Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233

Ce NU trebuie sa manance bebelusul pana la varsta de 1 an?

Alimente interzise pana la varsta de 1 an
    Modificata de danutzasibiu; 01.04.2011 la 18:32:46.

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    SALUTARI MAMICILOR DE PE FORUM!
    va propun si eu un subiect de discutie.Auzim tot felul de pareri si nu stim care sunt bune sau nu pt bebele nostru.
    de exemplu,eu am gasit urmatoarele:

Alimente care prezinta risc de aspirare si inec

alune
    afine
    seminte – fructe cu seminte
    nuci nemacinate
    migdale
    floricele de porumb, porumb, grau fiert
    pufarini
    carne tare
    bomboane
    legume tari, nefierte
    fulgi de cereale intregi

alimente alergene:albus de ou
    capsuni, fragi, mure, kiwi
    ciocolata, cacao
    alune
    lapte de vaca si derivate lactate
    gluten
    fructe de mare
    desi sunt unele mamici care dau lapte de vaca de la 6 luni.voi ce parere aveti?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    eu nu prea am tinut cont oricum un copil pana intr0un an nu papa f mult eu i am dat si galbenus,nuci,lapte de vaca de tara ,ciocolata kinder cereale nu am observat sa fie ceva in neregula parerea mea este ca e normal sa dai sa guste din orice cat mai curand eu asa am facut si a fost f bine.

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    eu nu prea am tinut cont oricum un copil pana intr0un an nu papa f mult eu i am dat si galbenus,nuci,lapte de vaca de tara ,ciocolata kinder cereale nu am observat sa fie ceva in neregula parerea mea este ca e normal sa dai sa guste din orice cat mai curand eu asa am facut si a fost f bine.
    fetita mea are acum 8 luni si 3 sapt.Si eu ma gandeam sa ii dau cate putin din fiecare pt a se obisnui cu gustul.
    Lapte de vaca ii dau implicit deoarece ii fac gris cu lapte si orez cu lapte.
    Am o prietena care are un baietel de 10 luni si ii indulceste ceaiul cu MIERE!a zis ca mai bine decat zahar ii da miere.dar uite ce am gasit despre miere la bebelusi:
    Botulismul este o boala produsa de 1 din cele 5 neurotoxine, produse de Clostridium botulinum, si poate duce la o forma acuta de paralizie.
    La bebelusi apare datorita ingestiei de spori de Clostridium botulinum prezenti in miere sau in siropul de porumb (corn syrup), iar la copiii mai mari sau la adulti poate apare datorita hranei ce contine aceste toxine (in general conserve vechi, sau peste vechi, necongelat cum trebuie).

Botulismul nu este contagios, dar nu se stie inca care-i mecanismul dupa care apare la bebelusi. Se presupune ca sistemul lor digestiv incomplet dezvoltat ii face mai vulnerabili (copiii mai mari sau adultii nu au se pare probleme daca mierea consumata a avut ceva spori).
    La bebelusi primul semn de Botulism este constipatia. Pot apare stari de slabiciune, letargie, lipsa poftei de mincare. Aceste simptome pot dura mai multe zile.
    Complicatii ce pot apare: deshidratare, pneumonie, paralizie, sufocare si chiar moartea.

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Alimentele care prezinta risc mare de a produce alergii sunt ouale, laptele de vaca, alunele, soia, graul, alunele de padure, pestele si scoicile.
    Hai ca acum scoici nu mananc nici eu la varsta mea,dar PESTE???PEDIATRUL MEU MI L-A RECOMANDAT DE LA 8 LUNI.
    Insa unele soiuri de peste contin mercur, acesta fiind daunator sanatatii, in special in dezvoltarea copiilor.Am gasit pe un site cela mai sigure specii de peste cu un continut mic de toxine:
    * Midii (de crescatorie) * Somon (salbatice, din Alaska) * Stridiile (de crescatorie) * Crevete roz (salbatice, de la nord-vest Pacific) * Pastrav-curcubeu (de crescatorie) * Ton alb (pole-prins, din Statele Unite sau Canada) * Pacific sardine (salbatice)

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    cum sa nu ii dai lapte de vaca?un pic din fiecare nu pateste nimik.ca io doar nui faceam orez cu lapte milupa.cu alunele nici eu nu sunt de acord nici acum nui dau decat sa guste una doua daca ne vede pe noi.iar pestele eu i lam bagat la 1 an.graul nu vad motive dece nu iai da?iar legat de fructe eu iam dat de toate.iam dat sa guste intro zi si dupa 2 zile iam dat mai mult.fimea e nascuta in ianuarie,si prima ei vara avea cam 6-7 luni,si tot atunci iam dat afine,zmeura,mure si capsuni.cu limite dar iam dat.tot atunci iam dast si pepene galben.iar la 8 luni iam dat si kiwi.acum cred ca depinde si de copil.mie imi face alergie la delma,deci nu ii dau.legat de pufarine i leam dat de la 1 an jumate.dar poti de pe acum sai dau covrigel,stiksuri,grisine,pufuleti...dar pufarine nu!!se poate inneca,am vazut cu okii mei la un copilas.

Floricica Cu Vechime oanap99's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    9.481
    buna ziua
    nu pot sa trec cu vederea acesta pagina

sa va spun din punct de vedere al unui medic cam ce ar trebui

in primul rand indiferent daca e alimentat la san sau artificial nimic pana la 5 luni jum-6

primele alimente care se introduc sunt supica de legume, apoi piureurile de legume, apoi fructe in piure, apoi branzica si altele

-pana la varsta de 1 an nu se administreaza:lapte de vaca(distruge rinichiul,rahitism,bronsiolite frecvente,alergie,obezitate,imunitate scazuta,diaree,constipatie,colici abdominale,anorexie,etc),oua crude, albus de ou(infectie cu salmonella),samburi,alimente dure, fructe cu samburi - capsuni, zmeura, kiwi...-foarte alergene
    -nu se indulceste biberonul cu ceai indulcit sau miere- da botulism
    -nu se pune sare in lapte(distruge rinichiul)
    -consumul scazut de sare previne hipertensiunea
    -consum scazut de zaharuri
    -mixerul se foloseste pana la 1 an
    -legumele se zdrobesc cu furculita de la 1 an
    -de la 1,5 ani se pun legume uscate in pireu
    -peste 1 an se poate da 1 ou intreg
    -zahar-risc cancerigen
    -sub 4 luni:sucul de fructe poate produce reflux gastro-esofagian,de aceea se evita pana la 7-8 luni
    -pana la 3 ani nu se dau:alune,unt de arahide,peste
    -pana la 1,5-2 ani se evita albusul de ou
    -copii care au risc alergen-diversificarea cu cereale cu fier se face de la 6 luni
    -alimente alergene:alune,susan,telina,cacao
    -pana la 3 ani copii mananca grasimi(ex.lapte junior 3,5 %)
    -atentie mare la consumul de cartofi
    -atentie la consumul de banana- doar dupa 8-9 luni
    -alimentele preparate pe aburi contin mai multe vitamine decat cele fierte
    -pentru a se absorbi calciu ,copii trebuie sa faca miscare(sport)

Toxice pentru fat/sugar:alcool,cofeina,fumat
    Vitamina C asigura nevoile sugarului daca mama nu fumeaza.

Profilaxia pentru rahitism se face de la nastere pana la varsta de 14 ani,la 1 an-1,5 ani se intrerupe la indicatia medicului de familie,iar in perioada septembrie-martie de la 2 ani se ia doza profilactica indicata de medicul de familie.Sticla de vitamina D se schimba lunar,sugarul trebuie sa fie scos la soare,de asemenea si copilul mic.Va atentionam sa nu neglijati aceasta problema,caci sanatatea copilui d-voastra depinde de alimentatia si educatia pe care i-o dati d-voastra.
    Modificata de oanap99; 01.04.2011 la 17:37:03.

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Citat Postat de oanap99 Vezi mesajul
    sa aveti copii sanatosi
    sa creasca mari si cuminti
    multumim la fel!
    mie doctorul pediatru mi-a zis sa nu-i fac orez cu lapte sau gris cu lapte cu lapte de vaca ci sa ma mulg si sa i fac cu laptele meu(daca mai am lapte).auziti ce aberatie!!!!pai,eu ii fac branzica de casa dintr-un litru de lapte si 6-7 pastile de calciu.daca ar fi sa-i fac cu laptele meu,pana strang eu 1 litru de lapte de la san face copilul 2 ani :)))

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    la faza cu mixerul cum ca s-ar folosi pana la 1 an sunt de acord,cu toate ca fetita mea s-a obisnuit cu legumele facute pasta si nu mananca daca nu sunt maruntite ff bine.daca gaseste ceva mai grunjos in mancare isi provoaca greata si vomita.dar daca se obisnuieste asa si nu vrea sa manance mai tarziu decat maruntit bine?daca plec la drum e mai greu ca nu pot pleca cu blender-ul dupa mine:)))
    am incercat,de exemplu sa-i dau cereale de la Milupa-primele mele bucatele cu musli si fructe,care sunt mai marisoare si,cu toate ca se inmoaie bine,nu vrea nicicum sa le manance.sunt alti copii care la 9 luni mananca bucati mari de legume sau fructe,dar a mea nu vrea deloc!

nu stiam ca telina este alergena.si eu obisnuiesc sa ii pun la supica o bucata marisoara de telina.

Floricica Cu Vechime oanap99's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    9.481
    pai e vb cu mixeru cam sio de cum reactioneaza fiecare copil
    exista reguli cu ligurita- cu bibe bla bla care se adapteaza

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu nu iam mai dat pasat de la 10 luni,pt ca era pregatita.nu avea nici un dintisor,primii dinti iau dat la 1 an.dar eu nu am folosit blendarul.decat razatoarea de sticla si furculita.depinde cum ii inveti.dar nu cred ca e o greseala sa folosesti blendarul sau mixerul,fiecare se descurca cum poate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari