Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreeaelen's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2011
    Postari in forum
    17

Cereale ca inceput de diversificare

Buna mamici si Hristos a Inviat. Ianis va face Duminica 5 luni si nu am inceput diversificarea cu el nici macar de curiozitate sa vad daca ii place. Doctorita mi-a propus sa incep cu cereale dar numai seara la culcare si mi le-a recomandat pe cele din gama Topfer doar pe baza de orez, fara fructe fara nimic. Nici nu stiu ce sa fac ptr ca am tot citit ca aceste cereale cam ingrasa copilul iar el are deja 8 kg si ceva. Dar daca ii dau doar seara la culcare poate nu o sa-l afecteze prea mult mai ales ca atunci de somn ce ii este nici nu prea mananca mult. Adoarme pe la 10-10.30 si se trezeste la 6 dimin. Si este hranit doar cu lp Aptamil.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Adevarat a inviat:)
    In ce priveste diversificarea, am citit multe pareri - unii medici spun sa se inceapa cu sucuri de legume, altii cu cereale, altii cu fructe .Eu am facut dupa cum am considerat in cazurile ambilor copii - am inceput cu sucul de morcov, apoi mar.Am introdus ulterior supa de legume si fructele.
    Daca bebe e deja dolofan, nu stiu daca sunt indicate cerealele, si nu inteleg de ce ti-a indicat medicul sa i le dai inainte de culcare.Din ce am citit stiu ca alimentele noi trebuie introduse de preferinta in prima parte a zilei.
    Acum, tu faci cum consideri:) poate ar fi indicat sa mai ceri si parerea altui medic.
    Sanatate multa si...succes:)

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu am inceput la 6 luni diversificarea, mai intai cu suc de fructe (cate 1-2 lingurite pe zi la inceput), apoi cu cereale (la fel, medicul mi-a zis sa ii cresc doza in fiecare zi cu cate o lingurita), eu ii dadeam cerealele la amiaza, in prima zi tin minte ca i-am dat vreo 2 lingurite de cereale + alaptat, apoi 3 lingurite + alaptat si tot asa pana a a ajuns la o masa intreaga de cereale si astfel am inlocuit o masa de alaptat (in cazul tau de lapte praf). Nu stiu totusi de ce medicul tau ti-a spus de cereale doar din orez, fara fructe. De obicei copiii se constipa usor cand incep diversificarea, iar cu orez ma gandesc ca nu ar fi chiar ok..sunt cereale din orez dar amestecate si cu fructe, dupa parerea mea ar fi mai indicate. Sanatate si crestere usoara in continuare!

sadia
    Guest
    Eu urasc prafurile alea asa numitele cereale.I le-am pus in lapte pe la 2 ani,in laptele de seara,dar m-am lacuit repede.
    Nu stiu ce Dumnezeu au un ele,praful ala nu ma incantat niciodata,am preferat sa incep cu sucuri si supe de legume,fructe proaspete rase,nici vorba comert,ambalaj.

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Buna Andreea.
    Noi am inceput diversificarea cu fructe la masa de dimineata, apoi la sfatul medicului am introdus masa de seara de cereale. Motivul pentru care medicul pediatru ne-a recomandat sa introducem repede masa de seara si sa acceleram diversificarea a fost greutatea mare a bebelusului nostru. La 5 luni a avut 8.1 kg. Explicatia e simpla - nevoile nutritionale ale unui copil de 8 kilograme sau mai mult sunt mai mari decat ale unui copil cu greutate mica.
    Primele cereale pe care i le-am dat au fost din gama Topfer, cele simple de orez, fara fructe. Nefiind de acord cu cerealele "instant" de pe piata, adica cele speciale pentru bebelusi, am optat sa introduc meiul si ovazul in alimentatia lui de la 6 luni. Le prepar eu in casa. Asa ca alternez cerealele de orez de la Topfer cu mei facut cu fruct, quinoa, ovaz... insa nu ii dau cereale in fiecare seara, avem seri in care papam cartof dulce, iar cand ii voi introduce branzica si iaurtul le vom alterna si pe acestea seara.
    Precizez ca noi am inceput diversificarea la 5 luni si 1 saptamana cu toate ca a fost alaptat exclusiv deoarece bebe era considerat grasut (avea 8.2 kg atunci). Am inceput cu fructe iar peste 10 zile am introdus cerealele treptat... Acum avem aprox 8.6 kg, deci nu a pus enorm de mult...
    Parerea mea e ca poti introduce cereale, insa incearca sa nu axezi alimentatia bebelusului pe cereale din comert. Legumele si fructele sunt foarte importante in alimentatia copilului (si adultului de altfel).
    Modificata de mimo; 08.05.2013 la 08:52:24.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Asa cum spunea si Supermami mai sus, parerile medicilor sunt impartite si fiecare recomanda inceputul diversificarii in stil propriu. Eu am inceput cu sucuri si supe, toate preparate in casa. Nu am cumparat niciodata borcanele de nici un fel.

Daca te hotarasti pt cereale, cele la Topfer sunt ft bune, orezul nu contine gluten (pana la 6 luni nu este indicat sa-i dai cereale care contin gluten), este nutritiv si destul de gustos.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Doamne, piureurile la borcan au un gust oribil.Poate sunt eu pretentioasa, dar..daca eu nu as manca asa ceva, cum sa dau copilului meu?Plus ca..sa fim seriosi, am vazut pe un borcan ca expira in 2015:))
    In schimb, cerealele sunt bune...cele pe care le-am incercat si i le dau bebelusei. Dar..cum natural e ce faci in casa, astept sa mai creasca un pic sa-i dau orez cu lapte, gris cu lapte, etc.

Floricica Nou Venita andreeaelen's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2011
    Postari in forum
    17
    Multumesc mult ptr raspunsuri. I-am cumparat pana la urma cereale de la Topfer cu orez integral. I-am pus aseara in 150 ml de lapte o lg, am zis sa o iau incet la inceput sa vad cum reactioneaza si cum face kk, iar dupa 3 zile poate ii maresc doza. Bebelu ca niciodata a papat fara intrerupere si cand i-am scos biberonul din gurita a inceput sa planga. M-am dus i-am mai facut 30 , deobicei portia lui e de 180 dar seara la cat de obosit e dupa baita nu prea papa asa bine, si spre mirarea mea nu a mai vrut. Oricum cereale am sa-i dau doar seara la culcare momentan. Peste o saptamana incepem si noi diversificarea cu o crema ffff moale de morcovel, iar dupa vre-o 5-6 zile mai bag cate o leguma noua. Nu prea sunt de acord cu sucurile si mai ales sa incep diversificarea cu fructe.

Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Citat Postat de andreeaelen Vezi mesajul
    Multumesc mult ptr raspunsuri. I-am cumparat pana la urma cereale de la Topfer cu orez integral. I-am pus aseara in 150 ml de lapte o lg, am zis sa o iau incet la inceput sa vad cum reactioneaza si cum face kk, iar dupa 3 zile poate ii maresc doza. Bebelu ca niciodata a papat fara intrerupere si cand i-am scos biberonul din gurita a inceput sa planga. M-am dus i-am mai facut 30 , deobicei portia lui e de 180 dar seara la cat de obosit e dupa baita nu prea papa asa bine, si spre mirarea mea nu a mai vrut. Oricum cereale am sa-i dau doar seara la culcare momentan. Peste o saptamana incepem si noi diversificarea cu o crema ffff moale de morcovel, iar dupa vre-o 5-6 zile mai bag cate o leguma noua. Nu prea sunt de acord cu sucurile si mai ales sa incep diversificarea cu fructe.
    Nici nu este indicat cu fruct in locul mesei. O masa de lapte va fi inlocuita cu un aliment nou solid si nu cu suc. Sucul nu reprezinta o masa in sine, el fiind sarac in calorii. Il poti da dupa masa sau intre mese pentru hidratare, pentru aportul de vitamine și pentru a-l obisnui cu gusturi noi, dar sucul NU va inlocui o masa.

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Andreea, eu nu sunt super experta, insa nu sunt de acord cu cerealele date in biberon. Copilul trebuie sa invete sa faca distinctia intre laptele baut si ceea ce mananca. Introducerea cerealelor este si o oportunitate de a il invata pe bebe cu lingurita. Asta e parerea mea...

Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Cred ca depinde si de cantitatea de cereale pe care o pune in lapte. O singura masura la 150 ml lapte nu vad cum ar putea s-o dea cu lingurita. Cel mai bine e sa respecte instructiunile de pe cutie si sa i le dea ca atare, cu lingurita. In nici un caz alimentele de la diversificare nu se dau cu biberonul!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari