Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita josephine's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2009
    Postari in forum
    3

Cand se poate da zahar la bebelus?

Cand se poate introduce zaharul in alimentatia bebelusilor? Precizez ca refuza cu desavarsire orice lichid (in afara de lapte) am incercat cu apa, ceai, suc de fructe, suc de legeume...nu vrea sa primeasca nimic, ma gadeam sa ii indulcesc ceaiul poate asa il primeste...

Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    acum e prima data cand aud ca nu se pune zahar in ceai.poate sti tu ceva oricum mai asteptam opinii.eu ii cumpar ceai granulat,contine deja zahar,fara el ceiutul e tare amar,mi se pare normal sa-l refuze.

Floricica Avansata ioa brasov's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Si eu stiu ca poti sa ii dai zahar indiferent de varsta.Numai ca te sfatuiesc ca in cazul in care decizi sa ii indulcesti ceaiul ,sa adaugi zaharul in apa fiarta si sa-l dai in clocot un picut, pentru ca daca il adaugi ulterior,dupa ce este ceiutul preparat poate sa fermenteze in burtica bebitei si sa-i provoace colici.Multa sanatate.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    DAca ai alptat bebelusul el cunoaste deja gustul dulce pentru ca laptele matern e dulce,contine zaharuri produse de organismul mamei si atunci cand ii dai ceaiul neandulcit o sa sesizeze difernta si poate o sa il refuze,insa se gasesc in farmacii diferite ceaiuri speciale pentru bebelusi deja indulcite suficient pentru ei sau poti sa ii faci tu ceaiul in casa si sa in indulcesti cu putina glucoza sau orice alt indulcitor special pentru bebelusi.Zaharul la fel ca mierea de albine nu este recomandat de nici un pediatru pana dupa ce copilul implineste un an de viata.Multa sanatate si un la bebic!!!!

Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    daca nu vrei sa pui zahar in lapte,incearca cu cacao,eu asa fac.

Floricica Nou Venita luciaiacob's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    98
    Draga Josephine,
    zahararea se face asa: 1 lingurita rasa de zahar la 100 ml apa si se fierbe impreuna cu apa, sa dea cateva clocote bune. Daca nu primeste nici asa, poti sa-i dai ceaiul BabyDrink, este foarte dulce si este indulcit cu glucoza, este un ceai instant, chiar este si supliment alimentar, insa este destul de costisitor, cam 10-12 lei o cutie care contine daca imi aduc bine aminte 12 plicuri. Un plic se dizolva in 50 ml apa, dar daca consideri ca este prea dulce poti pune mai multa apa.

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    eu nu i-am dat fetei mele deloc zahar.asa s-a invatat si asa bea fara...........

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari