Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce alimentele noi a refuzat bebe si cum l-ai convins sa le manance?

Bebelusii sunt prententiosi, unii mai multe decat altii si pentru ca sunt atat de mici, "munca de lamurire" este si mai dificila.

Ce ati facut cand bebe a refuzat sa manance un anumit fruct, leguma sau fel de mancare? Cum l-ati convins totusi sa manance? Ce trucuri ati folosit?

La mine de exemplu a fost simplu, ca sa mananc orice, mama trebuia sa imi puna in mancare cateva picaturi de lamaie si problema era rezolvata.

O prietena de-a mea patea la fel cu baietelul ei, care refuza sa mamance foarte multe feluri de mancare pana a descoperit secretul: iaurtul. Cum ii punea iarut in mancare, macar o lingurita cum papa Mihnea tot.

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Cand am introdus iaurtul..nu l-a vrut simplu defel..doar daca puneam fructe in el...
    Pediatra mi-a zis sa adaug 0 ling de cereale in el..nici vb..insa o prietena mi-a zis sa ii pun inca o ling de lapte praf..
    Astfel el cunoscand gustul de la lapte praf..am reusit!

Mai tarziu ..dupa un anisor am zis sa incep totusi sa ii dau mamaliguta ....si gris...insa nici vb, cum simtea pe limba...,,picatelele,, fainoase scotea totul afara!!
    Am incercat grisul cu putina dulceata...nimik!..Am asteptat..apoi dupa 3 luni am incercat din nou...a papat, nu tot, insa a papat ...acum nu stiu de ce ..insa a acceptat!

Ideea e sa nu renunti...incearca mai tarziu..dupa o zi, sapt, luna/...daca nu..asta e, nu e musai sa manance de toate...

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Noi nu am avut probleme legat de acest lucru.Au papat foarte bine fiecare aliment care l-am introdus.
    Lui Damian nu prea ii plac fructele..sper sa mai creasca si sa le pape mai bine.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea a refuzat multe la inceput,si am lasato cateva zile si am incercat iar,si asa am reusit.azi papa de toate,orice fructe,orice legume,orice mancare.nu am pacalito cu nimik

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    fica-mea nu a vrut peste si ficat
    cu ficatul nu m-am strificat
    cu pestele am incercat dupa vreo luna dar am schimbat si pestele
    si a acceptat imediat
    ba ii place si cu lamaie chiar

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Eu il mai fortez sa incerce,al meu are tendinta sa refuze alimentele noi,da din cap,maraie si nu vrea!Eu il manjesc pe buze iar el se linge si daca ii place papa(asa am patit de cele mai multe ori) daca nu,il las in pace!
    Vlad refuza uneori si alimentele care lui ii plac,da din cap si nu vrea cu nici un chip sa manance!Si procedez tot asa:il manjesc pe buze sa isi dea seama ce ii dau si accepta mancare dupa aceea!E un fix al lui,nu stiu de ce face asa ca dupa aceea sa vrea mancarea,si sa fie si nerabdator sa manance!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari