Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53

Constipatie din cauza diversificarii la bebelus de 6 luni

Buna fetelor!

Sint putin ingrijorata din cauza ca fetita mea de 6 luni e constipata de 2 zile, se screme in continuu si plinge (cred ca o doare burtica). Tin sa mentionez ca o alaptez la san de la nastere, si de o saptamina am inceput diversificarea, ii dau piureu de mere si pere (asa ne-a spus pediatrul), nu il gatesc eu, dar il cumpar din magazine. Fetitei ii place foarte mult, maninca cite un borcanel de 100 gr dintr-o data. Poate e prea mult? Pediatrul mi-a spus sa-i dau atita cit maninca.

As vrea sa incerc sa-i dau suc de morcov facut in casa, e bine sa i-l dau sau e devreme inca?? Ajutor!!!!

Astept raspunsurile voastre! Multumesc anticipat!

sadia
    Guest
    Te rog din suflet ,nu-i mai cumpara !!E la indemana oricui un mixer,si o fructa,sau o leguma fiarta.......nu-i mai cumpara!

Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Te rog din suflet ,nu-i mai cumpara !!E la indemana oricui un mixer,si o fructa,sau o leguma fiarta.......nu-i mai cumpara!
    De ce sa nu-i mai cumpar? Ii iau de la Mellin, una dintre cele mai bune marci din Italia... nu mi-e greu sa-i fac si in casa piureul, dar nu am nici o garantie ca merele sau aceleasi pere nu contin pesticide sau alte substante scarboase si periculoase....

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Fiecare isi creste copilul asa cum considera:) Si eu, ca si Sadia, sunt adepta mancaricii pentru bebe pregatita in casa.Ca au sau nu pesticide sau alte minuni legumele si fructele pe care le folosesc, e discutabil. Ideea e ca am incredere in ce fac eu si cumpar totul proaspat.

Despre cum se incepe diversificarea, fiecare are teoria lui.Unii medici recomanda cerealele, altii legumele, altii fructele.
    La ambii copii am inceput cu supa de legume, cate o lingurita o data, crescand progresiv cantitatea si adaugand mai multe legume pe parcurs.
    In ce priveste cantitatea mancata de fetita ta, 100 g la inceputul diversificarii e foarte mult! Sistemul ei digestiv e suprasolicitat, de aceea a aparut si constipatia.

sadia
    Guest
    Nici o marca nu e buna,cand are tona de conservanti .......fie din Italia sau Thailanda.

Floricica Nou Venita mihalicniculina's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2013
    Postari in forum
    10
    BuNA Mami,sa nu ii dai suc de morcov o sa o constipe si mai tare pt ca asa am patit si eu...in schimb poti face un pic de ceai de musetel si o sa ii revina la normal ,depinde si de bebe. Cat despre mancarica la borcan si eu i-am cumparat si mananca dar ii fac mai mult gatit,important este sa manance sa creasca mare. Multa sanatate.

sadia
    Guest
    Citat Postat de supermami Vezi mesajul
    Fiecare isi creste copilul asa cum considera:) Si eu, ca si Sadia, sunt adepta mancaricii pentru bebe pregatita in casa.Ca au sau nu pesticide sau alte minuni legumele si fructele pe care le folosesc, e discutabil. Ideea e ca am incredere in ce fac eu si cumpar totul proaspat.

Despre cum se incepe diversificarea, fiecare are teoria lui.Unii medici recomanda cerealele, altii legumele, altii fructele.
    La ambii copii am inceput cu supa de legume, cate o lingurita o data, crescand progresiv cantitatea si adaugand mai multe legume pe parcurs.
    In ce priveste cantitatea mancata de fetita ta, 100 g la inceputul diversificarii e foarte mult! Sistemul ei digestiv e suprasolicitat, de aceea a aparut si constipatia.
    Nu numai pt bebe.in general eu caut sa fie cat mai gatit in casa,sunt full de conservanti,incearca sa lasi un mar ras,sa vezi cat rezista,si ala de la borcan are un an durata.........

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu am inceput diversificarea cu fructe pentru simplu motiv ca aceastea sunt mai gustoase si mai usor acceptate de copil. Am inceput cu suc de mar, 5 ml, 10 ml si am crescut progresiv cantitatea. Poate ca ar fi fost bine sa fi inceput doar cu suc si sa nu-i dai manacare solida de prima data. Mie personal mi se pare mult 100 gr. de hrana solida dupa saptamana de diversificare.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Citat Postat de rsnejok Vezi mesajul
    De ce sa nu-i mai cumpar? Ii iau de la Mellin, una dintre cele mai bune marci din Italia... nu mi-e greu sa-i fac si in casa piureul, dar nu am nici o garantie ca merele sau aceleasi pere nu contin pesticide sau alte substante scarboase si periculoase....
    si eu am incredere in mancarea la borcanele, mi se pare oricum cea mai sigura, mai ales in momentul in care esti departe de casa. Fetita mea a refuzat insa, doar piureurile de fructe si sucurile de la borcanel le-a acceptat. Aici fiecare are parerea lui; la fel se intampla cu laptele formula si laptele de vaca. Acum o luna am fost la un seminar unde o mamica a intrebat medicul pediatru ce sa-i dea copilului dupa ce nu-l va mai alapta: lapte de vaca sau lapte praf? Medicul (era mai in varsta deci cu ceva experienta in spate) i-a recomandat laptele praf. Acum fiecare e liber sa aleaga.
    Modificata de meprincipessa; 21.03.2014 la 15:25:25.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari