Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75

constipatia la bebei

voi ce faceti daca nu ieses afara o data pe zi????noi de cand avea vreo 3 luni am avut probleme cu facutul singurel chiar daca nu era constipat facea greu,acum si daca papa suc de morcov cu portocala si daca papa mar cu pere wiliams,avem cereale burtica sanatoasa de la nestle,nu stim ce sa mai facem,papa supica,ii dau bonisan zice ca e ptr constipatie eu il dau k il mai calmeaza la dintisori,papam cei drept acum nan1 am trecut de la novalac k nu lua in greutate bine il dadeam in completare,lua si san,apoi cand nu a mai luat san si a luat numa novalac fara cereale nu-l manca si pediatra a zis sa-i dam nan k de la milumil se deranja la burta,dar de la asta se constipa tare saracutu ce sa-i fac???????

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    si a mea are perioade in care se constipa. functioneaza foarte bine supozitoarele de glicerina, insa nu folosesc decat in caz absolut necesar. apoi, din ce stiu de la alte mamici, lactoza se poate da, spun ele ca are efect. eu nu am probat-o. sucul de morcov nu il ia sub nicio forma, am incercat de cateva ori pana acum si il scuipa tot, chiar daca e combinat cu portocala, care ii place foarte mult. am observat ca nu are probleme atunci cand mananca pere sau piersici.
    nu stiu ce sa iti recomand, fiecare copil reactioneaza diferit, cred ca cel mai bine e sa consulti un medic...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Si noi am mai avut probleme ocazionale cu constipatia... la inceput, si pe urma cand am inceput diversificarea. Se constipa de la orezul din cereale. Si cand era mai constipata atunci ii dadeam doar lapte in ziua aia si se regla rapid... asta pana s-a obisnuit cu diversificarea. In caz de extrema urgenta (la noi a inceput sa planga ... dupa 5 zile de scaun lipsa) am folosit si supozitoare cu glicerina. Bine, diferenta e ca la copii alaptati, constipatia adevarata nu prea exista si din aia am lasat sa stea cat o fi pana nu o doare... asa ne-a recomandat medicul.
    Acum iese cam de 2 ori pe zi si daca nu iese eu o las 1-2 zile sa vedem ce se intampla, ii dau mai mult mar si legume si scad cerealele sau le scot complet.

Poate nu vi se potriveste laptele NAN, poate ar fi bine sa inceri si alta marca. Eu am o prietena care a mers tot pe NAN si copilul manca foarte prost, putin si imediat refuza biberonul, dupa masa plangea destul de mult, era tot agitat. Si regurgita mult... Apoi a schimbat pe Humana AR (antiregurgitare) si i-a mers super... in sfarsit a inceput si bebe sa manance bine, sa ia in greutate bine, si sa fie linistit... sa se bucure de viata :)

Asa ca eu zic ca merita sa incerci si alt lapte praf... poate aici e problema. (ca din dieta vad ca ai incercat)

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Eu stiu ca nu e obligatoriu ca bebelusii de peste 6 saptamani sa iasa in fiecare zi.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Pai nu e obligatoriu. Constipatia se decide mai mult dupa consistenta :))
    La bebelusii alaptati de exemplu am citit ca e normal de la 10 scaune pe zi pana la un scaun la 10 zile.
    In schimb laptele praf poate constipa... si atunci consistenta scaunului este mai mare si poate duce la probleme.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Si eu sunt de parere ca laptele praf o fi de vina....am auzit multe cazuri de constipatie datorita Nan-ului.Contine mai mult fier ...poate de aceea.si noi am renuntat la laptele praf Nan tot din aceasta cauza...insa noua ne-a mers bine Milumil.....
    Daca nu reusesti sa remediezi situatia, apeleaza la un pediatru...el poate sa iti dea cele mai bune sfaturi/solutii, eventiual medicamentatie daca va fi cazul....

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Pun aici postul unei mamici care tot asa are probleme cu bebele cu constipatia

"Dupa ce am incercat toate fructele si legumele cu efect laxativ, ceai de musetel, lactoza de la humana, siropel Lass baby, fara rezultatea evidente, au aparut pe piata prunele uscate. Au facut minuni in cazul nostru. Acum ii dau 3-4 prune uscate pe care le fierb in apa pana se fac din nou "pufoase" si le amestec in piureuyl de fructe. Fac chestioa asta de 2 ori pe sapt si nu mai avem probleme. Si din astea ne-am facut stoc. Sper totusi ca se va regla si tranzitul lui intr-un viitor apropiat! Eu zic ca sunt de incercat inainte de a apela la medicamente! "

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Pun aici postul unei mamici care tot asa are probleme cu bebele cu constipatia

"Dupa ce am incercat toate fructele si legumele cu efect laxativ, ceai de musetel, lactoza de la humana, siropel Lass baby, fara rezultatea evidente, au aparut pe piata prunele uscate. Au facut minuni in cazul nostru. Acum ii dau 3-4 prune uscate pe care le fierb in apa pana se fac din nou "pufoase" si le amestec in piureuyl de fructe. Fac chestioa asta de 2 ori pe sapt si nu mai avem probleme. Si din astea ne-am facut stoc. Sper totusi ca se va regla si tranzitul lui intr-un viitor apropiat! Eu zic ca sunt de incercat inainte de a apela la medicamente! "
    Anca, mersi m-ai scutit de scris;) Deci cum spuneam pe noi prunele uscate ne-au scos din impas. si eu am folosit Nan inca de la inceput cand am ramas fara lapte, si iesea o data la 2 zile, dar nu era constipat, pur si simplu asa iesea el; la noi problemea a fost cand am inceput diversificarea...de atunci a inceput sa se constipe si sa iasa tot mai greu. Mie pediatrul mi-a zis sa nu-i schimb laptele ca nu e de la lapte, alta e cauza si mi-a recomandat lactoza in ceai de musetel si daca nu se regleaza sa apelam la medicamente. N-am vrut sa apelez la medicamente si am mai incercat si cu prunele uscate care au avut efect. Merita incercat!

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Pai nu e obligatoriu. Constipatia se decide mai mult dupa consistenta :))
    La bebelusii alaptati de exemplu am citit ca e normal de la 10 scaune pe zi pana la un scaun la 10 zile.
    In schimb laptele praf poate constipa... si atunci consistenta scaunului este mai mare si poate duce la probleme.
    stiam ca daca sunt mai mult de 7 atunci inseamna diaree .. probleme.
    acum in cazul copilului alaptat se poate si masa urmata de scaun ...
    intrebare ... are copilul 10 mese pe zi? poate ca da ... cine stie alaptatul la cerere ...

Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    multumesc de raspunsuri o sa incerc chestia cu prunele dar nu e prea mic ptr ele voi ce ziceti?????azi a facut singurel de la parasa vedem maine azi nu prea a mancat asa mult laptic e de la dintisori il necajesc asa de tare bietul de el si noaptea se trezeste plangand tre sa-i dau ceva sa bea ceiuc lapte si apoi se culc iar,asta e cu bebeiii

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Citat Postat de alina suticau Vezi mesajul
    multumesc de raspunsuri o sa incerc chestia cu prunele dar nu e prea mic ptr ele voi ce ziceti?????azi a facut singurel de la parasa vedem maine azi nu prea a mancat asa mult laptic e de la dintisori il necajesc asa de tare bietul de el si noaptea se trezeste plangand tre sa-i dau ceva sa bea ceiuc lapte si apoi se culc iar,asta e cu bebeiii
    Pai nu e prea mic, daca ai zis ca ai inceput deja diversificarea...cat are? Acum ii dai si tu una sau 2 prune, depinde cat sunt de mari, pt inceput, le mixezi bine bine, si le amesteci cu restul fructelor si vezi cum reactioneaza de la ele, ca nici prea multe ca poate trece in cealalta extrema!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari