in forum
    8.245
    Buna fetelor! Pnik13 sper sa ai dreptate si sa fie si in cazul nostru la fel, adica sa isi revina ca m-a terminat. Acelasi lucru zic si eu ca un copil mai nemancacios ca al meu nu exista, dar in ultimele 2 saptamani, mai exact de cand a racit rau si inca nu am scapat de tuse si muculeti, nu mai vrea deloc sa pape laptic, il vrea doar cu lingurita, in situatia asta cat pot sa-i dau cu lingurita?! ca mai mult de 200 ml in 24 ore nu reusesc...e adevarat ca a mai aparut un dintisor in perioada asta, mai sunt 2 la orizont, am avut si otita, muculeti, tuse .....dar totusi ...parca nu mai vrea sa isi revina deloc la normal. Ea oricum manca prost de fel, dar acum e dezastru...vorba ta, e in greva foamei!

Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    maryya, acelasi sfat ti-l dau si tie. sa ai multa rabdare. sa fii intelegatoare cu micuta ta caci cu siguranta ca acum dupa ce a fost atat de bolnavioara este derutata total. sa nu o fortezi sa pape lapte. exact la 6 luni andrei al meu nu a mai vrut deloc lapte. ii dadeam si eu cu lingurita. ca si tine, nu reuseam mult, dar incercam des. si mai mergea noaptea in somn. la 3 ore ma trezeam sa ii dau lapte. sper ca experienta mea sa te ajute. poti sa ii pui la 100 ml de lapte 7 picaturi de lamaie. vezi daca accepta. de la 4 la 6 luni andrei asa mi-a mancat laptele praf. sau poti sa ii schimbi marca. medicul meu pediatru a gustat toate tipurile de lapte praf fiindca are o nepotica care nu a primit laptele. mi-a spus ca cel mai gustos este cel de la milupa. poti o perioada sa-l incerci pe acela. sau, daca mai trece o saptamana si vezi ca tot nu vrea niciuna din variantele astea, eu te sfatuiesc decat sa o lasi fara lapte sa-i dai lapte uht de vaca. cel mai recomandat si de incredere este cel de la tnuva. vezi sa fie de 3,5% grasime. eu de la 6 la 7 luni asa i-am dat lui andrei. noaptea il mai pacaleam si cu lapte praf. in somn, nu-si dadea seama. ziua ii dadeam lapte de vaca ultrapasteurizat. apoi, cand am vazut ca si-a revenit cu laptele, i l-am introdus treptat pe cel praf. la inceput nu vroia decat 30 ml, dar incetul cu incetul am ajuns la mililitri care trebuiau. sfaturile ti le dau din suflet si sper sa te ajute. si sunt date de medici pediatri, deci nu am procedat dupa capul meu.

Floricica Cu Vechime maryya's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2008
    Postari in forum
    8.245
    Citat Postat de pnik13 Vezi mesajul
    maryya, acelasi sfat ti-l dau si tie. sa ai multa rabdare. sa fii intelegatoare cu micuta ta caci cu siguranta ca acum dupa ce a fost atat de bolnavioara este derutata total. sa nu o fortezi sa pape lapte. exact la 6 luni andrei al meu nu a mai vrut deloc lapte. ii dadeam si eu cu lingurita. ca si tine, nu reuseam mult, dar incercam des. si mai mergea noaptea in somn. la 3 ore ma trezeam sa ii dau lapte. sper ca experienta mea sa te ajute. poti sa ii pui la 100 ml de lapte 7 picaturi de lamaie. vezi daca accepta. de la 4 la 6 luni andrei asa mi-a mancat laptele praf. sau poti sa ii schimbi marca. medicul meu pediatru a gustat toate tipurile de lapte praf fiindca are o nepotica care nu a primit laptele. mi-a spus ca cel mai gustos este cel de la milupa. poti o perioada sa-l incerci pe acela. sau, daca mai trece o saptamana si vezi ca tot nu vrea niciuna din variantele astea, eu te sfatuiesc decat sa o lasi fara lapte sa-i dai lapte uht de vaca. cel mai recomandat si de incredere este cel de la tnuva. vezi sa fie de 3,5% grasime. eu de la 6 la 7 luni asa i-am dat lui andrei. noaptea il mai pacaleam si cu lapte praf. in somn, nu-si dadea seama. ziua ii dadeam lapte de vaca ultrapasteurizat. apoi, cand am vazut ca si-a revenit cu laptele, i l-am introdus treptat pe cel praf. la inceput nu vroia decat 30 ml, dar incetul cu incetul am ajuns la mililitri care trebuiau. sfaturile ti le dau din suflet si sper sa te ajute. si sunt date de medici pediatri, deci nu am procedat dupa capul meu.
    Iti multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru sfaturi. Eu de mai bine de 2 luni si ceva tot asa o pacalesc sa bea laptic, mai mult in somn, numai ca acum nu mai pot nici asa sa o pacalesc, decat foarte putin, maxim 100 ml pe noapte, mai mult nu, desi erau alta data nopti cand bea aproape 300 ml. Acum nu-i mai dau cu lingurita pentru ca se face ca se ineaca si vomita, asa ca o mai pacalesc cu cate 40-50 ml lapte diluati cu inca vreo 30 de ceai si ii primeste uneori, alteori nu...Mancare mai mult de 400 gr pe zi nu papa, ce sa zic...stam foarte prost la capitolul papa. I-am schimbat si laptele din lactana in aptamil...Dr a zis sa mai asteptam pana la un an cu laptele de vaca, insa de multe ori m-a batut gandul sa incerc si cu din asta...Am zis ca mergem din nou la analize si control la ORL si daca totul e ok, o sa -i schimbam laptele din nou, caci acum tind sa cred ca nu papa bine si din cauza ca o dor urechile, insa daca se dovedeste ca s-a vindecat, atunci altul este motivul pt care nu vrea lapte si il schimbam. Off, e asa de greu cand vezi ca nu vor sa pape...nu mai zic ca ma trezesc noaptea de nu stiu cate ori sa incerc sa o mai pacalesc cu ceva lapte, as sta treaza toata noaptea daca e nevoie, numai sa stiu ca am rezultate...dar e asa de frustrant cand vezi ca nu vrea nici macar asa si tii se duce si somnul pe apa sambetei...

Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    marya, te inteleg perfect in tot ce spui. fericiti sunt parintii cu copii mancaciosi! sper sa gasesti solutia potrivita pentru micuta ta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari