Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75

Cate mese la 5 luni?

cat papa ai vostrii copii al meu de cand cu diversificarea nu prea vrea asa mult lapte cat manca inainte ,si de cand cu dintsorii papa noaptea cat se poate de mult ii mai dau si ceade exemplu se trezeste la 7 papa vreo 100 ml,apoi la 9 sau 10 mai papa tot asa 100 sau 120 la 12,13 piureul de legume cu supica,apoi pe la 15 iar laptic da maxim 150ml,la 17:30 18 cel tarziu marutu cu un pic de para,apoi la 21 lapticul de seara cu cereale si somn,exceptand k se trezeste la 1 sau 2 apoi pe la 5,6 si uite asa toata noapteace ziceti cum e meniul lui suficient?prea putin?ce ar mai trebuii sa pape????sa stiti ca are toane cu lapticu sunt zile cand papa si 190 mlastept sa-mi spuneti cum papa puiutii vostrii(am uitat sa va zic are 5 luni jumate diversificarea am inceput-o la 4 luni cu suc de morcov care am uitat sa-l mentionez mai sus bea si dala cu portocala amestecat)

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    fetita mea a inceput la 6 luni diversificarea si papa cam asa: 6 -7 lapte( eu o alaptam) ; 9-10 piure de fructe( mar cu cereale,banana cu cereale,emestec de mar,banana si cereale) in care mai adaugam suc de portocale,sau un alt fruct,depinde ce aveam prin casa ;12-13 piure de legume ( supa nu a papat niciodata pentru ca nu a acceptat-o asa ca ii faceam legumele fierte piure si subtiam cu zeama in care au fiert) si lapte inainte de somn ;17-18 ori fructe cu cereale,ca si dimineata,ori iaut,compot de mere,mere coapte si iar lapte la culcare,pe la 21-22.cam astea erau mesele ei.de lapte nu stiu cat papa pentru ca sugea,dar din cate stiu,bebelusii ar trebui sa pape cam 500 ml sau mai mult

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    acum depinde de la copil la copil cat lapte papa

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    La 9 sau 10 dimineata de ce nu incerci piure de fructe eventual si cu cereale in loc de lapte? Iar seara, pe la 18 un meniu care sa includa branzica?

Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    asa am incercat azi i-am dat mar cu para si biscuitel dimineata,deci nu cred k papa lapte putin din cate zicti si voi,branzica oare sa nu mai astept cu ea??pe 03 facem 6 luni,mersi mult de ajutor

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu am citit ca diversificarea e ca o completare la lapte, si ca nu ar trebui redusa cantiatea de lapte pe care o papa bebele datorita alimentelor solide.
    Si ca minimul de lapte ar fi pe undeva la 7-800 ml pe zi, pana la varsta de un an...
    Eu nu stiu exact cum e la noi... eu alaptez si ii dau toata ziua... n-am redus numarul de supturi ca sa ii dau solide.
    Pun aici un link cu info
    Introducing Solids to Your 6 month to 8 month old Baby, Learn about introducing solid foods with tips, solid food charts for introducing solids at 6 through 8 months old.

E un tabel jos de tot

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    E foarte greu sa hotarasti cum e mai bine. Am citit undeva despre un copil, care a inceput diversificarea mai tarziu, pe la 7 luni, si cand i s-au facut analize, avea anemie; i s-a spus mamicii ca acest lucru s-a intamplat din cauza ca a inceput diversificarea prea tarziu; organismul bebelusului avea nevoie si de altceva decat lapte.
    Mariei i-am inceput diversificarea pe la 5 luni si jumatate cu suc de morcov, mar, para, piersica, nectarina; pe urma piure de fructe. Vreo 3 saptamani a avut doar o masa de altceva decat lapte. Am ramas la fiecare etapa destul de mult.
    Eu cred ca diversificarea reprezinta o noua etapa in care sa se inlocuiasca cate o masa de lapte. Doctorii recomanda alaptarea doar in completarea meselor.
    Sincer, parerea mea este ca fiecare mama trebuie sa citeasca foarte mult, sa ceara si sfatul medicului, nutritionistului eventual si sa hotarasca singura ce are de facut. Mama stie cum e mai bine.

Floricica Nou Venita simonici_mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2010
    Postari in forum
    46
    la 5 luni eu ii dadeam din 4 in 4 ore sa manance
    eu la 5 luni am inceput sa ii dau la copil cate un pireut de fructe pe zi din: o portocala si un mar sau o sau o banana iar din apoi din o jumate de portocala un mar si o banana (biscuite mi-a zis medicul pediatru sa nu ii dau), iar la 6 luni am inceput sa ii dau si pireu de legume din: praz morcov, cartof, dovlecel.

Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    acum sapt asta facem 6 luni si deja papam foarte bine laptic pe la 8 la 10 sau 10:30 papam fructe :mar cu para:mar cu banana:sau banana cu portocala depinde i le mai schimb nu zilnic aceleasi,apoi pe la 13 papam piureutul de legume ca zeama nu o vrea lungesc piureul cu zeama si papa bine un castronel plin apo peste vreo ora 2 papa laptic maxim 150 cam 120 de obicei si apoi pana seara tot laptic cam la 2 ore jumate,am zis k pot incepe cu branzica de saptamana asta de cand facem 6 lunite sa-i dau cum zicea mai sus mamicuta nicoleta pe la 18 branzica cu fructe sau cu ce?????si sa-i pun carnita in supica nu???pieptut de pui????

mischa2000
    Guest
    da ... e preferabil cu fructe sa ii dai branza, o accepta mai usor.
    da .. si poti incepe si cu carnita, mai intai o fierbi separat.
    si bineinteles, pe rand.

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Depinde de copil; de exemplu Maria se constipa foarte repede, asa ca daca-i dadeam branza puneam para sau piersica.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari