Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 14
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

CONCURS: Gateste cu inima!

Copilul.ro si Club Milupa te invita la CONCURS!

Impartaseste cu noi reteta micului dejun preferat de bebelusul tau si ai sansa de a castiga unul din cele trei premii oferite de Club Milupa!

Premii:
    • Premiul I: Aparat de gatit cu abur + 2 cutii de cereale Milupa adaptate varstei
    • Premiul II: Mixer vertical + 2 cutii de cereale Milupa adaptate varstei
    • Premii III: doua premii a cate 3 cutii de cereale Milupa adaptate varstei copilului

Bebe creste vazand cu ochii, mai ceva ca in povestile cu Fat-Frumos. Ieri abia te vedea, azi isi tine singur lingurita. E o bucurie sa-l vezi, sa-i urmaresti toate miscarile, sa-i notezi toate performantele.
    Inca din primele clipe de viata sunteti preocupate sa oferiti micilor comori din viata voastra tot ce este mai bun. De aceea, alimentatia micutului este o preocupare constanta, mai ales dupa inceperea diversificarii.

Chiar daca copilul tau creste pe zi ce trece, nu trebuie sa uiti ca are inca propriile-i nevoi nutritionale si ca nu este un adult in miniatura. O masa colorata, frumos aranjata si mai ales sanatoasa il va atrage chiar si pe cel mic.

Asadar, gateste-i sanatos si gustos pentru varsta lui! Gateste cu inima!

Perioada de desfasurare: 2 – 31 octombrie.

Conditie de participare: toti cei care participa la CONCURS trebuie sa fie membri in Club Milupa.

Mult succes tuturor!

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    David adora sa manance la micul dejun pateu cu rosii, in sezon.

Pateul il fac astfel: Fierb un ficat de pui , fara sare , pentru ca sarea pusa in apa in care fierbe ficatul, il intareste. Separat inabus o ceapa (verde in sezon) in putin unt cu o jumatate de ceasca de apa. Fierb un ou (noi folosim oua de prepelita si un ou e suficient la un ficatel). Apoi pun totul in blender (inclusiv albusul, pentru ca altfel nu il vrea) si le mixez. La final pun sare , piper si patrunjel verde tocat fin.
    Noi il servim cu paine prajita.

Este un mic dejun gustos, consistent si sanatos si pe care nu il refuza niciodata.

Floricica Nou Venita criss_elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2012
    Postari in forum
    17
    1. Sunt membra in Club Milupa.
    2.Reteta mic dejun preferata da fetita mea: Piure de mere cu biscuti.
    Ingrediente: 2 mere potrivite
    2 biscuiti
    Mod de preparare:Se faramiteaza biscuitii intr-o farfurie. Se rad merele pe o razatoare de plastic sau de sticla. Se amesteca biscuitii cu merele si se serveste piureul proaspat.
    Pofta buna!

Floricica Nou Venita pati_maia's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2012
    Postari in forum
    22
    membra in Clubul Milupa.
    reteta preferata a fetitei mele pentru micul dejun este un piure dintr-un amestec de fructe cu laptic si cereale.
    ingrediente:
    -bucatele de fructe dupa gust(mar,banana,para,avocado,piersica,pruna,etc.)o combinatie de cel putin 3-4 feluri de fructe.
    -3-4 masuri cereale(eu le folosesc pe cele de la Milupa junior)
    -30g lapte formula preparat.
    Mod de preparare:se paseaza bucatele din fructele preferate,se adauga cerealele si lapticul si se amesteca sa aiba o consistenta pastoasa nici prea tare, nici prea moale.
    Pofta mare!

Floricica Nou Venita anasv's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2012
    Postari in forum
    51
    Sunt membra in Club Milupa.
    Desertul preferat al micutei mele, pe care il prepar cu drag, este branzica cu fructe si biscuiti.
    - prepar branzica de vaci: fierb un litru de lapte, adaug cateva pastile de calciu lactic
    - fac un piure de fructe la blender din diverse fructe: banana, mar, mango, piersica, depinde si de sezon
    - adaug peste amestecul de branzica si fructe 3-4 biscuiti pisati pentru consistenta
    Este un desert usor de facut, usor de digerat pentru copil si sanatos.

Floricica Nou Venita mirela99's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2012
    Postari in forum
    2
    Fetitei mele ii place piureul de morcov. Pun la fiert 3 morcovi proaspeti iar dupa ce se fierb o ora, ii scurg de apa si ii bag la robot pana se fac o pasta fina. Adaug lapte firmula pentru a se inmuia putin.
    Pofta buna!
    Modificata de mirela99; 04.10.2012 la 07:47:46.

Floricica Nou Venita linascuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2007
    Postari in forum
    50
    Sunt membra clubului Milupa.
    Bebelusul meu de 8 luni adora dimineata sa pape cereale (de la Milupa) .Eu ii combin doua feluri: cereale cu biscuiti si cereale bio fara lapte (cu 7 cereale). Defapt le ador si eu....mai fur si eu cate o lingurita de la el din farfurie...:P
    Uneori le combin cu fructe (banana, caisa, piersica, pepene). La masa de pranz adora supitele si pireutele din legume...deasemenea ii place si pestisorul. Dar cel mai important la noi inca e lapticul din titica.

Floricica Nou Venita mclaudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    4
    Fetita mea mananca dimineata piure de mere cu biscuite sau piure din diferite fructe

Floricica Nou Venita trixy's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2012
    Postari in forum
    6
    Reteta preferata a baietelului meu pentru micul dejun este un piure de fructe cu cereale si iaurt.
    ingrediente:
    -bucatele de fructe (mar,banana,para,piersica,pruna,etc.) in functie de sezon.
    -3-4 masuri cereale(eu le folosesc pe cele de la Milupa junior)
    -2 lingurite de iaurt.
    Mod de preparare:se paseaza bucatele din fructele preferate,se adauga cerealele si iaurtul si se amesteca.
    Pofta buna!

Floricica Nou Venita laviari's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2010
    Postari in forum
    59
    sunt membra in clubul milupa.
    reteta preferata pentru micul dejun este: 6 oua, un varf de lingurita de sare, 6 linguri de zahar, 6 linguri de faina. Separam ablusurile si le batem spuma tare. acum este momentul cand incepem sa adaugam zaharul.mixam pana se topeste zaharul.galbenusurile se amesteca cu sarea si se incorporeaza in spuma de albusuri.peste aceasta compozitie se adauga faina amestecand cu lingura.cuptorul se preincalzeste.intr-o tava asezam hartie de copt si coacem compozitia cam 30 min.dupa racire feliez si i-l servesc micutei mele cu un paharel de lapte dulce cu cacao.cred ca e cel mai bun mic dejun si de obicei il servim in weekend pentru ca avem mai mult timp.de regula pregatesc prajiturica de seara.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Pentru noi, oul ratusca si rosia cosulet sunt in top.
    Oul ratusca se face din oua fierte tare. Dupa cojire, se taie putin pe o parte , din albus, pentru a putea sta pe farfurie. Pe laterale crestam putin si si infigem crengute de partunjel verde. Din branza sau cartof fiert (sau miez de paine) se face capul si se infige in ou cu scobitoare. Ciocul din putin morcov, ochii din boabe de piper. Cand avem rabdare mai facem si labutele tot din morcov.
    Rosia cosulet se face din rosie careia ii taiem capaul, o scobim, o umplem cu branza frecata cu marar. Deasupra din gogosar, ardei sau rosie, taiem o fasiuta si o punem pe post de toarta.
    Mare lucru nu sunt dar pentru cei mici efectul conteaza

+ Raspunde
Pagina 1 din 14
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari