Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita doinapotoci's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2009
    Postari in forum
    2
    Buna la toata lumea. Fetita mea are 3 luni jumatate si e cam mofturoasa de ceva timp, ba vrea apa, ba vrea lapte. . . Praf. As vrea sa stiu daca vreo mamica a fost in situatia mea - cu cat citesc mai multe despre alimentatie, cu atat nu stiu cu ce sa incep. Ce sa-i dau sa manance acum, supa de zarzavat strecurata? ? Nu? ? Piure de fructe? ? ? . Multumesc ffff mult. Pup

flo
    flo este offline.
    Floricica Avansata flo's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2009
    Postari in forum
    2.258
    Buna.
    Cel mai bine e sa pape doar lapte praf pana la 4 luni.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Doar lapte pana la 4-5 luni.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    doar lapte praf pana la 4 luni
    apoi mergi la medic si el te va sfatui cum sa faci
    Mult succes!

Floricica Nou Venita sara78's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2008
    Postari in forum
    22
    Buna si eu am avut probleme cu puiutul meu. De la 4 luni am inceput diversificarea , mai intai cu fructe apoi cu legune si carnita. Si baietelul meu facea mofturi la mancare cand vroia san cand lapte praf cand ceai cu biscuiti. Trebuie sa ai un blender cu care sa pasezi fructele. La inceput poate o sa refuze dar tu mai incearca , chiar daca bebele nu vrea ( asa facea al meu , primele 2-3 lingurite le refuza apoi manca. Asa se intampla la fiecare masa. Acum mancam foarte bine). Am inceput cu marul , spalat ,curatat si pasat , cateodata amestecat si cu biscuiti speciali pt sugari , apoi cu banana , suc de portocale , pere , toate curatate si pasate. Unii spun ca e mai bine sa-i dai la inceput doar sucul de la fructe insa eu i-am dat dinprima pulpa. Iar legumele : morcov , patrunjel , cartof se pot fierbe si cu un pic de piept de pui. Dupa ce s-au fiert le pasezi si pui un pic de ulei de masline sau unt si un pic de sare (foarte putin ). Daca te ajuta iti dau si o adresa care este tot aici la copilul. Ro si sunt retete de la o mamica http://www. Copilul. Ro/forum_retete_pentru_un_copil_sanatos_2664. Html. Mai poti da cautare aici la copilul. Ro "ce mananca copilul de 4 luni " si vei gasi retete. Sper sa imcepi doar de la 4 luni diversificarea , e mai bine. O zi bina

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Cine doreste carticele pentru diversificare cu retete si alte lucruri minunate, este rugat/a sa trimit mail la ana_micu83@yahoo.com.

Trimit cu drag la toata lumea!

NU-mi lasati mesaje in forum..este posibil sa nu le vad!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari