Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime lorimel's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.459
    Alina nu ii mai da asa de mult ceai,da-i in mai multe reprize dar mai putina cantitate,ptr ca renunta la laptic si nu e bine,ceaiul trebuie sa il bea ptr hidratare,nu de fomica.Multa sanatate si pupici.

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    Eu cred ca e normal ca bea numai ceai dupa baita , ca si noua astia mari ne e sete dupa baie. Incearca sa ii faci baita flamanda, chiar daca o sa planga un pic, cu baia i se face si mai multa fomita si poate asa o sa bea lapticul si o sa doarma pana dimineata. Cu procedeul asta nu am pierdut nici o noapte cu fetita mea...

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    I-am dat lui Vlad Baby Drink cand aveam 2 saptamani, avea colici si nu reuseam sa il clamez. I-a placut ce sa zic, la cat era de dulce nu avea cum sa nu ii placa si atat mult de i-a placut, ca ne-am chinuit o luna de zile sa il facem sa bea alt ceiut care sa nu fie indulcit. II diluam Baby Drink in Baby Calm, care era mult mai eficient, pana a reusit sa bea Baby Calmul simplu.

Dupa ce au trecut colicii am trecut prin faza consstipatiei din cauza laptelui praf, si i-am dat ceaiul de musetel de la milupa care este ok, si foarte putin indulcit. Alt cei pe care l-am folosit si inca il folosesc dar destul de rar este ceaiul de noapte de la Humana, care poate fi dat de la 7 zile de viata. Cand se intampla sa planga noaptea ii fac putin ceai si se linisteste.

Eu una nu prea sunt de acord cu ceaiurile. Daca e musai si e nevoie ii dau. Daca l-as fi alaptat la san exclusiv nici nu ii puneam in gura ceai, nu avea nevoie de hidratare suplimentare. Daca ii dau prea mult ceai intre mese, adica mai mult de 50 ml, ii stic pofta de mancare copilului.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Alinuta eu i-am facut baia mai tarziu pe la 21:30 .Eu si acum ii dau sa pape inainte lapticul,noi nu am avut probleme cu vomitatu.

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Mica bb are nevoie de apa cum si tu ai nevoie,e adevarat ca daca alaptezi nu e nevoie sa ii dai apa pana nu incepe sa pape mancare solida.Eu am alaptat fetita pana la un an dar aia nu inseamna k nu i-am dat sa bea si ceai.Ceaiul a fost in sticluta si la baut la discretie cat a vrut ia.Dupa ce a supt a baut si ceai.

Floricica Avansata alinuta82's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2007
    Postari in forum
    1.779
    Fetelor cred ca am reusit sa o scot la liman cu fetita mea. Dupa baita nu ii dau decat putin ceiut si pe urma adoarme si se trezeste in 30 de minute si isi bea si lapticul.
    Nu ma deranja ca bea ceai si pe urma lapte, ma deranja ca nu mai manca suficient seara, dar acum cred ca am rezolvat-o.
    Cand o mai creste o sa incerc si cu masa inainte de baita, acum e cam micuta.

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Fetelor, dar de ce sa dati ceai la bebe? Eventual ii dati vreun ceai calmant daca are colici, dar altfel, la bebei asa de mici ceai? Indiferent ca sunt hraniti la san sau cu formula nu au nevoie de alte lichide, pana nu incep sa pape mancare solida. Doar daca e foarte cald se poate da putina apa la bebei care papa formula, dar altfel chiar nu-si are rostul ceaiul sau alte lichide.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Buna! Aici te contrazic! la bebeii hraniti cu lapte praf trebuie oleaca de ceai....eu stiu f bine ca am vb cu atatia pediatri, si eu nu am alaptat decat o luna si jumatate din pacate...acuma cantitatea nu stiu exact, cred ca max 50 ml intre mese e ok!

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Annee, am specificat..daca l-as fi alaptat exclusiv la san, nu i-as fi dat ceai. Din momentul diversificarii cred ca este bine sa ii dau copilului puin ceiut, insa cu masura. Eu i-am dat numai lapte praf de la 2 luni, cand am ramas fara lapte. S-a constipat si a trebuit sa ii dau ceiut , insa foarte putin, nu am vrut sa il satur cu ceai si sa nu imi mai manance apoi. Mai mult de 50 - 100 ml pe zi nu ii dau.

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Mica dece nu ii dai mai mult ceai ,care e motivul din care nu ii dai .Karina bea 300ml ceai pe zi,la 7,8 luni bea 200ml ceai pe zi.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Fetita mea cand a fost de 2-3 sapt a fost constipata vreo 10zile...in timpul acesta i-am dat ceai, nu din comert ci facut din chimen, anason si ink cateva plante. Cam 40ml...cel mult. Apoi in loc de apa i-am mai dat dar nu zilnic.

Ea a fost alaptata pana la 6luni...dar tot i-am dat ceai uneori sau chiar apa....pana la urma suntem noi insine o mare parte apa.

Acum nu bea decat rar...cel din comert de la Milupa nu ii lace deloc, mai ales ca e fff dulce.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari