Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cand introducem in alimentatie mirodeniile?

Eu am introdus mirodeniile in alimentatia lui Edi abia dupa varsta de un an pentru ca asa am considerat eu ca este bine. In retelele pentru bebelusi am vazut ca inca de la 8 luni se pot adauga diverse mirodenii precum cimbrul, oregano, coriandru etc.

Mie sincer mi-a fost teama asa ca am ales sa ii pun mirodenii abia dupa 1 an si am folosit doar cimbru si foarte putin oregano.

Voi ati folosit mirodenii pentru mancarica bebelusilor? Cand ati introdus mirodeniile in alimentatia copiilor si ce mirodentii ati ales pentru ei?

oanachampion
    Guest
    Si eu am facut la fel ca tine, Gabi... Pur si simplu nu am vrut sa risc introducand anumite mirodenii mai devreme... Singurul lucru pe care l-au mancat inainte de un an (si anume, pe la 11 luni) a fost usturoiul (daca se poate numi mirodenie), insa in mancare gatita, nu crud. Au tot timpul sa guste tot felul de mancaruri/mirodenii, nu cred ca e necesar sa ne grabim... Ai mei, acum la 3 ani, mananca pana si salsa cu chili (rar, ce-i drept) si le place fff tare.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Eu inca ii pregatesc separat mancarea,doar cu putina sare,patrunjel verde si usturoi.Mirodenii nu am folosit,in casa doar sotul mananca "mai cu gust",eu,fata si bona ne-am obisnuit asa.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Nici eu nu am pus mirodenii in mancare pana la 1 an. Piper nu folosesc nici acum; doar cimbru, busuioc, marar, oregano, usturoi (este mirodenie). NU cred ca se intampla nimic daca le mai puneam in mancare si inainte de 1 an dar eu zic ca este mai bine sa se obisnuiasca treptat cu gusturile.
    Desi ... Maria are deja preferinte culinare. Am fost in concediu in Austria si nu prea i-a placut mancarea acolo. Ca sa-i placa si ei luam orez, legume fierte ca si garnitura, piept la gratar; am mancat si la un restaurant romanesc (acolo i-a placut mancarea foarte mult).

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ustuoriul l-am introdus chiar mai devreme pt ca nu l-am considerat mirodenie, pe la 8 sau 9 luni ii faceam carnita de pui cu cartofi la cuptior si usturoiul era de baza ca ii dadea gustul acela bun.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Ustuoriul l-am introdus chiar mai devreme pt ca nu l-am considerat mirodenie, pe la 8 sau 9 luni ii faceam carnita de pui cu cartofi la cuptior si usturoiul era de baza ca ii dadea gustul acela bun.
    Noi mai punem la ficatei pentru ca altfel nu-i plac. Mirodenie sau nu, usturoiul este tare bun si sanatos.
    Pupici!!!

Floricica Nou Venita lusi79's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    27
    Dupa varsta de 9 luni am inceput sa-i pun in mancare, mai ales cand fac ficatei, putin usturoi. In rest, poate putin patrunjel sau foarte putin leustean in supe, poate putin cimbru sau oregano in mancaricile cu carne. Alte mirodenii gen coriandru, tarhon, ghimbir, inca nu i-am dat caci nici retetele de mancarica pe care i le prepar nu specifica aceste condimente in mod expres.

stefaniajohansson
    Guest
    la noi se introduc unele mirodenii deja de la 6 luni, cand se incepe diversificarea. cele mai obisnuite sunt dafinul si piperul negru intreg (care doar se baga la fierbere si se scot iniante de pasare). alte mirodenii mai des intalnite sunt mararul, patrunjelul si boiaua..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari