Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mamadina's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    1
    eu prefer sa prepar cerealele in casa decat sa le iau la cutie. iar cum fetita mea nu are inca 6 luni, le prepar cu orez, fiindca nu contine gluten. reteta e urmatoarea: la 150 ml de apa rece se pune o lingura de faina de orez (asta se poate prepara macinand orez cu o rasnita de cafea, daca nu gasesti direct la magazin). se amesteca si se aduce la fierbere, apoi se lasa sa fiarba cam 5 minute. dupa ce se raceste devine un fel de budinca, pe care eu o trec si prin sita, sa fie foarte fina, iar apoi o subtiez cu cateva picaturi de lapte. si bebelusa papa cu multa pofta :)

Guest
    dar daca se prepar cu apa inseamna ca,contin lapte nu? ce rost are sa le faci cu lapte? adica e bine chiar?

Floricica Nou Venita anne_marye's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    63
    sunt cereale care se fac cu apa ,pentru ca contin ele lapte. dar sunt si cereale care se fac cu lapte ,trebuie sa intrebati la farmacie, de care cereale doriti pentru copilas.

Floricica Nou Venita j_ulli_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2006
    Postari in forum
    152
    Sunt mai multe tipuri de cereale,si de la mai multe firme.Eu am folosit nan si ii faceam cu lapte,pe urma milupa de la 4 luni si tot cu lapte ii faceam.Am inteles ca cele de la 4 luni pana la 6 se fac cu lapte,iar cele de la 6 luni cu apa (pentru ca ele contin deja lapte)

Guest
    sunt cereale "nan" ca eu nu am auzit?!

Floricica Nou Venita anne_marye's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    63
    nu sunt cereale nan ,sunt cereale de la nestle ,iar nan tot de la nestle este,poate la asta sa referit.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari