Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94

Cereale pentru bebe

Buna,as vrea sa-i dau lui bebe la masa de seara cereale si nu stiu daca cele care se fac cu apa sunt bune sau trebuie sa iau din alea care se fac cu lapte praf?el este alaptat la san dar ca sa amestec cerealele cu laptele meu nu pot pt ca scot doar 50 60 ml,iar doctorul a spus sa-i dau cereale pt ca e slabut are 63 cm si 5300 pt ca a slabit avand pneumonie la care a luat antibiotic injectabil acum 4 zile si a facut si diaree o intreaga poveste saracutul,si nu stiu acum care sunt mai bune cu apa sau lapte praf si sa ii dau seara cu biberonul sau cu lingurita?

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de Lilyssss Vezi mesajul
    Buna,as vrea sa-i dau lui bebe la masa de seara cereale si nu stiu daca cele care se fac cu apa sunt bune sau trebuie sa iau din alea care se fac cu lapte praf?el este alaptat la san dar ca sa amestec cerealele cu laptele meu nu pot pt ca scot doar 50 60 ml,iar doctorul a spus sa-i dau cereale pt ca e slabut are 63 cm si 5300 pt ca a slabit avand pneumonie la care a luat antibiotic injectabil acum 4 zile si a facut si diaree o intreaga poveste saracutul,si nu stiu acum care sunt mai bune cu apa sau lapte praf si sa ii dau seara cu biberonul sau cu lingurita?
    Daca bebe nu a facut inca cunostinta cu biberonul, risti ca dandu-i cerealele in acest fel sa nu mai vrea sa pape san...asa ca zic ca-i mai bine sa-i dai cu lingurita...Si daca e mai complicat sa iei laptic de la tine, cumpara din cele care se prepara cu apa...Eu din astea folosesc de cand avea bebe 5 luni...sunt usor de preparat...si i le dau ca masa independenta, administrata cu lingurita, sau ii adaug seara in biberon 2 masuri cereale + 8 masuri lapte la 300ml apa.

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    si cam cate lingurite ar trebui sa-i dau pt prima data? cerealele care se fac cu apa au in compozitie lapte deja nu?

Floricica Nou Venita buneaalinaelena82's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2012
    Postari in forum
    20
    eu u am avut lapte suficient pt micuta mea inca de cand am nascut-o si a papat san si dupa aceea lapte formula in completare.asa ca nu e adevarat ca daca-i dai biberon,nu iti va mai lua sanul.in privinta cerealelor-noi am inceput cu cele de la milupa,dar izabella nu le-a vrut cu lingurita ca pe un piure{asa cum scrie pe cutie ca se prepara}si le fac cu lapte formula-la 150 ml de apa pun 3 masuri de laptic formula si 2 masuri de cereale.ceralele de la milupa sant din acelea care au deja lapte in compozitia lor.crestere mare in continuare!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami dar cat are bebelul?scrie pe cutie cam cat ar trebui sa pape.sa nu ii dai cu biberonul,trebuie sa se invete cu lingurita.legat de lapte iai din cele care se fac cu lapte,sunt mai gustoase.recomand milupa,fetita ema a mancat lapte milupa pana la 2 ani,si toate natiile de cereale de la milupa pana la 3 ani

sadia
    Guest
    Mami zii cat are bebele ca nu stiu ce sa zic......Eu i le-am dat dar f putin,cu lapte si lingurita,Exclus biberonul, am preferat banane,fructe altceva ,nu prea am incredere in prafurile alea....daca tot zici ca e slabut si a avut si pneumonie,are nevoie de tot proaspat si vitamine....

Floricica Avansata C.Aniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    1.892
    Buna. Si noua ne-a recomandat medicul cerealele pt ca bebe era slabut. I-a mers f bine cu ele. Daca abia incepi diversificarea, ia/o treptat. Adica azi o lingurita, maine doua si tot asa cresti si vezi cat accepta bebe. Noi tot din cele care se prepara cu apa folosim. De la Nestle. Si bebe le accepta f bine. Si tot cu lingurita i le-am dat. Daca nu e obisnuit cu piureurile inca, le faci mai fluide, sa curga din lingurita.Sanatate!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    eu i-am luat la bebe cereale topfer, se lauda ca fiind bio, eu de firma nestle am fist dezamagita,bebe s-a constipat de la laptele praf nan si am zis ca nu ii iau cereale nestle...prima oara i-am dar cele simple cu orez integral, i le amestecam cu umpic de suc de mar ca mie mi se pare ca nu nici un gust, dupa i-am luat si orez cu lapte, are lp in compozitie si orez cu banane care i le amestec cu apa si pun si ceva suculet de fructe, eu nu ii dau foarte des bebelul meu fiind grasut...acum alege varianta care iti convine mai mult...
    cat despre biberon si eu zic sa i le dai cu lingurita...daca papa doar san nu risca sa iti refuze sanul...o sa fie mai complicat pana se obisnuieste cu lingurita dar se obisnuiesc destul de repede...in cateva zile nu o sa mai fie tot plin :)))
    multa sanatate

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Cereale de la milupa folosim si noi. Dar daca i le pui in lapte, prepara laptele normal, o masura lapte la 30 ml apa, indiferent cata apa folosesti, iar dupa ce ai preparat laptele, adauga cupele de cereale. NU schimba masurile de lapte din cauza cerealeleor. Cerealele se adauga la lapte, nu se inlocuiesc cupele de lapte praf cu cereale!! Deci daca ai 150 ml apa, pui 5 cupe lapte praf si poti adauga 1 sau 2 cupe cereale, in functie de cat de gros vrei lichidul. Sa stii ca daca ii dai biberon, iti poate refuza sanul la un moment dat si si cantitatea ta de lapte va scadea, asa am patit eu, pana cand la 9 luni s-a intarcat singur, pentru ca nu putea si nu avea rabdare sa mai scoata lapte din san.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Cereale de la milupa folosim si noi. Dar daca i le pui in lapte, prepara laptele normal, o masura lapte la 30 ml apa, indiferent cata apa folosesti, iar dupa ce ai preparat laptele, adauga cupele de cereale. NU schimba masurile de lapte din cauza cerealeleor. Cerealele se adauga la lapte, nu se inlocuiesc cupele de lapte praf cu cereale!! Deci daca ai 150 ml apa, pui 5 cupe lapte praf si poti adauga 1 sau 2 cupe cereale, in functie de cat de gros vrei lichidul. Sa stii ca daca ii dai biberon, iti poate refuza sanul la un moment dat si si cantitatea ta de lapte va scadea, asa am patit eu, pana cand la 9 luni s-a intarcat singur, pentru ca nu putea si nu avea rabdare sa mai scoata lapte din san.
    Aici te contrazic...daca cerealele se prepara cu apa, deci sunt din cele care contin deja lapte, ele inlocuiesc masurile de lapte praf! Osmi mananca laptic Humana seara preparat cu 300 ml apa, adica 10 masuri lapte...pana de curand foloseam lapte de noapte Humana, care are deja cereale adaugate...acum ca am mai crescut, am schimbat si noi tipul de lapte si a trebuit sa ii adaug cereale de noapte Humana...si atunci adaug 2 masuri cereale + 8 masuri lapte....

Floricica Nou Venita shtrumphy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    19
    1. Un biberon doar seara, nu cred ca intarca un bebe, mai ales daca iei unul gen Tomme Tipee sau Chicco ( cu tetina mare), dar daca reuseti sa-i dai cu lingurita e si mai bine.
    2. Daca zici ca nu ai decat 60 ml de lapte, il folosesti pe ala, si cand ii faci cerealele pui 60 de la tine si restul apa si masurile care scriu pe cutie ( daca e slabut e numai bine) , si ii iei cereale care se fac cu apa: HIPP - Baby's first Pap sau Nestle de la 4 luni. Faci cerealele doar in apa si dupa add laptele tau. ( astea sunt cerealele cu care am inceput noi)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari