Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita emmahln's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2009
    Postari in forum
    59
    Medicul de familie mi-a recomnadat sa ii dau danone iaurt cu fructe ori cu visine,caise sau capsuni. Nu i-am dat deoarece contine foarte mult zahar. Am incercat sa ii dau mili simplu nu ii place si nici tnuva. O mamica mi-a recomnadat sa ii dat danonino dar nu ma incercat inca si mi se pare si foart mic nu cred ca se satura din unu singur. Ce fel de iaurt sa ii dau? As vrea sa ii inlocuiesc masa de la ora 15 cu un iaurt. Astept sfaturile voastre mamici

mischa2000
    Guest
    iaurturi cu fructe de la danone in nici intr-un caz ... scrie si pe ele cate tampenii contin.
    incearca sa ii dai ori mili, ori tnuva ... sau marca locala cu cel mai mic termen de garantie ... indulcit cu fructe si sau cereale ...
    chiar daca nu primeste imediat ... se va obisnui ...
    e mai bine decat sa te chinui mai tarziu sa il dezobisnuiesti de cel cu fructe.
    SAU mai ai o varianta ... iaurturi de la nestle sau humana foarte bune la gust dar cam piperate la pret.

nicole13
    Guest
    in niciun caz cu fructe...danonino nici atat!incerca cum ti-a zis Mihaela,sa-i adaugi fructe sau cereale pt. bebelusi...

iubytzik22
    Guest
    poti incerca mili iaurt simplu eu asa ii mai dau lu fii miu ce daca are 1 an?nu vreau sa ii dau tot felul de iaurturi cu fructe pt ca nu stiu daca ii fac bine...eu mananc ca imi plac plus ca fii miu mai demult a avut o alergie si de atunci evit tot felul de chestii si iaurt ii dau simplu fara fructe fara altcev de ce nu faci acasa de ex. din putin mar ras il pui la robot si il faci ca un pireu si ii pui deasupra putin ca sa ii dea gust adik e mai sanatos...tot ce faci in casa e mai bun si mai sanatos pt el...poti incerca asa sau cu orice alt fruct si pui jumate lingurita deasupra amesteci cu iaurtelul si zici ca e de fructe si mai tarziu cand creste poti sa le tai bucatele ca sa mestece...

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    Nu imi pot inchipui de ce un medic recomanda "iaurt cu fructe" si nu recomanda sa faca mama iaurt in casa si fructele sa i se dea copilului in stare naturala????Iar daca tot e sa cumperi un iaurt si sa nu fie facut in casa,macar sa iei din cel simplu,pe care il poti amesteca asa cum a spus Mischaela sau Nicole!Si cele de la Humana sunt bune,dar asa cu s-a mai specificat sunt si mai scumpe!Copilul meu nu i-au placut niciodata(ma refer la Humana),asa ca a mancat iaurtel simplu cu un chec sau un piscot sau biscuiti speciali!

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    eu lui andrei i-am dat cam pana la un an iaurturi de la humana. ii placeau la nebunie. dar ma scoteau la pensie din punct de vedere financiar. asa ca am inceput sa-i dau iaurturi simple, nu foarte acre. ii place cel de la napolact, tnuva. mi se par si cele mai de incredere.

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Mie medicul mi-a spus din start faaaraa Danone... si mai ales cele cu fructeee... de ce sa-i dai iaurt cu fructe cand e asa mic (sigur alea contin mai mult coloranti decat fructe) poti combina tu acasa iaurt naturat cu fructe rase...
    De cand a fost mai mica i-am dat iaurturi naturale Campina si le-a mancat bine... acu' de cand e mai mare face numai figuri

Floricica Debutanta ciburdancic's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    740
    buna fetelor,
    si eu sunt la capitotlul iaurt si sunt derutata, nu stiu ce sa ii dau, as vrea sa ii dau iaurt facut in casa de mine, dar nu stiu cum sa il fac. daca ma puteti ajuta cu o reteta.

o zi minunata va doresc![imbratisarea]

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de madaroxi Vezi mesajul
    Nu imi pot inchipui de ce un medic recomanda "iaurt cu fructe" si nu recomanda sa faca mama iaurt in casa si fructele sa i se dea copilului in stare naturala????Iar daca tot e sa cumperi un iaurt si sa nu fie facut in casa,macar sa iei din cel simplu,pe care il poti amesteca asa cum a spus Mischaela sau Nicole!Si cele de la Humana sunt bune,dar asa cu s-a mai specificat sunt si mai scumpe!Copilul meu nu i-au placut niciodata(ma refer la Humana),asa ca a mancat iaurtel simplu cu un chec sau un piscot sau biscuiti speciali!
    Pentru ca nu toata lumea are timp de facut iaurturi in casa.
    Daca iaurtul este facut special pentru bebelusi trebuie sa urmeze niste anumite norme impuse de Uniunea Europeana, deci sunt ok pentru bebelusi, chiar daca au si o cantitate mica de zahar.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Pediatra mi-a recomandat sa -i fac iaurt in casa, sau din comert iaurt simplu, fara fructe.Combinatia lactate-fructe nu e tocmai OK pentru cei mici.Preferabil de inceput cu iaurt simplu, fara alte adaosuri (biscuiti).Nu inteleg nici eu de ce tocmai un medic recomanda iaurt cu fructe din comert.

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    nour dr ne-a interzis sa ii dam iaurt cu fructe cumparat din comert(ma refer la danonino si cate altele la fel).
    in schimb ne-a zis k ii putem da Humana.
    i-am cumparat Humana adecvat varstei si l-a papat cu mare placere.intr-adevar e cam scump,dar odata pe sapt e ok ca pret.
    incearca sa faci iaurtul in casa.o sa revin si cu o reteta de iaurt facut in casa pt bebe

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari