Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum mananca noaptea bebe?

Am vazut ca orele de masa peste noapte ale bebelusilor sunt destul de variate, si sunt multi bebelusi care cu greu renunta la mesele de noapte chiar si dupa varsta de 1 an.

Eu pot sa spun ca am avut noroc cu Edi, la aproape 1 luna a renuntat singur la una din mesele de noapte, la cea de la ora 1-2. Apoi la 2 luni si un pic intr-o seara a reununtat si la cea de-a doua masa de noapte cea de la 4 si atunci in urmatoarea noapte cand s-a trezit i-am dat ceai, la fel si urmatoarea si a treia noapte nu s-a mai trezit pentru ceai.

Programul lui de masa a fost la 3 ore in primele luni (si apoi am marit la 4 ore cand am vazut ca asa cere sa pape) si atunci orele de papa erau aceleasi noaptea, chiar se trezea cu 10 min inainte de ora de masa pentru ca isi crease un reflex.

Bebelusii vostri cum mananca noaptea?

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Piciul meu mananca la 10 seara, la 3, 3 jumate si apoi la 7 dimineata.E ca un ceas desteptator.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    depinde de cat mananca la masa de la ora 10. uneori nu se trezeste pana la 3, alteori se trezeste la 1, mananca si doarme pana la 6 - 6:30. la inceput manca la 1, la 3,30, la 5,30 si la 7,30... :)))) parca era ceas, nici nu trebuia sa ma uit, ca stiam ce ora e.

lorito
    Guest
    cu guritza
    fetita mea de aproape 6 luni mananca(san) pe la 1 noaptea si apoi pe la 6,7 dimineata
    a avut si o perioada de vreo 2 saptamani in care a papat de 3 ori pe noapte,de 4 ori....

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    kevin mananca de 3 ori pe noapte, pana la 4 luni manca de 2 ori.
    cu toate ca ultima masa este de cereale cu lapte se trezeste la 4 ore sa pape tzatzi.

Floricica Senior mihaela_74's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    3.956
    alex se trezeste destul de des,ultima masa atunci cand il culc, apoi se trezeste la 3-4 ore pentru papica.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    si baietelul meu se trezeste de 2 ori pe noapte sa bea laptic o data in jur de ora 1-2 si pe urma pe la ora 4-5 bea cate 120 ml.de lapte nu mai mult...dar mai sunt nopti cand se trezeste si de 3 ori.....

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    pana la 3 luni eric se trezea de 2 ori pe noapte la 2 si la 6 sa ,apoi a ramas cu o masa ,cea de la ora 6=7 dimineata,in prezent este la fel

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Exista si copii care, ca si Silviu, nu prea au dormit noaptea cat au fost alaptati. Silviu s+a sculat din 2 in 2 ore timp de un an si jumatate. Sau, hai sa zicem, in 75% din nopti. A dormit o singura noapte cap-coada, cand a fost extrem de obosit, dupa o calatorie si cu avionul si cu masina din aceeasi zi. Dupa ce l+am intarcat, doarme toata noaptea, mai nou face si somnul de dupa amiaza...Asa ca mamicile care alaptati si va sculati des din cauza asta, sa stiti ca, cel mai probabil, lucrurile se vor ameliora dupa intarcare.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Tina mananca ultima masa pe la 7 san, apoi la 7 15 piure de legume, iar pe la 8 adoarme. Se trezeste pe la 6 si mai doarme pana la 8. Uneori doarme pana la 7-8 fara sa se mai trezeasca.
    Pe la o luna a inceput sa isi lungeasca somnul noaptea, adica dormea de la 10 la 4-5. Si pe urma f mult timp manca seara pe la 9-10, se trezea pe la 4-5 papa si mai dormea pana pe la 7-8. Si cand a trecut vara si s-a micsorat ziua am inceput sa o culcam tot mai devreme si dormea tot pana la aceleasi ore.
    Acum se mai trezeste in timpul noptii dar adorme destul de repede singura la loc (1-2 minute, max 5). Si eu am citit si cred chestia asta... ca daca mama se gandeste ca bebele s-a trezit ca ii e foame si merge repede sa ii dea sa manance atunci copilul nu mai invata sa adoarma singur la loc si are nevoie de fiecare data sa fie linistit cu mancare. In cartea in care am citit... Copilul tau trebuie sa doarma, e data ca una din greselile pe care le fac parintii (din grija si iubire fata de copii) care duce la noptii cu multe treziri.

mischa2000
    Guest
    uau ... zici ca maninca lapte si apoi piure de legume?
    ...
    mai vrea piureul dupa?
    in general se mai da san dupa masa in completare ...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari