Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claudyka's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2011
    Postari in forum
    34
    Si cerealele sunt in acest top ce nu ar trebui sa existe in alimentatia unui copil, ele continand un foarte grad de coloranti, zahar mai ales dar si tot felul de arome;Si sa nu mai vorbim de bomboane , jeleuri si tot feluri de caramele pe langa, ca sunt zaharoase dar si periculoase ce pot duce la iinecare;
    Iar borcanasele asa zise "speciale",sunt"boala "curata, eu personal nu am apelat niciodata la aceste mancaruri si nici nu voi aplela,nu exista ca ,decat sa moara copilu' de foame,dar nu mai bine ii iei un iaurt simplu, o braznica ,sau o banana pana ajungi acasa sa i dai portia de mancare!! Asa ca nu cred ca exista scuze !

Floricica Nou Venita claudyka's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2011
    Postari in forum
    34
    Si am uitat sa mentionez inca ceva de pe lista neagra fast-food urile si sosurile!

Floricica Nou Venita hadasa81's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2014
    Postari in forum
    5
    Produsele tip fast-food, dulciurile din comert, preferabil cele facute in casa, sucurile acidulate pot fi inlocuite cu zeama de compot si apa.

Floricica Nou Venita larynyco's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.12.2013
    Postari in forum
    34
    Mancarea facuta in casa este cea mai buna , trebuie sa excludem prajelile , mancarurile grase , procesate , conservele, produsele cu e-uri , aditivi, coloranti , cititi foarte atent etichetele . Sarea si zaharul in exces dauneaza .

Floricica Nou Venita Cricris's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2015
    Postari in forum
    12
    Consider ca in categoria alimentelor periculoase intra cam toate produsele care conțin E-uri , insa nu putem creste copilul intr-o bula de aer astfel ca depinde de noi ,părinții, cum le introducem in alimentatie celui mic. In ceea ce ma privește am evitat sa dau fetiței mele alimente care duc la alergii, alimente bogate in grăsimi, sucuri îmbuteliate , miere si produse semipreparate.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Snacks-urile, bomboanele, crenvurstii

Floricica Nou Venita janeta_20072001's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2013
    Postari in forum
    6
    Nu ar trebuii sa existe in alimentatia copilului , prajelile, sare, mezeluri, pateuri si conserve de orice fel si zaharul.

Floricica Nou Venita Marianaiacob's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2014
    Postari in forum
    4
    Niciodata nu-i dau copilului carne de porc, evit grasimile, cartofii prajiti, ciupercile si pestele il pregatesc foarte bine. De asemenea salamurile, maionezele si sosurile grase nu au ce cauta in alimentatia copilului.

Floricica Nou Venita asya's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.09.2009
    Postari in forum
    11
    Pana la implinirea varstei de un anisor, exclus sa-i dau copilului meu alimente puternic alergene cum sunt: mierea, alunele, nucile, albusul de ou, laptele de vaca, carnea de porc si multe altele, alimente procesate industrial: mezeluri, dulciuri, produse de panificatie sau sa-i condimentez mancarea cu sare, respectiv indulcirea ei cu zahar. Mai tarziu, mi-ar placea sa am reusita in privinta consumului de sare si zahar.

Floricica Nou Venita Alina.Mehedintu459's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.05.2015
    Postari in forum
    3
    In alimentatia copilului mic nu ar trebui sa se regaseasca prajelile, alimentele de tip fast-food, cereale care contin mult zahar, sucuri acidulate, dulciuri. In primul an de viata pe langa cele enumerate mai sus mai adaug sarea, mierea de albine, albusul de ou deoarece are risc alergic crescut.

Floricica Nou Venita pheonix's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2014
    Postari in forum
    73
    Ca si majoritatea mamicilor incerc sa-i ofer fetitei mele o alimentatie cat mai sanatoasa si incerc sa o feresc atat cat pot de alimentele bogate in E-uri sau cele procesate . Ii gatesc in fiecare zi mancare proaspata din legume si carnita din gospodaria bunicilor . Pana la varsta de 1 an am tinut-o departe de sare, zahar , miere sau alimentele cu potential alergenic foarte ridicat iar dupa un an recunosc ca prefer sa-i dau sporadic carne de porc din sursa sigura decat cea de pui din comert umflata de hormoni si antibiotice .Sunt constienta ca nu pot sa o tin sub un glob de cristal dar pentru viitor imi propun sa o feresc pe cat posibil de : mezeluri , sucuri , chipsuri , mancarea de tip fast food , mancare la borcanase si dulciuri foarte multe .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari