Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iustinik's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2009
    Postari in forum
    18
    Buna mamicilor,sunt si eu o mamik tanara unei fetite de sase luni jumate si ma cam ingrijoreaza k nu prea mananca,de exemplu ea la ora 06:00 papa 180 ml de lapte,la ora 09:30 papa 100 gr de mar cu o lingurita de biscuiti,la ora 12:00 papa 180 ml de lapte cu o lingurita de biscuiti,la ora 16:00 papa paste pt bebelusi cu carnita de bebelusi astea le cumparam din magazin special pt bebelusi,iar la ora 20:00 sau 21:00 papa 180 ml lapte sau supita de morcov iar intre mese bea ceai sau suculet de fructe..cam 150 ml in 24 ore,eu imi fac griji k fetita mea nu mananca destul,ea cantareste 7,60 kg.dati-mi va rog un sfat..mananca destul?

Floricica Debutanta mihu78's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2008
    Postari in forum
    1.056
    hai la noi in casuta si te mai sfatuiesti cu mamicile....-Bebelusi_de_iarna_2008_2009__la "generatia in scutece"
    toti bb sunt cam de varsta fiicei tale

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Scuza-ma ca-ti spun..eu zic ca mananca destul de mult la varsta ei....are si greutate mare..nu vad care e problema.

Floricica Debutanta mihu78's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2008
    Postari in forum
    1.056
    eu nu i-as da atatia biscuiti,mai ales ca mananca si paste...dar sa nu mi-o iei in nume de rau,e numai o parere
    mai ales ca e trecuta de 6 luni poti sa-i dai altceva

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Din poza nu arata sa fie slaba, ai putea sa-i dai mai diversificat dar ...mai putin , nu inteleg de ce atatia biscuiti...mai multe legume si fructe!

Membru inregistrat la
    12.04.2009
    Postari in forum
    18
    Nah poate aveti dreptate,noi suntem in Italia,si ii dam de mancare ceea ce spune doctorita..dar am sa tin cont de sfatul vostru na-am sa-i mai dau asa multi biscuiti.Multumesc frumos k mi-ati raspuns..va pupic dulce!

Membru inregistrat la
    12.04.2009
    Postari in forum
    18
    dar..voi de exemplu ce ii da-ti bebelusilor vostri de mancare..

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Buna, iustinik, fetitele noastrea sunt cam de aceiasi varsta, iti zic meniul Matildei, paote te ajuta. Ea acum la aproape 7 lunite are 2 mese solide, adica:
    - ora 12.30-13.00: pireut de legume (morcov, patrunjel, pastarnac, telina, dovlecel, ceapa, ardei, mazare, cartof) in diferite combinatii, si odata la 2 zile cu carnita de pui;
    - ora 17.30-18.00 fructe cu cereale sau cu branzica calcica. Fructe pana acum i-am introdus mar, para, caisa, piersica, si le-a papat facute compotel. I-am mai facut mar copt. De vreo saptamana i-am mai dat uneori si fruct crud...
    In rest laptic la cerere :)

La diversificarea alimentatiei sau meniul zilnic al bebelusului gasesti mai multe...

Sau, urmeaza invitatia lu' Mihu, si hai cu noi la bebelusi de iarna, ca toata ziua dezbatem diversificari aici

Floricica Nou Venita monyk207's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.12.2007
    Postari in forum
    35
    ce ai relatata tu mai sus bebe a mea papa acum.are aproape 6 luni.crezi k m-am grabit?
    dar de ceea ce sunt eu curioasa este cat mananca? ii cantaresti mancarea sau ii dai pana nu mai deschide gurita?uneori papa de zic ca o sa fac poc.nu as vrea nici sa o infometez si sa ii dau si sa nu se sature.

Floricica Nou Venita ionelarares's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.02.2009
    Postari in forum
    3
    Buna fetele...am un bebe de 7 luni,si iam dat bebelului suc de fructe,dar face caca mai moale ca diareea,ii dau si laptic pe urma.Nu cumva fructele si si pe urma lapte..nu dauneaza stomacelului?Adica nu de la asta face diaree??Ast. rasp.pupici

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Monik, eu am inceput diversificarea la 6 luni, si pana le-am introdus treptat...a durat...Normal ca daca ai inceput diversificarea mai devreme i-ai introdus deja mai multe alimente...Matilda mananca singurica cu lingurita, intinde manuta si i-o dau plina, mi-o da inapoi goala...cand nu mai intinde manuta sau se agita spre cana de apa stiu ca s-a saturat. Nu insist niciodata, oricum e foarte papacioasa si ii place tot ce ii dau... Acum mananca 250-300 ml la o masa, foarte rar se opreste la 200...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari