Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cecilia2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2009
    Postari in forum
    10
    Ce ceiut sa ii dau lui bebe? Acum cu caldurile astea imi e teama sa nu se deshidrateze. CUm sa ii fac ceaiul? Am auzit ca nu ar fi bine sa fierb apa plata insa nici apa de la robinet nu i-as da pt ca de cele mai multe ori e maro

Floricica Nou Venita b.miha's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    8
    Daca bebe e inca alaptat atunci nu e nevoie de ceiut pt ca e suficient de hidratant laptele matern. Apa plata se poate fierbe, NICI VORBA de cea de la robinet. Eu ii dadeam baycaml.

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si eu BabyCalm i-am dat Carinei... ii faceam infuzie dintr-un pliculet si 100 ml apa...
    nu e nevoie sa fiarbi apa plata... o incalzesti pana sa dea in clocot si o rastorni peste plicul de ceai dupa care tii paharul acoperit cateva minute...

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Cea mai buna este apa nu ceaiul care nu prea are valoare pt un bebe.

andreea2929
    Guest
    Cred ca numai la romani e "traditia" asta cu ceaiul.Doctorul meu(pediatrul fetitei) chiar a ramas mirat cand am intrebat de ceai.Eu i-am dat intotdeauna apa.

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Ai dreptate Andreea, este un obicei romanesc cred. Si eu cand am intrebat de ceaiuri, s-a cam uitat ciudat la mine. Apa e cea mai buna pt sete.

Floricica Nou Venita moniktto's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    49
    si eu ii dau tot babycalm cu un pic de babydrink k altfel nu bea daca nu e un pic dulceag, de apa nici sa nu auda, dar daca bebelusul tau bea e f bine

claudia73
    Guest
    Eu sunt pro ceaiuri, in general. Sunt bune si la adulti, sunt bune si la copii (nu sunt pro ceaiuri la copii alaptati pentru ca-si iau lichidele necesare din lapte).

Consider ca ceaiurile sunt extrem de benefice pentru ca acestea contin, majoritatea, vitamine si alte substante necesare corpului omenesc. Daca mai pui si miere in ceai (la copii mierea se introduce in alimentatie dupa varsta de un an) ai un complex cu "de toate".
    De exemplu: ceaiul de menta este recunoscut pentru proprietatile sale invioratoare. Infuzia calmeaza spasmele biliare, este un antiseptic gastrointestinal si antidiareic.
    Vitamina C se gaseste in abundenta in ceaiul de macese, pedicuta, urzica (contine si fier), ceaiul de ceapa (contine si zinc).
    Mai sunt alte ceaiuri, sau amestecuri de plante, care contin vitamine (B1, B2, B3, C, E, K) si minerale (fluor care protejeaza smaltul dintilor, zinc si potasiu), dar care mai au si proprietati antioxidante.
    Alt exemplu: papadia - bogata in vitamina A, calciu si fier. Musetelul bogat in calciu si magneziu, combate insomnia si inflamarea incheieturilor. Macesele foarte buna sursa de vitamina C si ajuta la stimularea sistemului imunitar.

Eu, in afara de lichidele gen: apa, suc si lapte, suplinesc consumul de lichide al fetitei cu ceaiuri de plante, recomandate consumului copiilor. Si la pliculete (Babycalm, Baby Tea) dar si granulat (Humana, Milasan, Hipp).

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si aici am gasit o sumedenie de ceaiuri din plante la raionul alimentatiei pentru copii... mi se par benefice si nu cred ca e neaparat un obicei romanesc...

claudia73
    Guest
    Ligia, cam ai dreptate. Ca, daca ne luam dupa informatiile oficiale, traditia cu ceaiul e mai degraba asiatica.
    Pentru curiosi, aveti aici informatii: Ceaiul.

Floricica Nou Venita amarus's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    225
    Si baiatul meu tot numai ceaiuri bea. Acum ajunge si la 1 l pe zi. Lapte nu bea deloc, iar apa doar ca sa se joace. I-am luat pana acum speciale pt copii: baby calm, baby tea (amestec de menta, musetel, fenicul). Nu a avut colici deloc, nici dureri de stomac, diaree sau varsaturi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari