Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Idee Cum pastram sucul de fructe?

Buna mamici. Scuze ca deschid topic nou, dar nu am prea mult timp la dispozitie sa caut acum ceea ce ma intereseaza.
    Ideea e ca am inceput sa-i fac la Maxiii suculet de morcov, portocale si mar. Ii place tare mult fara nici-un adaos. M-am gandit sa-i fac putin mai mult ca sa am pe o zi intreaga sau poate si de pe o zi pe alta. As vrea sa stiu daca se deterioreaza sau cam cat se poate pastra suculetu la frigider.
    Tin sa precizez ca nu dispun de aparate speciale, si fac totul manual. Portocala pe storcator manual si morcovul si marul rase si scurs sucul. Nu imi e tocmai usor si dureaza ceva timp ! Ca daca nu ii faceam de fiecare data.
    Astept un raspuns rapid!
    Si ceva combinatii noi de sucuri, piureuri pentru bebe care face pe 18, 7 lunite !
    Va multumesc !

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Eu sunt de parere ca, cu cat le faci mai proaspete cu atat mai bine! Sucurile in general oxideaza destul de repede, deci trebuiesc baute imediat. Stiu ca este greu sa gatesti in fiecare zi (respectiv sa faci suc zilnic). El este destul de micut inca si tot ce primeste trebuie sa fie cat se poate de bun. Daca faci un suc sau piure lasa-le jumatate de ora si vei vedea ce se intampla cu ele...isi schimba atat culoarea cat si gustul.

Eu pentru baietelul meu am facut totul proaspat, daca a ramas ceva preferam sa mananc eu sau sa arunc. Desi cu timpul stiam exact cat mananca si am stiut cat sa-i pregatesc sa nu arunc.
    Modificata de Musette; 07.05.2013 la 20:31:44.

sadia
    Guest
    Asta cam asa e.......trebuiesc facute zilnic ,nu prea avem de ales.Supa de legume era singura care mai ramanea si pt ziua urmatoare si atat.Sucurile cu siguranta nu ,oxideaza imediat,ai vazut cum se fac merele rase?
    Stiu ca nu prea e timp...

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Cred ca merge pastrat la frigider 2-3 ore, dar cam atat.Ideal ar fi sa cumperi un storcator de fructe, ti-ar mai scuti din timp.Poate gasesti macar sa imprumuti de la vreo ruda, cunostinta...

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Va multumesc ! Asta e. O sa incerc sa ma adaptez pana reusesc sa iau aparat. :)
    Sanatate la bebelusi.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Ceva combinatii de sucuri si piureuri pentru 7 luni ? Va rog.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    despre pastrare eu nu mai adaug nimic, au spus fetele tot.....nu e indicat sa fie pastrat1cat despre combinatii...eu i-am dat si para atunci...apoi vor aparea si piersicile si necatarinele si caisele, este inca mic pentru capsuni, eu le-am n\intaronus dupa 1 an....eu cred ca odata cu cresterea lui luna de luan vor aparea alte fructe...eu i-am dat din toate mai putin fructele de padure!

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Multumesc! Mai astept si alte pareri.
    :D

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Eu la 6 luni am inceput diversificarea.

La inceput am facut supa de zarzavat strecurata cu morcov, radacina de patrunjel si pastarnac. Apoi am adaugat din pulpa legumelor si am facut piure. Din trei in trei zile am adaugat dovlecel, telina,ardei gras, ceapa (pe care o scoteam), cartof, spanac si broccoli. Apoi le-am combinat dupa plac. Dupa 8 luni am adaugat rosii si fasole verde. Piure mai faceam din mere coapte, banane, piersici sau caise. Dupa 7 luni in acest piure de fructe sau in cel de legume am pus si branza de vaci facuta in casa.

La sucuri am avut la inceput din mere si morcov, apoi am adaugat si portocala. Cand am adaugat portocala puneam si putina apa plata in suc, pt ca se irita ft tare de la citrice. Combinat cu putina apa n-am mai avut probleme. Si am continuat cu suc din cele trei pana spre 9-10 luni.

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    Noi papam la ora 10 pireu de fructe in combinatii,de ex papam mar sau para cu avocado,ii place foarte mult,prune cu nectarine ca sa ne reglam scaunelul dar facute la abur si multe alte combinatii in care adaugam mereu o masura de biscuitei cu fructe crude sau fierte iar suculetul fac o cantitate mica de obicei nu mai mult de 100 grame pt ca se oxideaza mai ales marul si nu e bun pt stomacelul lor

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Click image for larger version

Name:	HPIM1502..jpg
Views:	22
Size:	93,2 KB
ID:	24044Vã multumesc de rãspunsuri mãmici.
    Vin cu o altã dilemã.. de ceva timp ( càteva sãptãmàni ) bebe pe làngã faptul cã saliveazã mult ( asta fãcea si ìnainte ) scoate limbuta ìntruna. E adorabil, dar am observat si faptul cã de multe ori mimeazã mestecarea gumei cu gura deschisã, si dã cu limbuta pe gingia de jos, unde stau sã aparã primii dintisori. Dintii parcã sunt tot mai evidenti, ìnsã nu avem alte probleme gen febrã, lipsa poftei de màncare, diaree, s.a ! Credeti cã v-a mai dura mult pànã sosesc dintisorii ? Tin sã precizez cã uneori este mai irascibil. Dar de pãpat si de dormit, e totul OK! :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari