Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anavajoi's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2011
    Postari in forum
    13

Copilul meu nu mai vrea sa bea lapte

Buna ziua mamici,
    am si eu o problema: copilul meu are 6 luni, iar de la varsta de 4 luni nu am mai putut sa alaptez din cauza unor probleme de sanatate. I-am introdus lapte praf, iar acum la 6 luni nu mai vrea deloc sa bea lapte,mananca foarte bine tot ce ii dau. Am incercat si alte tipuri de lapte chiar si cu biscuite dar tot nu il vrea. ( mananca branzica si iaurt) Ce sfat imi puteti da? Astept raspunsuri, va multumesc.
    Modificata de daniela37; 02.11.2011 la 15:18:16.

Floricica Debutanta antonioroby75's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2010
    Postari in forum
    627
    Si copilul meu a avut o pauza de 2 luni fara lapte. Credeam ca mor de suparare. La fel ca in cazul vostru, el manca branzica si iaurt. Dupa felurite incercari, a acceptat Fulga - bunatati cu capsuni. Si treptat am trecut la lapte simplu Fulga. Acum, la 31 luni bea mai mul de 1 l lapte pe zi de sperie pe cei din jur. Insa de la varsta de 1 an nu mai accepta iaurt decat cu fructe.
    Sper ca si puiul tau se va razgandi si va bea lapte daca vei incerca sa ii dai cu fructe.
    Va tin pumnii!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de antonioroby75 Vezi mesajul
    Si copilul meu a avut o pauza de 2 luni fara lapte. Credeam ca mor de suparare. La fel ca in cazul vostru, el manca branzica si iaurt. Dupa felurite incercari, a acceptat Fulga - bunatati cu capsuni. Si treptat am trecut la lapte simplu Fulga. Acum, la 31 luni bea mai mul de 1 l lapte pe zi de sperie pe cei din jur. Insa de la varsta de 1 an nu mai accepta iaurt decat cu fructe.
    Sper ca si puiul tau se va razgandi si va bea lapte daca vei incerca sa ii dai cu fructe.
    Va tin pumnii!
    un copil de 24 - 36 de luni trebuie sa consume lapte/ produse lactate in cantitate de cca 400 - 550 ml pe zi. a consuma la varsta asta mai mult de un litru poate fi periculos pentru sanatatea lui si uneori este semn de parazitoza intestinala. excesul de produse lactate poate duce, de asemenea, la anemie, stiut fiind faptul ca excesul de calciu din organism impiedica absorbtia fierului.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    E posibil sa nu mai vrea cu biberonul,incearca cu canita cu cioc sau cu lingurita,iar daca tot nu vrea poti sa ii dai cereale care contin lapte , si eu m-am chinuit cu laptele ,acum are un an si bea doar 150 ml lapte doar daca se trezeste noaptea,in schimb il pacalesc cu cereale cu lapte dimineata. Exista cereale cu lapte inclus tu pui doar apa,al meu mananca de la humana si de la nestle,dar sunt o sumedenie pe gusturi ,incearca pana nimeresti gustul care ii place important e sa fie pentru varsta lui. succes

Membru inregistrat la
    31.08.2011
    Postari in forum
    13
    am incercat sa ii dau cu lingurita,il bea dar mai mult da afara, din biberon bea ceai,suc de portocala si apa. nu am incercat cu canuta.multumesc frumos pt.idei.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Si eu am avut probleme cu fetita pe la 4lluni cand numai vroia sa bea laptele, cand ii dadeam biberonul se enerva si plangea,nu vroia sa bea, (tin sa subliniez k a fost alaptata artificial de la bun inceput).. am incercat 4feluri de laptic pana am nimerit unul care sa ii placa,fiind vb de Humana 1 , cand la 6luni am trecut am la Humana2 ,ea si a dat seama si incepusem ca in urma cu, cateva luni ....pana cand pediatra mi a dat alte 2 cutii de lapte sa ii mai incerc, cu a 2 a cutie de lapte la care nu ma asteptam,ia placut si de atunci bea laptele fara nici o problema ,desi am avut acele perioade cand refuza laptele ,pur si simplu plangeam de suparare daca ma credeti.acum are 1 an si 8luni si bea 200 ml lapte dim si 200 seara..,plus un iaurtzel pe zii ,iaurt de copii cu cereale ,sau cu fructe..! asta iarna nu vroia sa manance deloc iaurt ,desi la inceput ii placea. trebuie insistat ptr ca ai nostrii copilasii trec prin niste perioade dificile....

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Mie pediatra mi a spus in felul urmator ,ca laptele este f f important ptr un bebelus, a zis ca ea vrea ca fata mea sa bea laptele, pana la urma de care o fii , chiar si de la capra (cum ar venit vb )dar lapte sa fie si in nici un caz sa nu renuntz. sa insisti , sa am rabdare si sa ii incerc si alte feluri de lapte pana nimeresc. Slava Domnului am trecut cu bine de aceea perioada. Multa rabdare si succes iti doresc. sper sa ne tii la curent daca se schimba ceva.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    kevin de la 6 luni de cand i-am introdus mancarea solida a renuntat la biberon, cerealele i le-am dat cu linguritza, ii poti da branza dulce sau iaurt, exista pe piata iaurt special pt varsta lui.
    ps: inca mai papa piept, la 9 luni s-a intarcat singur si de atunci nu a mai vrut lapte, pana astazi cand i-am pus mult nesquik si l-a papat (al tau este prea mic pt asa ceva). :))
    mie pediatra mi-a zis ca nu este nici o problema daca nu vrea sa pape lapte atata timp cat papa iaurt sau orice produs din lapte.
    la 6 luni papa 2 iaurturi, cereale cu lapte cam 150 ml date cu linguritza, branza dulce si piure de legume si fructe.

Membru inregistrat la
    31.08.2011
    Postari in forum
    13
    Aateptam si noi pana marti cand mergem la pediatru sa vedem ce ne spune, cu toate prietenele mele cu care am vorbit si care au si ele copil mi-au spus si ele ca e bn daca papa iaurt si branzica ca isi ia calciu de acolo, dar eu sunt putin suparata ca mi se pare prea mic si ca inca mai are nevoie de laptik. va pup ms frumos pt mesaje.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Nu stiu ANa dar eu insist sa nu renunti , sa incerci alte marci de lapte.. pana gasesti unul care are gustul potrivit si placut lui.... EU una n am vrut sa renunt ptr nimic in lume, bine k Eleni nu ii place branza.. putin accepta cascaval.. iaurtul o iarna intrega nu am reusit sa o conving sa manance iaurt, din vara in fiecare zi ii dau cate un iaurt, uneori chiar 2 pe zii , 180-200ml lapte dim , la fel si seara cu biberonul...

Membru inregistrat la
    31.08.2011
    Postari in forum
    13
    am incercat 4 tipuri de lapte pana acum,la fel am patit cand avea 4 luni si nu am mai avut voie sa il alaptez,m-am chinuit mult sa ii dau lapte praf am cumparat 5 cuti diferite iar farmacista mi-a spus ca toate au acelasi gusta si ca pate sa imi dea 10 feluri ca el vrea laptele meu,pana la urma de foame a papat laptic praf ca nu avea incotro. am sa merg maine la pediatru sa vad ce imi spune,nu vreau sa renunt ca mi se pare prea mic sa nu ami bea lapte.noroc ca vrea branzica si iaurt.multumesc pt mesaj.te pup

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari