Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita livia.radoi's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2015
    Postari in forum
    1

Copilul meu nu mananca mancare

Buna!
    M-am inscris recent pe acest forum si am nevoie de recomandari si pareri privind alimentatia copilului. Am un baietel de 10 luni care nu mananca mancare. Mananca doar fructe dimineata, iar in restul zilei nu mananca decat lapte (de la san). In ceea ce priveste dimensiunile este in grafic, insa ma ingrijoreaza ca nu mananca de-a lungul zilei nimic, iar peste o luna voi incepe serviciul. Unele persoane mi-au recomandat sa il infometez si sa nu ii mai dau lapte ca sa manance mancare, insa plange foarte tare, iar eu cedez si il pun la san.
    Ce parere aveti? Ce sfaturi imi dati?
    Multumesc!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    eu nu sunt de acord cu infometarea copilului pentru ca un copil care refuza un aliment nu-l va accepta doar pentru ca este infometat. O idee ar fi sa-i amesteci o lingurita de mancare pasata cu putin lapte, astfel incat el sa simta si gustul cu care este atat de obisnuit

Floricica Nou Venita ioanarosemke's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2014
    Postari in forum
    14
    Bună și eu am un bebe de 9 luni și mă confrunt cu aceeași problema nu vrea sa mănânce legume,carne... in schimb mănâncă gris iaurturi și piureuri de fructe, la noi e problema și de greutate are doar 7800 kg și 76 cm. Ce îmi sugerați?

Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Bună Livia

M-am confruntat și eu cu aceasta problema. Am o fetiță de 1 an și 9 luni pe care am alăptat - o exclusiv la sân pana la 1 an și 2 luni pentru ca refuza categoric mâncarea. După 1 an și 2 luni a început sa mănânce câte puțin 3-4 linguri de mâncare. Așa a continuat pana la 1 an 7 luni când am înțărcat -o. De atunci mănâncă foarte bine, câteodată cere singura mâncare.

Eu zic ca la 10 luni e încă devreme sa-ti faci griji în privința mâncării . Dacă greutatea și înălțimea sunt în limitele normale atunci nu te alarma. După părerea mea unica ta soluție este să-l înțarci, dacă peste o luna trebuie sa pleci la serviciu.

Floricica Nou Venita mariuzzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2017
    Postari in forum
    22
    Si eu am cam aceași problema cu fata cea mare. Cand am început diversificarea mânca cu mare poftă din orice. Însă pe la vreo sase sapte luni a avut o problema de constipatie si de atunci a început să cam facă mofturi la mâncare. Trebuia să stau pe lângă ea cu jucării, îi aprindeam televizorul pe desene ca să deschidă gura. Asta până am intarcato , căci pana la un an am alaptato la sân. A fost mai greu căci se obisnuise sa doarmă la sân. Dar apoi a început usor usor sa mănânce un pic mai bine. Dar din păcate si in ziua de azi a ramas un pic mofturoasă la mâncare. Are doi ani jumate acum. Sper ca cu cel mic să nu avem parte de asa ceva. Are opt luni si o pofta de mâncare cat pentru amândoi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari