Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita diana38's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    26

Zambitor Ce putem sa papam la 4 luni?

Buna mamicilor si bb-ilor!Sant intr-o mare dilema,nu mai stiu ce sa-i fac la mica mea de papa.Am facut pireu de fructe cu brinzica de casa,pireu de legume,cereale de la milumil(nu prea ne plac)si as vrea si altceva dar nu stiu ce.iaurturi nu avem voie inca?Va rog ajutati-ma cu vreo 2-3 idei.ms mult,va pupicesc

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    poti sa incepi si cu supita de legume.

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Pai la patru luni poti sa-i dai lapte, lapte si iar lapte. Dar este doar parerea noastra (a mea si a sotiei)...

Floricica Nou Venita mirey_2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2010
    Postari in forum
    116
    dar daca ii haranit cu lapte formula indiferent de care la 4 luni trebuie sa incepi diversificarea

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Se incepe diversificarea la 4 luni, dar nu cu toate alimentele pe care le-a mentionat Diana38!

I-ai introdus chiar prea multe alimente pentru varsta ei. Si nu inteleg, le-a acceptat sau nu si de-asta crezi ca trebuie sa ii mai dai si altceva?

loredana3345
    Guest
    poti sa ii dai si branza de vaci,supa de legume si pui(zeama si putina carne daca vrei),daca nu papa cereale milumil poti sa incerci cu nestle

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Diana38,
    In legatura cu diversificarea s-au scris multe.
    Iti dau un link cu un alt topic. Citeste macar postarea 2 si 3 si cred eu ca te vei mai lamuri sau cauta articole pe internet, inainte sa treci la pasul urmator:
    http://www.copilul.ro/forum/bebelusi/la-papa-tot-meniul-bebelusului/diversificarea-alimentatiei-2-a-7631.html

loredana3345
    Guest
    si daca ii dai suc de portocale de preferat e sa l diluezi cu apa,altfel poate provoca aciditate la stomac

Floricica Cu Vechime simonikka's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2007
    Postari in forum
    7.571
    brânză de vaci şi cărniţă la 4 luni ????
    aoleu
    se începe cu suc de portocale, sau de morcov, măr copt, zeamă de la legume fierte şi apoi legumele fierte şi pasate, plus cerealele pe care le-ai menţionat deja
    se introduce doar câte un aliment o singură dată ca să ai timp să depistezi eventuale efecte alergice şi să nu-i faci ficatul varză din prima
    brânzica de vaci eu aş da-o abia pe la 8 luni, cărniţa hai să zicem că merge de la 6 luni, doar de pui, eventual zeamă mai întâi şi apoi cărniţa prporiu-zisă

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    Citat Postat de simonikka Vezi mesajul
    brânză de vaci şi cărniţă la 4 luni ????
    aoleu
    se începe cu suc de portocale, sau de morcov, măr copt, zeamă de la legume fierte şi apoi legumele fierte şi pasate, plus cerealele pe care le-ai menţionat deja
    se introduce doar câte un aliment o singură dată ca să ai timp să depistezi eventuale efecte alergice şi să nu-i faci ficatul varză din prima
    brânzica de vaci eu aş da-o abia pe la 8 luni, cărniţa hai să zicem că merge de la 6 luni, doar de pui, eventual zeamă mai întâi şi apoi cărniţa prporiu-zisă
    si eu i-am dat branzica de vaci la 5 luni si jumatate si nu a avut nimic.iar carnita tot de la 5 luni i-am dat.

mother
    Guest
    diana cand ai inceput tu diversificarea de ai avut timp sa ii dai atatea?
    toate alea pe care le-ai mentionat tu al meu le-a primit pe la 7-8 luni......

cauta ca sunt materiale multe despre diversificare.... nu te lua dupa forumiste.........

copilul la 4 luni se cheama sugar.......... asta stii de la ce vine nu? de la a suge.... san sau praf..... asta e baza.. in nici un caz atatea alimente ai insirat tu.....

+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari