Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita bebelinagargarita's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2009
    Postari in forum
    7
    Am hotarat sa incepem si noi diversificarea insa vad ca parerile sunt impartite intr-o carte scrie ca se incepe cu sucurile de fructe, in alta ca se incepe cu piureul de legume...

Voi cu ce ati inceput diversificarea?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu am inceput cu cereale pentru bebe in biberonul de seara, apoi cu branzica de vaci cu banana si para (pentru ca Edi avea probleme cu constipatia). Am incercat cu piureul de legume insa el nu l-a acceptat asa ca am incercat cu branzica de vaci.

Floricica Nou Venita cwistinutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    Bebe meu are 5 luni si papa de rupe, cand am inceput diversificarea se stramba la orice-i dadeam insa am insistat si acum papa un castronel(180mg)
    Am sa-ti scriu o schema minunata dupa parerea mea pe care o am de la pediatrul bebelusului meu Copaciu
    SCHEMA DIVERSIFICARE:
    PRIMA MASA ora 6 - laptic
    A 2-A MASA ora 10 - piure de fructe (mere, pere, prune, struguri, cirese, visine, piersici, caise, pepene galben/rosu, ananas, banane, mango, avocado, papaya- NU i-am dat pt ca sunt interzise fructele de padure - capsusi, fragi, zmeura, afine si NU citrice deasemenea interzise - portocala, grefe, minole, mandarine, pomelo)
    A 3-A MASA ora 13-14 - supa crema de legume (morcov, pastarnac, ceapa, telina, ardei, rosie, cartof, brocoli...)
    A 4-A MASA ora 17-18 - cereale cu lapte (eu ii dau de la nestle laptele NAN 1 si se gasesc si cereale de la nestle, se dau ca si laptele praf aceeasi firma|)
    A 5-a MASA ora 21-22 - lapte praf (ar trebui sa fie ultima masa pana dimineatza numai ca bebe meu mai papa 1 masa pana dimineatza :(()

Eu am inceput cu mar ras ca si masa de ora 10 - 3 linguritze, 6 linguritze si apoi cat a vrut, dupa 1 saptamana i-am introdus si supa facuta din toate legumele insa mai mult morcov tot asa ca si cantitate, gradat, iar acum la 5 luni ii dau si cereale seara inainte de culcare. Dupa 2 saptamani de cand am introdus supica am adaugat si carnitza de pui, un cubulet mic.
    Dupa ce am introdus toate fructele separat, am inceput sa le combin cate doua. In supica ii dau carnitza o zi da o zi nu.
    Masa de ora 13-14 o schimb la 3-4 zile (supa crema de legume, crema de brocoli, crema de stevie...nu-l las sa se plictiseasca pt ca nici noi nu mancam acelasi fel de mancare 1 saptamana la rand)
    Sunt foarte multe de spus. Sper din tot sufletul sa-ti fiu de folos.
    Pup si multa bafta
    Daca refuza papica nu renunta nici mie nu mi-a acceptat mancarea din prima.

bb1
    bb1 este offline.
    Floricica Nou Venita bb1's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2009
    Postari in forum
    40
    la cate luni ai inceput sa-i dai mar ras?

Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    la 4 luni

Floricica Nou Venita mcalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2007
    Postari in forum
    5
    Buna fetelor,
    Eu daca inca alaptez pe piticul meu care are 4 luni s-a incep diversificarea pentru ca dupa cum vad se satura dar vezi ca am inteles caci daca nu incepi devreme cu cate un pic mai tarziu foarte greu va lua papica .
    Ce imi recomandati?

Floricica Nou Venita naubau's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2009
    Postari in forum
    3
    buna mamici,

Eu am inceput de la 4 luni cu suc de mere si l-a durut burtica. Dupa care i-am dat suc de morcov si cred ca i-a placut. Acum ii dau la masa a 2a mere rase cu suc de morcov. Mananca cam o jumatate de mar. Dupa care sigur ca vrea laptic. De maine ii dau mar cu biscuiti. Inca nu stiu ce biscuiti sa cumpar.
    bebe are acum 4 luni si 2 saptamani.

Floricica Cu Vechime adinutzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2008
    Postari in forum
    5.320
    buna
    sunt biscutei specifici varstelor..insa nu cred ca se gasesc pt bebe de 4 luni,doar de la 6 luni,in plus aveti mare grija cu glutenul.

Floricica Nou Venita marchy's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2009
    Postari in forum
    101
    buna mcalina!
    in primul rand sa-ti traiasca puiutul!!!sa fie sanatos!!!
    sfatul meu daca ai lapte sa mergi cu alaptat pana la 6 luni, mai bun decat laptele tau nu e nimic.
    apoi poti incepe incet cu cereale specifice varstei la a doua masa,apoi, legume si apoi fructele(dar nu crude decat dupa 7 luni, ci compot sau facute la abur).eu asa am inceput cu bb meu si ii merge ft bine.vezi ca sunt multe sfaturi la: diversificarea alimentatiei.
    eu aici am gasit multe raspunsuri si sfaturi foarte bune!
    numai bine si multa multa rabdare cu bebe.
    [pupici]

Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    din ce stiu eu atata timp cat ia in greutate nu e necesara diversificarea pana-n 6 luni. pup

Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    daca ia in greutate eu stiu ca fainosul nu e recomandat. renumitul mar cu biscuite nu se mai da acum la bebei decat tarziu sau daca nu ia bebe in greutate. asa mi-a spus pediatrul lui Luca si am citit si in "mama si copilul de emil capraru"

+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari