Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina_28's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2012
    Postari in forum
    15

Cerealele in alimentatia bebelusilor nostri

mamici voi ce cereale le ddati la bebelusi vostri?,eu ai dau cele de la nestle cu orez in care pun si un fruct pentru ca asa simple nu le mananca, si acum vreau sa incerc alte creale, am primit de curind o cutie de la milupa cu piersici, insa acestea au zahar si sincer nu prea i le-as da
    A !!! si inca ceva , la ce ora le dati masa de cereale, cind sunt indicate, eu spre ex le dau la 20-21, sper ca e ok
    Astept sfaturi de la voi, v-am pupacit :)))))))))))))))))))))))))))))))

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami nu ai specificat varsta.eu pana la 1an jumate iam dat toate cerealele conform varstei numai de la milupa,apoi cele din comert,cu toate ca au zahar f mult,ii dadeam o data pe sapt.iar cand era micuta cerealele i le punem o data in biberon seara,ca sa nu se trezeasca,adika 2lingurite in lapte,si ziua ii mai daeam o data intre masa de dim si pranz ca o gustarika.daca e mare,ii poti da cu lapte cele din comert,nesquik ii dau eu,ca desert dar nu in fiecare zii.o data sau de 2 ori pe sapt maxim

Membru inregistrat la
    22.05.2012
    Postari in forum
    15
    bubulina mea implineste peste citeva zile 6 luni

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu nu prea sunt pt cerealele din comert instant.
    I-am dat la inceputul diversificarii ovaz, orz si orez, la inceput separat, apoi in combinatii. Cumparam fulgi si ii faceam faina in robot, apoi fierbeam cu apa. Si tot asa ii dadeam in combinatie fie cu fructe (dimineata), fie cu legume (la pranz,dar cereale putine, legume multe). Cand a mai crescut, pe la 9 luni, am inceput sa nu le mai fierb, doar orezul ca ala nu merge crud.

Membru inregistrat la
    22.05.2012
    Postari in forum
    15
    si eu as vrea sa incerc cele naturale , pe care le gasesti la plafar, dar pentru varsta de 6 luni care sunt recomandate si care sunt bune in afara de orez ca din ala am papat, vrem ceva nou
    Nu stiu, ma gindeam la mei, e bun? sau imi recomandati altceva!!!

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu stiu ca merge si ovazul.
    Mie mi-a placut site-ul asta, si scrie si de alte cereale (grains).
    Oatmeal Baby Food Recipes and Oatmeal for Homemade Baby Food, Age for Introducing and Feeding Baby Oatmeal

Floricica Nou Venita andreea.tim's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2012
    Postari in forum
    4
    Eu ii dau de la nestle faina de orez cu 3 fructe (asa se numeste, nu adaug eu fructele :)). La masa de la 18 ii pun 2-3 lingurite in iaurt covalact cu 0% grasime. E innebunit dupa combinatia asta.
    Mai nou i-am introdus si biscuiti fara gluten de la Plasmon primi mesi care contin faina de porumb si de orez. Merg in mar ras sau suc de fructe de dimineata sau in lapte seara.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La bebelusi se recomanda produsele lactate integrale, cele degresate au cotinut redus de vitamine liposolubile.

Floricica Nou Venita lenuta11's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2012
    Postari in forum
    30
    nu sunt de acord cu cerealele. un laptic cu gris sau cu biscuiti

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari