Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Annee, mi-a zis dr. sa nu ii dau ca cica nu imi mai mananca. IN plus am observat ca nu prea ii place ceaiul. Singurul pe care il bea cu pfta era Baby Drink , insa de abia am reusit sa ild ezvat de el. Era extrem de dulce si nu a mai vrut sa bea alt ceia dupa ce a baut Baby Drink. Oricum de regula nu ii dau mai mult ca nu imi mai mananca.

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    Eu cand am iesit din spital cu fetita mea, pediatra care mi-a controlat-o inainte de externare mi-a spus ca cu laptele matern pana la varsta de 3luni e posibil sa nu faca kk si pana la 2 sapt. Sa nu ma ingrijorez ci doar sa mananc eu ceva care sa modifice consistenta laptelui...cum ar fi portocale sau suc de mere.
    Si ceiutul i-am dat de la 1 luna, chiar daca am alaptat-o pana la 1an si 3 luni, nu mult ci doar ca sa simta gustul si la altceva in afara laptelui...

andreea2929
    Guest
    eu i-am dat doar de doua ori ceai de musetel cand a fost constipata.in rest bea doar apa plata.sincer eu nu prea vad rostul ceaiurilor,iar doctorul pediatru a ramas socat cand l-am intrebat daca trebuie sa-i dau ceai...a spus ca nu a auzit niciodata ca "ar trebui"

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Andreea , ai dreptate ceaiurile chiar nu isi au rostul in cazul bebelusilor, este probabil un obicei romanesc bine inradacinat...

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Si eu cred la fel, Cristina. De aceea am si scris acum cateva zile. Si n-am zis-o de la mine, dar si aici cand am fost la dr cu Ioana la 2 luni si am intrebat de ceai sau apa, mi-a zis clar ca nu are nevoie de nimic decat lapte, pana incepe diversificarea. Si mi se pare si logic, de ce sa umflam bebeii cu ceai, ca sa nu mai bea apoi laptele de care au nevoie? Probabil o fi vreun motiv, dar nu stiu care.

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Cand sa dam ceai bebelusului?

Paaai..cand e racit,cand il doare burtica sau cateodata,cand este f agitat!

Eu i-am dat anisiei doar ceai de menta si afine vreo cateva zile cand a avut o diaree puternica iar cand a fost f racita i-am dat ceai de macese plus vit C ! ATAT!!

Aaaa..am facut si eu(din nestiinta) marea prostie sa-i dau babydrink la 3 zile de la nastere cand au apucat-o colicii,norocul meu ca am avut inspiratia sa-l gust si sa vad cat e de dulce! Si am zis:GATA ! Am mai incercat ceai contra colicilor,varianta romanesca ,fara zahar dar nu l-a vrut si nici n-am fortat-o!

Iar,dupa inceperea diversificarii i-am dar apa!Care e cea mai sfanta!

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Ioana,eu sincer nu am auzit asa ceva! Atat laptele matern cat si laptele praf(pana la inceperea diversificarii) asigura atat hrana cat si hidratarea bebelusului.Eu nu i-am adat Anisiei ceai sau apa pana la inceperea diversificarii(cu exceptia babydrink-ului,f putin si ala pt copici nu de sete!
    Poate doar la bebeii nascuti in aprilie-mai se poate da ceai in toiul verii daca transpira fff mult si se deshidrateaza dar in rest,chiar nu-i vad rostul!

andreea2929
    Guest
    eu am nascut in aprilie,iar vara in maroc nu e cald,e"fierbinte".dar nu i-am dat ceai,doar apa,cate putin de foarte multe ori pe zi.si a fost bine

Floricica Novice tzutzulete's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2008
    Postari in forum
    378
    Noi am inceput diversificarea,dar inca o alaptez. E musao sa ii dau ceai sau apa?! Micuta mea dupa ce papa ii dau sa suga putin laptic de sete...ma gandesc k e foarte ok asa...
    Si spunea cineva k i-a dat ceai si vit C cand era racit bb.Cum ai administrat vit.C?
    Va multumesc

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.584
    si eu ii dadeam san dupa papica,dar e bine sa-i dai si putina apa,de preferat plata.....iar ceai,eu ii dau intre mese si ii dau baby calm,nu este deloc dulce

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    tzuulete daca alaptezi la san nu e neaparat sa-i dai apa dupa masa, daca-i dai laptic e perfect fiindca consistenta laptelui e adaptata nevoii copilasului si-i stampara setea suficient.

eu ii mai dadeam Carinei ceai in care ii puneam cateva picaturi de lamaie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari