Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita petro86's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2009
    Postari in forum
    5
    buna mamici am un bebe de 4 luni pana la 2 luni iam dat numai san dupa aia iam bagat si lapte praf numai la ultima masa de seara,dupa vreo 2 saptamani am inceput sa ii dau san si apoi laptic praf pt ca nu se mai satura si tipa cat il tine gura asa facem si acum san si laptic.mie doctorita de fam nu mia spus nimic de ceai sau apa dar amj citit ca trebuie sa ii dai apa sau ceai cand il hranesti cu lapte praf ca sa nu se deshidrateze.intrebarea mea este cand sa ii dau?noi ne trezim pe la 9 -9,30 papam numai san apoi la 11-11,30 san plus laptic 150,170 ml,la ora 14-14,30 san+laptic 150 ml17 -17,30 san + lapic 130 150ml si la 20,30- 21san +laptic 150-170 dupa care adoarme uneori se mai trezeste la 23 30 si mai papa o tura ca la 21 iar uneori se mai trezeste noaptea si ii dau numai san.eu am cumparat ceai de la farmacie pt bebe cand sa ii dau si ce cantitate?va multumesc mult si sper sa ma ajute cineva.

Floricica Debutanta tatina's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2008
    Postari in forum
    815
    intre mese 50-100 ml

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Ceaiul nu ajuta la nimic parerea mea , acum daca ii dai lapte praf nu sunt sigura...daca trebuie apa sau nu , oricum ceaiurile astea pt bebei sunt super dulci...

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    si eu tot intre mese ii dadeam ceai. baby drink intradevar e dulce, e cei granulat la pic. insa sunt baby calm sau baby tea, acealasi lucru dar de la firme diferite si se cheama altfel, nu sunt dulci deloc. sunt niste plicuri de ceai obisnuite si nu au nici un strop de ados de zahar sau alti indulcitori.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Petro incearca ceaiul de la Humana granula ,nu e asa dulce si e bun la gust.Pote nu ii place lapticul praf care il dai schimba si lapticul daca crezi k e cazul.

Floricica Avansata alinuta82's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2007
    Postari in forum
    1.779
    Eu ii dau fetitei mele de la 2 luni jumate lapte praf si am inceput sa ii introduc si ceai Humana. La inceput nu bea decat 50 ml pe zi, insa acum bea si 200 ml.
    Problema mea e ca dupa baita nu mai vrea sa bea laptic ci doar ceai , se culca si se trezeste dupa o ora doua sa bea si laptele. Ce sa ii fac sa manance iar dupa baie oare?

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Alinuta eu ii dau sa pape lapticul inainte de baie.Tu la ce ora ii faci baita?

Floricica Avansata alinuta82's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2007
    Postari in forum
    1.779
    Noi facem baita la 8:30. Si pana acum vreo saptamana manca frumos dupa baita si nani pana la 4 -5. Acum e un adevarat circ si nu se linisteste decat daca ii dau ceai si doarme. Abia dupa o ora mananca si se culca la loc.
    I-as da si eu inainte de baita dar imi e teama sa nu vomite ca e micuta si daca o agit s-ar putea sa imi dea lapticul inapoi.

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    Alinuta82 si Dragos al meu totdeauna dupa baita bea ceai, niciodata nu a vrut lapte. tot asa ca si fetita ta se trezeste mai tarziu sa-si ia portia de lapte. pe mine nu ma deranjeaza deloc, daca pana la urma bea si laptele las-o asa ca nu are ce sa-i strice un pic de ceai. Al meu e mai mare si acum bea si cate 200 ml cateodata dupa baie.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    noi suntem mai maricei,dar eu niciodata nu i-am dat ceai ,l-am intarcat la 4 luni si i-am dat lapte praf ,iar intre mese ii dadeam apa
    ceai ii dau cind are diaree ,ceai de menta

Floricica Cu Vechime lorimel's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.459
    Si fetita mea are 4 lunite si papa laptic formula,ii dau 50 ml de ceai de la Hip de plante(NU E DULCE,nu contine zahar) drita mi-a spus sa nu incep cu ceaiuri dulci sau de fructe ca apoi nu va mai bea de plante,iar pe acesta il bea tare bine, tot drita mi-a zis ca pana pe la 5 luni sa nu ii dau sa bea mai mult de 150 ml ceai/zi,eu ii dau 50 ml intre mese.
    ceai digestiv ptr sugari si copii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari